| anonim_4396 a întrebat:

Este păcat să fii bogat? Ce lăgătură este între avere şi mântuire?

Am auzit de foarte multe ori ideea că a fi bogat este un mare păcat. Mulţi afirmă că un creştin adevărat trebuie să fie sărac, mai bine zis: foarte sărac. Oare ce spune Biblia cu privire la acest aspect?

1.Pericolole bogăţiei
-LUCA 18:18-25 Un fruntaş a întrebat pe Isus: „Bunule Învăţător, ce trebuie să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" „Pentru ce Mă numeşti bun?" i-a răspuns Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu. Ştii poruncile: „Să nu preacurveşti; să nu ucizi; să nu furi; să nu faci o mărturisire mincinoasă; să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta." „Toate aceste lucruri" I-a zis el „le-am păzit din tinereţea mea." Când a auzit Isus aceste vorbe, i-a zis: „Îţi mai lipseşte un lucru: vinde tot ce ai, împarte la săraci, şi vei avea o comoară în ceruri. Apoi, vino şi urmează-Mă." Când a auzit el aceste cuvinte, s-a întristat de tot; căci era foarte bogat. Isus a văzut că s-a întristat de tot şi a zis: „Cît de anevoie vor intra în Împărăţia lui Dumnezeu cei ce au avuţii! Fiindcă mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea acului, decât să intre un om bogat în Împărăţia lui Dumnezeu."

2. Exemple de oameni bogaţi din Biblie:
- GENEZA 13:2"Avram era foarte bogat în vite, în argint şi în aur. "
- GENEZA 13:5-6"Lot, care călătorea împreună cu Avram, avea şi el oi, boi şi corturi. Şi ţinutul acela nu-i încăpea să locuiască împreună; căci averile lor erau aşa de mari, încît nu puteau să locuiască împreună."
-GENEZA 26:12-14"Isaac a făcut semănături în ţara aceea şi a strâns rod însutit în anul acela; căci Domnul l-a binecuvântat. Astfel omul acesta s-a îmbogăţit şi a mers îmbogăţindu-se din ce în ce mai mult, până ce a ajuns foarte bogat. Avea cirezi de vite şi turme de oi şi un mare număr de robi: de aceea Filistenii îl pizmuiau."
-GENEZA 30:43"Omul acela s-a îmbogăţit astfel din ce în ce mai mult; a avut multe turme, robi şi roabe, cămile şi măgari."
-MATEI 27:57-58"Spre seară, a venit un om bogat din Arimatea, numit Iosif, care era şi el ucenic al lui Isus. El s-a dus la Pilat, şi a cerut trupul lui Isus. Pilat a poruncit să i-l dea."

Concluzie:
Păcat este să nu ai – păcat este să nu dai, Important este nu cât ai – important este cât dai.
DUMNEZEU ne-a dat minte sa o folosim!

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atitudinea inimii conteaza.In Biblie gasim mai multi oameni care au fost bogati, dar aceasta nu i-a despartit de Dumnezeu.Trebuie sa stii sa iti administrezi bine banii si posesiunile.Dar important este ca ele sa nu puna stapanire pe tine.Prioritatea numarul unu sa fie Dumnezeu in inima ta.

| danay72 a răspuns:

Nu e gresit sa fi bogat, ci sa nu dai dovada de echilibru spiritual, adica sa pui pe primul loc lucrurile materiale, in detrimentul celor spirituale.Matei6:33

| RAY a răspuns:

Nu vă adunaţi comori pe pământ, unde molia şi rugina le strică şi unde furii le sapă şi le fură.
20. Ci adunaţi-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă şi nu le fură.
21. Căci unde este comoara ta, acolo va fi şi inima ta.
Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este şi mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31. Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Averea nu e pacat, pacat e cum e folosita ( in ce scop ) si cum e procurata ( din munca cinstita nu din pariuri si furturi ).

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Profu' de religie ne spunea ca avem nevoie atat de materie, cat si de spirit.Bineinteles,nu ma uit in gura lui, eu am nevoie doar de ratiune.

| dragos9234 a răspuns:

""mai degraba intra o camila prin urechile acului, decat un bogat in imparatia domnului""
Daca esti bogat ajungi in iad.

| CryChristiAN a răspuns:

Off: ia uite frate... numai am ocazia sa raspund primul.sad:d
On: Dragule, daca esti bogat si esti crestin, adica daca traiesti dupa Cuvantul Domnului si-Ti ajuti aproapele, NU ESTE DELOC PACAT.
Dar, daca esti bogat si nu esti fara prihana inaintea Domnului, atunci sigur ca savarsesti nelegiuiri inaintea Domnului.Dar la ce folos sa fii bogat si sa-ti pastrezi pentru tine bunurile?
Bine, nu zic sa nu beneficiezi, dar daca ai prea mult si nu ai ce face cu ei, de ce pur si simplu nu donezi unei Biserici, sua unor preoti, sau si mai bine, unor orfani.

''Si lumea trece, si pofta ei, dar cine face voia Domnului ramane-n veac'' ( Ioan2, 14 parca... nu mai stiu din nefericire)

Sanatate si o zi buna!

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu-i păcat să fi bogat, dar trebuie să faci milostenie, și să dai tot ce ai. L-ai văzut pe Dreptul Iov, sau pe Dreptul Filaret?
Amândoi au fost bogați, dar și-au împărțit din avere, și deși diavolul le-a luat totul și i-a ispitit, au trecut peste ispite și-au primit bogăție îndoită, și iar și-au împărțit averea, iar la moarte au rămas fără nimic și acum sălășluiesc în Împărăția lui Dumnezeu împreună cu Dumnezeu, cu Prea Sfânta Fecioară Maria, cu Sfântul Înainte-mergător și Botezătorul Domnului, cu cei doisprezece apostoli și cu toate cetele Sfinților.

| Maomau a răspuns:

Da este pacat sa fim bogati, si asta ai dovedit-o si tu prin versetele pe care le-ai postat!
Dumnezeu nu ti-a dat mintea ca sa o folosesti ci doar ca sa-i asculti Legile!
Mintea, adica capacitatea de a rationa si a face distinctia intre bine si rau le-ai primit de la Sarpele numit de crestini ca Diavol, care a invatat-o pe Eva sa guste impreunu cu Adam din "pomul cunoasterii binelui si raului"!
Asa ca nu uita, Dumnezeu te-a vrut prost si esti destept ca nu ai ascultat de el ci de Diavol!

| 3xfemeie a răspuns:

Cred ca problema este atunci cand ne atasam prea mult de partea materiala si uitam ca sunt lucruri mult mai importante in viata.

| rocco09 a răspuns:

Si intrebarea care-i? Sau iti dadea impulsuri inteligenta, si te-ai gandit sa impartasesti si cu noi?

| ManStrong a răspuns:

Un crestinism este pacat sa fii bogat, din cauzaasta preotii care desleaga pacatele, ii desleaga si pe oameni de bogatii intii ca sa poata sa le ierte pacatele.
Ei, preotii ei nu sint bogati, ei doar administreaza bogatiile pacatosilor ca acestia sa nu cada iarasi in pacatul bogatiei.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Bogăţia materială nu este ceva rău, dar este grav faptul că omul devine sclavul ei, supunându-şi viaţa goanei după avere.
Lăcomia după avere este o adevărată idolatrie (Col 3, 5), deoarece întunecă ochii sufletului, omoară sentimentele cele mai dragi, frumoase şi nobile. De aceea bunul nostru Iisus Hristos ne sfatuieste:
"Dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi". (Matei 19, 21).

Mantuitorul cand a spus ca "mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu". (Matei 19, 24) s-a referit la "iubirea de arginti".

Hristos nu condamnă bogăţia, Mântuitorul a avut de asemenea persoane apropiate printre cei bogaţi, precum Nicodim, Iosif din Arimatea sau Zaheu.
El condamnă ataşamentul exagerat faţă de bani şi bogăţie, condamnă zgârcenia, absenţa carităţii faţă de săraci.
Iisus spune: "Vindeţi averile voastre şi daţi milostenie" (Luca 12, 33).

In concluzie, banul şi bogăţia pot să servească binelui, dar pot să fie şi spre săvârşirea nelegiuirilor şi nedreptăţilor.
Cu bani poţi să cumperi haine, mâncare, locuinţe, maşini, cărţi bune, poţi să construieşti biserici creştine, să înfăptuieşti opere de caritate, să-i ajuţi pe cei săraci şi părăsiţi, poţi să ajuţi la răspândirea pe întreg cuprinsul lumii a împărăţiei lui Dumnezeu, a domniei păcii şi iubirii.
Pe de altă parte banul poate să răspândească răul. Pentru bani, mulţi oameni comit zilnic spargeri, tâlhării, crime şi alte fapte necurate.
Banul în sine nu constituie ceva rău. Mântuitorul spune: "Nu puteţi sluji lui Dumnezeu şi mamonei" (Matei 6, 24).

Toate cele bune!

| lilith666 a răspuns:

NUUUuu! au inventato ca sa ne simtim noi rau ca suntem bogati. daca banii sunt castigat cinstit nu EVIDENT! DOAMNE ce prostii scoate si lumea

| Hope77 a răspuns:

Bune exemple. buna concluzie. sa facem asa si va fi bine de noi :-)

| byzantion a răspuns:

"Nu bogatia este pacat, dar ceea ce se face cu banii: