| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa injuri in gand de Hristos?
Pur si simplu stateam si in gandul meu era aceasta injuratura. parca ezitam sa o primesc, dar am cedat. acum, constiinta ma mustra ingrozitor. Este pacat ce am facut?

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Troll!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nasol, te-ai ars.

| Mădă0611 a răspuns:

E normal, mai ales in perioada asta cand vezi atatia prosti facand pe sfintii si pomenindu-l pe Iisus din secunda in secunda.

| Exilee a răspuns:

Depinde de gand. Daca a fost unul "transpus", fara voia ta, aferentele de ganduri fiind subliniate in textele unor pustnici ca sunt asemeni valurilor care se lovesc de stanci, astfel ca nu le poti controla, DAR te poti impotrivi, sauuuu, mai e actul exercitat in mod constient, care substituie vorbirea, dar are aceeasi nuanta.( adica iti asumi ce gandesti intentionat happy ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca este păcat, Cristos este fiul lui Dumnezeu, si nu merită să fie injurat, el si a dat viața pentru noi, si voi ce face ti il injurati? dar ce te indeamnă sa il injuri pe fiul lui Dumnezeu? om fara minte asta esti.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum si-a dat viata daca a inviat? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai loc rezervat în iad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu trebuie sa-si faca, apoi, o cruce mare si sa cheme salvarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatul incepe cu gandul. Injuratura are vreo logica? Zi si tu. Multi spun;*** ....matii. E posibil ceea ce spun ei? E logic? Cu ce ii ajuta? Si de ce pe bunul Dumnezeu? Cu ce e vinovat? Injuri un nevinovat fiindca poti sa o faci si ai tu chef? Asta inseamna ca esti un om bun?

| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

A fost doar un gand urat, nimic mai mult.Si mie imi vin uneori in minte injuraturi fara ca eu sa ma gandesc la ele laughing Nu te mai gandi acolo si nu o sa te afecteze.Desi a fost despre Iisus Hristos, nu este un pacat ca ti-a venit un gand urat.Iar conceptul de pacat nu prea ar trebui sa-l iei in serios pentru ca orice om are pacate si greseste iar daca ne asumam ceea ce facem/zicem, Dumnezeu ne iarta trebuie doar sa credem in El.

| Nadejde_Alex_1994 a răspuns:

Nu este pacat, constiinta te supara pentru ca te tot gandesti la asta, doar uita despre asta si gata.