| mateiciprian a întrebat:

Este pacat sa te juri pe Maica Domnului? De ce?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este pacat sa juri pe orice.,, Dar Eu vă spun: să nu juraţi nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul de domnie al lui Dumnezeu;
Mat 23.16-22; Iac 5.12; Isa 66.1;
35 nici pe pământ, pentru că este aşternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea marelui Împărat.
36 Să nu juri nici pe capul tău, căci nu poţi face un singur păr alb sau negru.''

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este păcat înainte de toate să juri!
Noi trebuie să fim cinstiți, nu să jurăm pe icoană/biblie/mormântul părinților/etc.
Pa, pa.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

De ce sa juri?
"Dar Eu vă spun: să nu juraţi nicidecum; (...)"(Matei 5:34).

| martzian a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa iei si funda la raspunsul asta. Nu crezi?

| Exilee a răspuns:

Nu stiu sincer. IMi cer scuze dupa acum. Nu sunt in masura sa-ti raspund (corect).
Dar pot sa-ti spun o mica povestire, ce s-a intamplat cu mult timp in urma big grin
In cetatea Kievului erau doi barbati slaviti, prieteni intre ei, Ioan si Serghie. Acestia venind in biserica cea de Dumnezeu impodobita a Pecerscai, au vazut iesind de la Icoana cea facatoare de minuni a Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, o lumina mai stralucitoare decat soarele, si inaintea ei s-au legat intre dansii cu duhovniceasca fratie. Dupa multi ani, Ioan s-a imbolnavit de moarte, lasand in urma pe fiul sau Zaharia, care era numai de cinci ani. Atunci el a chemat pe fericitul Nicon, egumenul Pecerscai, si prin el si-a impartit averea la saraci. Iar partea fiului sau, o mie de grivine de argint si o suta de grivine de adur, le-a dat lui Serghie, caruia i-a incredintat sub paza pe fiul sau Zaharia, ca unui prieten al sau si frate credincios, caruia i-a poruncit, ca atunci cand va creste fiul sau, sa-i dea argintul si aurul incredintat spre pastrare. DUpa ce a randuit acestea, la putina vreme a murit.
Zaharia ajungand la varsta de 15 ani, voia sa-si ia argintul si aurul de la Serghie. Dar acesta ranindu-se de diavolul iubirii de argint, a socotit sa-si insuseasca bogatia aceea, spre pierzarea sufletului sau. Acestea gandind, a raspuns tinarului cu viclenie:'' Tatal tau a dat toata averea lui Dumnezeu, deci cere argintul si aurul de la El. Acesta iti este dator, sa-ti dea averea. EU nu sunt dator cu nici un galben, nici tatalui tau, nici tie. ACeasta ti-a facut-o tatal sau cu nebunia sa. El si-a impartit toata averea sa in milostenie, iar pe tine te-a lasat sarac si scapatat''. TInarul, auzind acestea, a inceput a plange de nevoia si lipsa sa, si a mers din nou la Serghie, cu rugaminte, zicandu-i :'' Da-mi jumatate din mostenirea mea si cealalta sa fie a ta''. Dar Serghie ocara cu(,) cuvinte aspre pe tatal lui si pe el insusi.
Apoi Zaharia a cerut a 3-a parte, dupa aceea a zecea parte si vazandu-se pe sine cu totul lipsit, a zis lui Serghie:'' Daca n-ai luat, vino si te jura mie in biserica Pecerscai, inaintea Icoanei cele facatoare de minuni a Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, unde ai facut cu tatal meu, legatura prieteniei de frati''. Serghie a mers cu indrazneala la biserica si stand inaintea Icoanei Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, s-a jurat zicand :'' N-am luat o mie de grivine de argint, nici 100 de grivine de aur''. Cand a vrut sa sarute Icoana, n-a putut sa se apropie de dansa; apoi iesind afara, a inceput a striga:'' CUviosilor Parinti, Antonie si Teodosie, sa nu porunciti sa ma piarda ingerul acesta nemilostiv; ci va rugati Preasfintei DOamnei Nascatoare de Dumnezeu, ca sa izgoneasca de la mine pe demonii cei multi, carora sunt dat, si sa ia din camara mea argintul si aurul ce se afla pecetluit''.
Atunci s-a facut frica mare peste toti, si de atunci numai lasa pe nimeni sa se jure inaintea Icoanei Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu. ( V. Sf, 14 August)

DIn minunile Maicii Domnului.
O seara minunata iti doresc big grin.

| AliGab a răspuns:

Vorbele Mantuitorului Iisus Hristos sunt acestea: "Ati auzit ce s-a zis celor de demult: "Sa nu juri stramb, ci sa tii inaintea Domnului juramintele tale." Eu insa va spun voua: Sa nu va jurati nicidecum nici pe cer, fiindca este tronul lui Dumnezeu, nici pe pamant, fiindca este asternut al picioarelor Lui, (...) nici pe capul tau sa nu te juri, fiindca nu poti sa faci un fir de par alb sau negru. Ci cuvantul vostru sa fie: Ceea ce este da, da; si ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decat acestea, de la cel rau este." (Matei 5, 33-37), iar Maica Domnului este in cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este păcat să juri pe orice!
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat