| nothinmucho a întrebat:

Este pacat sa te masturbezi chiar daca esti un urmaritor devotat al lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Celula44 a răspuns:

Da, este...du-te la spovedanie si intoarce-te pe calea luminii pentru ca pentru mine e prea tarziu

| doctorandus a răspuns (pentru Celula44):

„Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede onania drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre onanie, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

James C. Dobson (singura organizație creștină populară mai de dreapta ca Dobson este Klanul): https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Costin Alamariu, ia spune: tu esti scopit?

Ca din moment ce nu te poti masturba, ori ai un harem, ori esti scopit.

| RAY a răspuns:

Acolo in verset era vorba de neascultarea fata de dz, dar cum habar nu aveti de biblie nu ma mir, nu e păcat

| Mayhem666 a răspuns:

Nu. E ceva complet normal. Pacatul nu exista, e doar o inventie a omului. Acel sentiment de vina (din cauza religiei manipulatoare) a fost denumit de om si i-a fost data o conotatie. Acel sentiment de "vina" dupa ce o faci e din cauza religiei, daca scapi de religie, nici acel sentiment de vina nu o sa mai fie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu poti sa fii un "urmaritor devotat al lui Dumnezeu" daca savarsesti pacatul masturbarii. Logic ca e pacat. E unul dintre cele mai penibile si destul de grave păcate de fapt.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si tu in viata ta nu ai frecat maimuta niciodata?
Daca o sa spui nu, eu o consider o mare minciuna (asta daca nu cumva ai probleme medicale)
Daca o sa spui ca da atunci esti ipocrit rau sa ii judeci pe altii care fac asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

1. E o enorma diferenta intre a judeca pe cineva si a lămuri pe cineva ce e pacat si ce nu. De exemplu mândria e un păcat extrem de grav si mă fac vinovat de acest păcat aproape zilnic. Nu o să judec pe nimeni daca savarseste acest pacat sau altul, dar o să spun că e un pacat oricui va incerca sa zica ca nu e.

2. Nu, nu am făcut-o deoarece spre deosebire de voi ratați sociali, eu am avut succes cu fetele încă din adolescență.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Boss, da sa jignești nu e păcat? Sau când e vorba de ratati social e ok sa jigensti...

Stai stai stai... Da cu fetele alea in adolescenta cu pacatuiai?

Deci să recapitulam, ai făcut sex in afara căsătoriei, jignești fără remușcări și te dai mare credincios?

Ce ipocrizie... Descrie perfect credinciosul ortodox.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și mai și minți cu nerușinare că nu ai frecat maimuța la viața ta.

Și după toate astea de dai mare credincios pe aici. Câtă ipocrizie ieftina. Ce naște religia asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Ori ai filmari ori vrei neaparat sa crezi ca s-a intamplat, deși nu știu cu ce o sa te ajute, dar dacă proprile insecuritati de chinuie atat de rau atunci o sa ma rog pentru tine. Să stii ca libertatea e mai frumoasa ca frustrarea si invidia

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu, n-am facut sex in afara casatoriei

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci ai frecat maimuța și vii și faci aici pe marele credincios după ce și minți cu nerușinare. Adevărat credincios. Ești fix ipocritul care ilustrează perfect credinciosul ortodox

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

E foarte bizar ca vrei sa crezi cu tot dinadinsul ca eu am facut asta. Nu stiu cum aceasta informatie te va ajuta sa dormi mai bine la noapte, dar pentru discutie e complet irelevanta. Eu deja ti-am zis ca nu ma fac vinovat de asta, dar daca nu vrei sa accepti mă doare undeva. Problema de fapt n-are legătură cu mine: Biserică interzice orice formă de desfrânăre. Nu eu zic asta ci Biserica. Nu eu sunt ipocritul sau neipocritul pentru ca nu eu impun asta ci Biserica impune asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D.p.d.v religios, da. Este păcatul onaniei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Păcatul nu poate fi altfel decât dpdv religios

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, este pacat, cu atat mai mult daca esti "urmaritor devotat" al Lui si ar trebui sa cunosti porunca a 7-a din Decalog: "Sa nu fii desfranat!", si "Malahienii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu" 1 Corinteni 6, 9.