| stresat a întrebat:

Este pacat sa te speli de sarbatoare sau duminica?

Răspuns Câştigător
| Ariadna12 a răspuns:

Categoric nu.Insusi Iisus a spus fariseilor-sarbatoarea a fost facuta pentru om si nu omul pentru sarbatoare.

| danut a răspuns (pentru Ariadna12):

Cand a spus Isus cele spuse de tine nu s-a referit la orice sarbatoare ci DOAR la Sabat. Daca continuai citaitul ai fi descoperit ca Isus nu se referea la curatenia zilnica ci la INTRAJUTORAREA celor suferinzi. Ai manipulat grosolan raspunsul.

| whitehair a răspuns (pentru danut):

In ce consta manipularea? Intrucat Iisus (si nu Isus) nu a mentionat in mod explicit sabatul in raspunsul Sau nu e logic sa consideram ca s-a referit la toate sarbatorile? Ori stii tu o sarbatoare anume pentru care omul a fost creat? Daca da, spune-ne si noua ca sa nu mai cadem in greseala.

| danut a răspuns (pentru whitehair):

Omul nu a fost creiat pentru vreo sarbatoare DAR la creatie i-s-a dat o Sarbatoare, vezi (citeste) Geneza. In asta consta manipularea, in dezinformare, cat despre sarbatoare nu era nevoie sa fie mentionata caci si in religia ortodocsa Lui Isus Hristos i se spune Domnul Dumnezeul Savaot (Sabaot) adica Dumnmezeul Sabatului si nu a altor sarbatori (vezi Decalogul sau cele zece porunci).)

| whitehair a răspuns (pentru danut):

Da-mi citatul - versetul - in care omului i se interzice sa se spele in ziua de sarbatoare! Tu nu te speli pe fata cel putin dimineata chiar daca e sarbatoare?
Confunzi denumirea de Dumnezeul Sabaot cu cea a lui Iisus (si nu Isus) care a fost Mesia, Fiul Omului si in mod implicit IL asezi pe aceeasi treapta cu Divinitatea-Dumnezeu Tatal, cand insusi IIsus spune ca El a venit sa implineasca si sa faca voia lui Dumnezeu.
Te incurci in citate scoase din context.

| danut a răspuns (pentru whitehair):

Tu ai citit cele zece porunci? Nu confunda spalatul pe fata cu o buna baie corporala. Cat despre Isus sau cum crezi tu ca sa numeste (cu doi de i) se mai numester si DOMN si chiar El spune (daca citeai) EU si TATAL una SUNTEM. Teofaniile au fost in lume DOAR DOUA (daca stii ce inseamna teofanii) Prima la Botezul lui Isus Hristos si a doua la Rastignirea acestuia. In rest, omenirea a AVUT CONTACT DOAR CU Domnul Isus Hristos. Nu fac eu aceste interpretari ci religia Crestina si Biblia. Cred ca esti inca in faza de noviciat, incearca la un preot sau pastor (in functie de "latura" crestina de care apartii) si poate iti "mai spun" cate ceva, dupa.

| stresat explică (pentru danut):

Certati-va in alta parte, nu aici

42 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Unii zic că este păcat să speli,(haine, rufe, etc. ) de sarbatoare sau duminica, nu să te speli tu pe tine!

Răspuns utilizator avertizat
| LgMihail a răspuns:

Sfintii Parinti recomanda sa cinstim zilele de sarbatoare si ziua Invierii Domnului (duminica). Sunt zile de odihna. Prietena ta face bine si ai face bine sa nu o smintesti. big grin

Este absurd sa faci "targuri" de genul. Pur si simplu, daca te speli sambata sau... marti...sau in alta zi, nu patesti nimic. big grin

| AdrianStanciu a răspuns (pentru LgMihail):

Pentru LgMihail: am inteles ca exceptand Duminica de la baita nu patesc nimic. Duminica ce patesc? Sunt tare curios! tongue

| LgMihail a răspuns (pentru AdrianStanciu):

Nu cred ca ar avea relevanta sa vorbesc in termenii straini tie. big grin

LG. mihail daca esti asa "curios". big grin

| SaveTheNature a răspuns:

In viata 3 lucruri conteaza:
Credinta Speranta Si Dragostea (cea mai importanta fiind dragostea, iubirea)
Restul nu conteaza.

| danut a răspuns (pentru SaveTheNature):

Hai ca ai lovit-o, cu Speranta te cred, cu Dragostea mai putin iar cu Credinta chiar ca ai facut-o de oaie. Pai ce faci cu Dragostea, cum o faci in asa fel sa te credem ca o ai? Iti spun eu, NUMAI respectand LEGEA (Morala), doar asa spune Dumnezeu ca poti demonsta ca-L iubesti, cat despre Credinta o poti avea atat timp cat ti Adevarata Lege, cea lasata de Dumnezeu si nu cea ADAUGITA, completata si modificata de oameni. Oau, nu-i asa ca e ceva, acolo, putin, mai complicat?

| danut a răspuns:

Totul tine de dorinta ta de a respecta ce spun oamenii sau Dumnezeu si care este scopul acestui respect.

| Alex a răspuns:

Tu si prietena ta in ce religie credeti? Poate in religie ei este un pacat.

| DreamAutopsy a răspuns:

Este păcat să respiri oh go on

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Doamne sfinte! unde ai auzit tu asta?

| stresat explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

La prietena mea bisericoasa. ieri nu a vrut sa se spele pe cap ca este "pacat"

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru stresat):

Pacat este atunci cand stai nespalat! spune-i prietenei tale sa nu mai creada toate prostiile auzite de la x sau y! este pacat cand esti murdar \nespalt, nu curat!

| Alinaga a răspuns:

Da pentru ca faci laturi iar oamenii care spun o vai unde ai auzit asta ori sunt de alte religii ori isi bat joc de propria religie nestiind aceste lucruri esentiale

| heisenberg a răspuns:

E pacat daca te speli DOAR duminica.

| Voluntar a răspuns:

Nu e nici un pacat! Cine a mai scos-o si pe-asta! Te speli cand vrei...

| stresat explică:

Ms de raspunsuri. Ma contrazic cu prietena, ea zice ca e pacat, eu zic ca nu este si vroiam ce cred si alte persoane.

| stresat explică (pentru stresat):

*si vroiam sa vad ce cred si alte persoane

| Ariadna12 a răspuns (pentru stresat):

* si voiam

| stresat explică (pentru Ariadna12):

Multumesc de corectie

| freakazoid a răspuns:

E pacat daca umbli nespalat in zi de sarbatoare! laughing

| Kiddzo a răspuns:

Ce naiba? Nu-mi spune ca si asta apare in biblie!

| alter4ego a răspuns:

laughing altii nici cand e sarbatoare nu se spala si tu iti faci griji? igiena nu are legatura cu credinta. daca e sarbatoare trebuie sa miros a transpiratie? toate sacrificiile astea pentru religie mi se par inutile inclusiv postul si de astea ca nu ai voie sa speli haine sau sa te speli

| AdrianStanciu a răspuns:

Da, buna intrebare! Este pacat? Hai sa vedem ce a facut Fiul Domnului inaintea Cinei cea de Taina: a spalat picioarele ucenicilor. Si era sarbatoare. Pot spune babele, dogma, cultul, ce vor: de sarbatoare, mintea, sufletul si trupul ar fi PACAT sa nu fie curate.

| Voluntar a răspuns (pentru AdrianStanciu):

Ai perfecta dreptate. Nu e pacat.

| danut a răspuns (pentru AdrianStanciu):

La Cina cea de Taina Domnul Isus nu a spalat picioarele pentru ca ucenicii erau nespalati (ba chiar erau foarte bine spalati caci luau Pastele) ci a facut un act de UMILINTA si l-a instaurat pentru urmasii credintei Sale. Totul face referire la infrangerea Mandriei a Eului si nu al curateniei fizice ci cea spirituala.

| MikyMi a răspuns:

Nu!
Este absolut necesar sa ne spalam. Nu zice nicaieri ca ar fi pacat.

| TatSergiu a răspuns:

Dacă e așa îs mare păcătos... ma duc să mă spovedesc. laughing)

| alexshobyx a răspuns:

Normal ca nu.

| SuPrAaDoZaaDeViSe a răspuns:

Nu! e pacat sa fi nespalat.

| krmen a răspuns:

Nu

| yiulius a răspuns:

Profii astia de religie sunt batuti in cap e pacat daca te speli de sarbatoare e pacat sa te vopsesti e pacat sa faci *** de sarbatoare e pacat sa te distrezi de sarbatoare pai frate la ce dracu neo mai dat Dumnezeu viata ca sa ne rugam si sa ne milogim in fiecare zi? Eu cel putin traiesc cu credinta ca atat timp cat nu faci tampenii ucizi violuri si alte din astea good e in perfecta armonie cu tine nu cred ca vrea sa iti traesti viata slujindul pe el continuu parerea mea desigur se vor trezi unii mai "credinciosi" si o sa ma contrazica

| simona2014 a răspuns:

Daca esti copil adica intre 10 si 12 ani ai voie ca esti copil si nu faci nici un rau dar de obicei este pacat cei care zic ca nu e pacat e ca si cum ai zice ca nu exista dumnezeu

| stresat explică (pentru simona2014):

Si tu cati ani ai, 14?

| oanapink a răspuns:

Nu, eu ma spal in fiecare duminicahappy nici de sarbatoare nu este un pacathappy

| Beeeeeeeeee a răspuns:

God. unde ai auzit cacatu astalaughing?