| Eva400 a întrebat:

Este pacat sa-ti ajuti colegii in timpul testului.Eu pe orcine ajut aproape la fiecare lucrare,dar ma gandesc ca e ca si cum i-as ajuta sa "fure". Deci, e pacat sau o fapta buna daca ii ajut?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este pacat. Furi si tu ca si ei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca e pacat. De fapt nu ii ajuti tu sa fure, ci furi tu pentru ei. In plus, minti si inseli (profesorul, parintii).

| Kaℓi a răspuns:

Inseamna ca sunt o pacatoasa sad intotdeauna mi-am ajutat colegii, si am fost ajutata de ei. O adunatura de pacatosi, oare asta ne-a unit atat de mult? happy
Cand sufli sau dai sa copieze cuiva, la scoala, e ca si cum ai pacali sistemul, e o dovada de revolta, de subversiune si de fronda. Asa simteam noi si nu ne-am facut vreodata probleme morale din cauza asta.

| ania a răspuns:

Ai o conștiință care funcționează bine, te avertizează că-i ajuți să fure.E nevoie de curaj ca să ai putere să alegi ce e drept și bine în fața lui Dumnzeu chiar dacă asta te costă și-ți aduce neacceptarea unor colegi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu inteleg de ce ai ales aceasta categorie!
Stric religios e ok sa-ti ajututi semenii, dar in cazul prezentat de tine e ca si cum ai ajuta sa fure, asa cum singur ai spus!
Si nici nu e corect!
Decat sa-ti ajuti colegii la lucrari, mai bine i-ai ajuta inainte de lucrare.Mergi la el acasa, sau la tine (cu acordul parintilor) si repetati impreuna lectia respectiva! Sau chiar in pauze, daca esti dispus sa renunti la ele!
Asa iti poti ajuta colegii!

| Wøodenpints a răspuns:

Cu siguranță e un zeu acolo sus care se freacă pe sfârcuri când ești tu corect.
Și cu siguranță n-are nimic mai bun de făcut decât să se uite la tine dacă le dai sau nu colegilor să copieze.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este corect.
Pacat poate fi pentru unul care crede in asa ceva.

| suffarstar a răspuns:

Atata timp cat sistemul de invatamant nu este unul corect, nu vad de ce ar fi incorect ca tu sa ii ajuti pe prietenii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine doar pentru tine fiindca repetitia este mama invataturii, dar pe ei nu ii ajuti cu nimic fiindca tot prosti vor muri.Probabil vor lua o nota buna dar tot habarnauti vor fi.

| 6684464 a răspuns:

Este pacat.
Gandeste-te ca ei vor lua o nota pe care nu o merita.

| SuNaM a răspuns:

Strict teologic,ar fi pacat deoarece,cum ai spus si tu ajuti sa insele pe cineva care va vrea binele(profesorul).Dar haide sa gandim altfel.Tu probabil esti o fata care invata foarte bine,pentru ce motiv ajuti niste,, lepre'' care nu isi cunosc interesul.Tu stai si inveti, iti face temele, te chinui sa iei numai note bune iar ei care nu fac nimic, se bazeaza pe genul de persoane bune ca si tine.Pentru ce ii ajuti? Pentru a-ti fi prieteni? Nu ai nevoie de prieteni care sa te traga in jos, ai nevoie de prieteni la nivelul tau sau chiar mai sus de tine, pentru ca doar asa vei putea evolua. Sper ca ai inteles mesajul.

| HowdidIgethere a răspuns:

Furtul nu este corect. Insa nici bataia de joc. In multe domenii sunt volume uriase de informatii, pe care abia le stapanesc profesorii, separat. Insa studentul trebuie sa le stie pe toate deodata.