| devorator2 a întrebat:

Este pacat sentimentul de dragoste fata de o persoana de acelasi sex(la modul de relatie) sau este pacat doar consumarea actului sexual cu o persoana de acelasi sex?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Iubirea nu este un pacat, daca asa zis dumnezeu este iubirea, a iubi nu este pacat

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

în 18 Iunie | Pricope_Marius_1997 a răspuns:
RAY e prost el

ce caracter infect ai crestine, ce nu inteleg ma tu ai habar de biblie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Consumarea actului sexual cu o persoana de acelasi sex este un act contra vieții. Isus zice - Eu sunt viața.

| Celcestietot a răspuns:

Iubirea față de o persoană de același sex este primul pas către trecerea la etapa a doua, și anume săvârșirea păcatului cu trupul. Este păcat, așa spune Dumnezeu și Biblia, plus că este și scârbos și imoral. Dacă vrei îți dau versete, paragrafe, citate etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da e pacat pentru ca Dumnezeu a lasat pe pamant barbatul si femeia, tu esti asa pentru ca esti redus in gandire si ai si o dereglare hormonala pentru ca in perioada de crestere si dezvoltare a fost ceva acolo care ti-a cauzat asta.

| devorator2 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mersi tho' de eticheta de redus in gandire :/

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

RAY e prost el nu a inteles despre ce fel de iubire e vorba barbatul trebuie sa iubeasca femeia si femeia pe barbat nu de acelasi sex ca nu e sodoma si gomora. Tu habar n-ai ce pacat savarsesti in mintea ta si nu numai in minte dar si in realitate prin faptele tale, il sfidezi pe Dumnezeu, sfidezi viata, sfidezi totul, tu stii ce inseamna asta inseamna sfarsitul speciei umane pentru ca doua persoane de acelasi sex nu pot "procrea".
Stergeti din minte aceste lucruri si revino cu piciarele pe pamant tu trebuie sa iti revi du-te la cu+rve si fu+te ceva.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca Diavolul lucreaza in fiecare din noi trebuie sa iti revi ai inteles, e pacat de tine si de sufeltul tau deja mai bagat in sperieti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu asculta la mine pe site-ul asta vei gasi oameni care o sa te influenteze negativ, tu ascuta ce iti spun eu ceea ce faci tu este un mare pacat si asta face ca viata sa fie de rahat pricepi trebuie sa iti revi parintii tai ce spun despre asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Absolut tot ce e scris in Biblie e adevarat habar nu ai ce pacat savarsesti, Dumnezeu exista el a lasat pe pamant BARBATUL si FEMEIA iar cei doi impreuna formeaza un intreg exact ca simbolul chinez yin yang https://pixabay.com/ro/vectors/yin-yang-b%C4%83iat-emblema-gen-2730339/ pricepi acum asta e iubire nu ce ai spus tu in intrebare.
Tu esti asa si din cauza la ce scrie in Biblie "Vrăjmășie voi pune între tine şi femeie, între sămânța ta și sămânța ei. Aceasta îţi va zdrobi capul, şi tu îi vei zdrobi călcâiul." (Geneza 3: 15)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intrebare:
1. Esti fata s-au baiat?
2. Ce varsta ai?
Iti dau un sfat du-te la un preot si discuta despre asta si pe urma mergi la un psiholog ca sa te ajute si inca ceva nu te uita la pornografi pentru ca ceea ce vezi iti trezeste pofta aceea intelegi, nu te mai uita.

| devorator2 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nah nu-i baiu ca is homosexual sau ceva, doar ca am observat niste contradictii in cautarea mea pe acest subiect si eram curios de parerea altora

| AC4S4 a răspuns:

Hristos a spus ca daca te uiti la o femeie si o poftesti, ai pacatuit deja.
Chiar daca ti-a trecut doar prin minte sa faci ceva pacatos, trebuie sa iti pui la intrebare sfintenia.
Dumnezeu nu ne cheama sa ducem o viata cu pacate pe jumatate sau pe sfert. Ne cheama sa fim sfinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimentele nu le poți controla, faptele poți. Deci sa iubești nu e un păcat, dar sa ai un act sexual cu el, da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pacat sa te simti atras sexual de o persoana de acelasi sex. Unii ar spune ca astia sunt posedati laughing.

Eu nu inteleg cum un om normal la cap ar putea fi atras sexual de o persoana de acelasi sex, atat d. p. d. v. stiintific cat si religios simtim asta pentru a ne reproduce, deci daca simti desi nu este cazul unei reproduceri este un dereglaj pe undeva pe acolo prin căpățână.
Tare as vrea sa mai fie un fel de Hitler impotriva homosexualilor; se va ajunge ca cuplurile la prima intalnire sa se imtrebe ce s-au nascut, baiat sau fata? TOTAL DEPLASAT! Asta nu se mai numeste evolutie, se numeste prostie absoluta si ireversibila. Eu nu vad diferenta d. p. d. v. psihic intre homosexuali si pedofili.

| GouDidodino a răspuns:

E mare păcat. Amin

| DeliNes a răspuns:

Nu, nu, nu, nu si iar NU! Iubirea este iubire, nu este niciodata un pacat! a iubi nu este pacat, ce conteaza daca persoana iubita este de acelasi sex sau nu? Orice sentiment, fata de orice fel de persoana, este valabil si trebuie respectat. "Traieste si lasa sa traiasca", asta e principiul care trebuie urmarit. Daca iubesti sau cosumi un act cu o persoana de acelasi sex nu ranesti pe nimeni, deci nimeni n-ar trebui sa se simta amenintat sau indreptatit sa judece

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DeliNes):

Mai du-te in mata, il influentezi negativ ceea ce face el cu gandul si cu corpul lui prin fapte e un Mare PACAT.

| Celcestietot a răspuns (pentru DeliNes):

Dacă nu ești informat din punct de vedere religios, nu mai vorbi, că induci pe altul în eroare.