| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

Este posibil ca „oameni buni" să sfârşească în iad?

Răspuns Câştigător
| BogdanMx a răspuns:

Sfintii din VT fara invierea lui Hristos se coborau in adanc la intuneric. Daca ei treceau prin asta cu mai mult este posibil ca oamenii aia care ii vezi tu "buni" daca la baza lor nu se afla poruncile si Invierea Domnului.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei iadul se referă la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.Iar cei buni, dacă mor au speranța invierii.Ioan5:28,29

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este posibil pentru ca "iadul" crestin nu exista.

| BogdanMx a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dovezi?

| Dandanache a răspuns (pentru BogdanMx):

N-are, boss. Cand e vorba de dovezi, sunteti amandoi in aceeasi barca. Dati mana si pupati-va.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanMx):

Creștinismul este o invenție a evreilor, automat și acel loc unde "ard sufletele celor păcătoși pentru eternitate", loc denumit și "iad", este tot o invenție care să sperie omul și să întărească mai tare credința în "dumnezeu", la fel cum și "raiul" creștin este tot o invenție.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Mi-a cerut cineva vreodată dovezi legate de ceva până acum și nu i-am dat de ești așa sigur pe tine?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era vorba despre tine personal, ci despre imposibilitatea naturala a omului de a demonstra fara echivoc existenta iadului. Sper ca nu ai impresia ca raspunsul tau de mai sus e o dovada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Atunci demonstreaza tu ca exista, daca poti, poate ma "luminezi" si pe mine cu ocazia asta.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pari sa fii atent prea atent la ce se scrie pe aici. Eu zic sa te mai uiti inca o data peste primul meu raspuns, sa vezi ce parerea am despre dovezile pro si contra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Deci sa inteleg ca si tie ti-e imposibil sa demonstrezi ca exista sau nu.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles. De asta i-am si raspuns lui BogdanMx, care iti cere dovezi in conditiile in care nici el nu ar putea sa le aduca, pentru a-si sustine propria convingere.

| BogdanMx a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet, ai dovezi?

| BogdanMx a răspuns (pentru Dandanache):

Dovezi sunt, trebuie dar sa ai minte sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanMx):

Eu am zis ceva mai sus, dacă aveai și tu mintea să înțelegi sau cât de cât interesul să te documentezi ajungeai destul de ușor la o concluzie.

| BogdanMx a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ma documentez de la cine? De la oameni ale caror ganduri sunt influentate de duhurile cazute? laughing) Alte dovezi nu ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanMx):

"De la cine?" Sa inteleg ca de unul singur nu te poti documenta? Chiar trebuie sa-ti dea cineva?
Daca religia crestina este o inventie stupida, nu ti se pare logic ca si ideea de "iad" pentru crestini sa fie tot o inventie? Dupa tine crestinismul este o inventie dar iadul este real? Poti deduce asta foarte usor daca "intelegi" ca religia crestina este o bazaconie cu scop manipulativ. Unde se duceau oamenii inainte sa apara crestinismul, avand in vedere ca in acele vremuri nu exista ideea de "rai" si "iad" asa cum o vede crestinismul? De cand cu inchizitia oamenii au fost obligati sa creada ca daca nu duc o viata in acord cu religia vor ajunge in acel loc pe care religia l-a inventat, ca si raiul de altfel. Daca n-ar fi existat inchizitia acum cu siguranta nu mi-ai fi cerut dovezi despre existenta iadului. Dar la cum te exprimi imi pare ca vrei sa mearga cineva acolo si apoi sa se intoarca sa-ti spuna daca exista sau nu.

| Dandanache a răspuns (pentru BogdanMx):

Stiu Bogdane. Pentru aia care cred, indiferent in ce Dumnezeu, dovezi sunt cu duiumul. Si toti au minte si inteleg. Si daca tot ai minte, foloseste-o sa intelegi ca pentru ceilalti nu ai nicio dovada. Si ai macar bunul simt sa nu le mai pretinzi dovezi, cand nici tu nu poti sa le oferi dovezi. E o problema de politete.

| Y0UR a răspuns:

Moise a facut asta. Oamenii buni de ce nu ar putea?