| RAY a întrebat:

Este religia ceva necesar moralității umanității?

De ce crezi ca religia a fost inventata? Ar omora oamenii in stanga/dreapta daca nu ar fi fost prostiti ca vor petrece eternitatea in iad dupa?

https://www.tpu.ro/......unde-duce/

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Posibil ca, pana nu de mult, sa fi fost credibila PRESUPUNEREA ca religia, tot vorbind atata de legi si de morala, e necesara moralei publice. Caci nu exista termen de comparatie! Toata lumea era religioasa, iar de 250 de ani mai aparusera cativa deisti, agnostici, o mana de savanti excentrici. DAR! Iata ca de la o vreme avem multi oameni fara religie (hai sa zic, fara religie in sensul clasic) in Nordul Europei, Japonia, in toata Europa Occidentala oamenii mai educati, si in Satele Unite, o minoritate, e drept, cam 20% dar suficienti sa ne facem o idee. Si constatam ca morala laica e superioara celei religioase, ca oamenii religiosi au o rata a criminalitatii mai mare decat ateii, iar fundamentalistii, cum ar fi pocaitii, o rata a criminalitatii mai mare decat oamenii doar religiosi, ca grupurile religioase fac propaganda peste tot in lume contra egalitatii intre oameni, contra corectarii inegalitatilor economice si sociale de catre stat, asa ca nu se vede nici o cresterea moralitatii ca efect al religiei, ci dimpotriva.

| RAY explică (pentru minrest):

Ce parere ai despre anarhie?

16 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea si daca vrea.Dar se pare ca de multe ori religia (nu omora ca mergi in iad, nu fura, viola, tâlharii etc) a ajutat.

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty vorbim de anarhie de fapt,anarhia duce la haos,avem nevoie de un sistem de reguli,legi nu se poate in lipsa lor, frica asta de iad, pedeapsa ajuta practic, asta e un lucru bun, dar sunt tarii unde religia e cam in scadere acolo oare ce inlocuieste religia? educatia, genetica, societatatile alea?

| Octavian199 a răspuns (pentru Freya1):

Asta e frica.

| RAY explică (pentru Octavian199):

Pai vad ca fara frica nu merge nimic, ca vb de educatie, a vazut o femeie cu facultate care facea niste erori de te intrebai cum a reusit sa faca facultatea, erori de gandire logica, rationala si atunci vorbim de cei 7 ani de educatie cand uni au parte de 16 ani de educatie si sunt lipsiti de moralitate dar vor anarhie cica

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

La mine a mers.

| RAY explică (pentru Octavian199):

La tine da,la alti nu,ei vor anarhie, sa faca ce vor, e o nebunie desigur, ai auzit de gandirea pozitiva, dar ca o forma de fanatism?

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Da, am auzit. Fanatismul poate fi in orice.

| chuckmanson a răspuns (pentru Freya1):

Sincer să fiu pe de o parte sunt stupefiat pe de altă parte terifiat că un număr îngrijorător de oameni asociază religiile cu moralitatea având în vedere că religiile s-au făcut vinovate de-a lungul istoriei de: războaie, genocid, tortură, crime monstruase, tiranie, dictatură, sclavie, cenzură a științei filozofiei și gândirii libere, sacrificii ritualice de oameni și copii, lupte forțate dintre oameni și animale, cruzime față de animale, mutilare genitală a copiilor și multe alte feluri de abuz de copii inclusiv de abuz sexual de copii aka prietenii noștri catolici, discriminare pe bază de credință, rasă, națiune, clasă socială, sex, orientare sexuală, handicap, vârstă etc. promovare de mituri și superstiții fără nicio bază în realitate iar religiile în continuare chiar și în lumea modernă încearcă să reprime educația, să discrimineze, să apere pedofilii etc. Ce să mai vorbim de Islam. Iar legat de iad, dacă cineva are nevoie de o amenințare cu pedeapsa eternă ca să fie o persoană bună, atunci nu este o persoană bună punct și cu asta am terminat.

| minrest a răspuns:

Oriunde nu exista legi, oamenii fac legi imediat. Daca nu ar exista legi, sau nu ar fi aplicate de catre stat cu forta, oricine ar vrea, ti-ar da in cap si nu ar pati nimic. Si s-ar gasi amatori.

| Octavian199 a răspuns:

Nu.Doar cei 7 ani de acasa.

| chuckmanson a răspuns:

Religiile s-au găsit de-a lungul istoriei ca fiind vinovate de războaie, genocid, tortură, crime monstruase, tiranie, dictatură, cenzură a științei filozofiei și gândirii libere, sacrificii ritualice de oameni și copii, cruzime față de animale, mutilare genitală a copiilor și multe alte feluri de abuz de copii inclusiv de abuz sexual de copii aka prietenii noștri catolici, discriminare pe bază de credință, rasă, națiune, clasă socială sex, orientare sexuală, handicap, varstă etc. și în continuare încearcă să oprime educația etc. Și nu știu cum dar oamenii tot le asociază cu moralitatea. Unbelievable

| Helper07 a răspuns:

Religia joaca un rol important in comportament, alimentatie, educatie, imaginea asupra lumii, felul tau de a fi, etc. O viata cu Dumnezeu de mana este o viata buna din toate punctele de vedere.

| AG777 a răspuns:

Sunt si unele religii care nu sunt vatamatoare pentru om, depinde fiecare cum intelege religia, insa daca te folosesti de religie doar pentru a comite crime si a face oamenii robi atunci e o problema, stiu ca satanistul inca mai are nevoie de crime indiferent despre ce crime vorbim azi, islamul la fel din pacate