| andreidu a întrebat:

Este religia, chiar si in varianta light, un "gateway drug" catre pseudostiinta, irationalitate, misoginism si violenta?

11 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox practicant si am o credinta in varianta high sau hot si nu sunt nici impotriva stiintei si a progresului, nu sunt nici irational nici misogin daca am nevasta si trei copii si nici violent. altceva ce ai vrea sa mai nascocesti?

| victor987 a răspuns:

Da...acum depinde si de om dar ea iti asigura cam 99 la suta faptul ca u o faci e restul de 1 la suta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceiasi intrebare ti-o poti pune si referitor la stiinta.Nu religia sau stiinta terbuesc incriminate ci acele societati sau indivizi care le folosesc in scopurile enumerate de tineTocmai aceasta confuzie, creata intentionat, te-a facut si pe tine sa pui intrebarea respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Nu este adevarat.Nu gandesc numai cei care nu vor, sau nu pot sa gandeasca, chiar si critic, avand totusi o idee de baza.Cum crezi ca au aparut diversele secte ale unui tip de religie?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.ceia ce spui tu duce exact la ceia ce ai scris.religia este sau ar trebui sa fie, ceva curat, sublim, inaltator, catre care tinde omul traitor. neexcluzand nimic ci incluzand tot ce este.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru andreidu):

De ce? in crestinism femeia e la loc de cinste, daca te uiti la evrei nici nu erau puse la socoteala, la numaratoare, in antichitate femeia era doar de reproducere, erau sclave, daca nu mai puteau erau omorate sau alungate fara casa, fara mancare, fara nimic

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru andreidu):

Cate femei erau cinstite la evrei?