| Lukasssz a întrebat:

Este religia principalul motiv pentru care Romania nu se dezvolta ca tara?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E un motiv important pentru toti oamenii. Inlocuirea realitatii cu fictiune primitiva, puerila si absurda, promovarea dogmatismului religios, a superstitiilor, a nestiintei si a lipsei de ratiune nu poate sa duca la ceva bun.

| relian a răspuns (pentru halogen001):

Asa crezi tu? Is tari mai religioase ca RO si is f dezvoltate chiar laughing Ammerica,pai astia si pe ban au sloganuri religioase,nu mai zic cate religii sunt pe aici,biserici nu mai zic peste tot,oamenii majoritatea merg pe la biserica duminica.

Deci dupa cum vezi nu aia impiedica progresul,ce spui tu se intampla in evu mediu cand erai fortat sa nu faci nimic,acu biserica,religia nu mai dicteaza nimic.
Ro nu se dezvolta ca tara pentru ca nu are cu cine laughing oamenii fac o tara sa fie prospera sau nu,deci romanii astia sunt atat pot,eu nu vad alta cauza,de fortat nu te forteaza nimeni sa nu muncesti,sa nu produci,sa nu creezi.
Si eu is roman dar stii cum e,la un mom trebuie sa devii realist,sa accepti ca atat poti.
Nu zic ca nu avem si oameni potenti sau creatori,dar astia is f putini si nu au loc de majoritari,astia conduc,adica aia slabi.
Se pare situatia cam asta a fost pe meleagurile astea de mii de ani,nu de azi de ieri.
Dea lungul timpului a mai reusit cate unu din asta capabil sa se ridice,dar rapid a si fost pus la pamant,de cele mai multe lori de proprii vecini,de oamenii din care el facea parte,pentru care el lupta.

Stii vorba aia, omul sfinteste locu, deci noi romanii se pare atat putem sa sfintim laughing ca de ar fi fost mai mult am fi stat si noi mai bine.
Restu este poveste, ca nu te lasa altii, eu nu am vazut pe altii sa te impiedice sa faci ceva.
Poate tine si de locu asta, dar de regula tine de sistem si de oamenii cafre il formeaza.

| Lukasssz explică (pentru relian):

Da dar, acolo in America nu exista o religie majoritara si nu sunt la fel de spalati pe creier ca astia in Ro, aici in Ro daca te declari ateu nu esti privit cu ochi buni si toata lumea se va uita stramb la tine.

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Corupția este de vină, nu religia.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Nu principalul, dar unul din principalele motive, pe langa coruptie, educatie slaba, sau chiar absenta, infrastructura de rahat, si gandirea inapoiata. Astea sunt doar cateva.

| mentholinks a răspuns:

Nu ci caracterul mizerabil al natiei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca arunci un ochi prin parlament si prin grupările infractionale o să vezi că tocmai oamenii cei mai nereligiosi, cei care nu au nicio virtute, cei mai fara de frica de Dumnezeu opresc dezvoltarea acestei țăriwinking

| Werrich a răspuns:

Da, uite ce paradis este Coreea de Nord unde nu există religie: oamenii sunt fericiti, sanatosi si bucurosi.

| Apokales a răspuns:

Clar nu. Mai repede as spune lipsa etaloanelor de moralitate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citeste Exod Capitolu; l 20 si mediteaza la ceea ce scrie acolo. Vei afla raspunsul la intrebarea ta.

| CIaudiu a răspuns:

Nu, dar clar este un factor care cauzeaza analfabetismul stiintific in tara asta.

| DonEduardo a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principalul motiv nu, insa religia categoric contribuie la ne-dezvoltarea tarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principalul motiv este lipsa iubirii de Dumnezeu.

| chuckmanson a răspuns:

Nu aș zice principalul, dar printre motivele principale, împreună cu lipsa de educație și cultură și corupția politică.

| h379m3973423 a răspuns:

Nu are treabă.
Totuși Dumnezeu ne învață prin Cuvântul Său că indiferența este un păcat, iar România este plină de oameni indiferenți.

| vasile2222 a răspuns:

Unul din ele.

| alex598 a răspuns:

Nu. Principalul motiv este coruptia.

| unreadfire a răspuns:

Da