| anonim_4396 a întrebat:

"Este simplu si usor sa te despart de Dumnezeu dar e foarte dureros, trist si deprimant."
Sunt singurul care observa aici o contradictie? Cum poate fi despartirea simpla daca este dureorasa si trista.
Cum poate sa fie o despartire simpla si usoara daca pentru cel ce se desparte acest lucru este deprimant si dureros?

Răspuns Câştigător
| TomaSorinel1974 a răspuns:

Se refera la simplitatea cu care poti face alegeri gresite.
E ceva normal in crestinism sa asociezi greselile cu indepartarea de Dumnezeu.
Sa lasam crestinilor ce e al lor.Nu-i apar, dar mie imi plac ca-s amuzanti.Mai nasol e cand o sa intre in politica cateva fete bisericesti si o sa fim obligati sa cotizam...ah, dar asta se intampla deja.

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Persoanele care gresesc grav in fata lui Dumnezeu,de multe ori prefera sa se indeparteze de el, ceea ce e mai simplu, decat sa -si corecteze greseala.E clar ca daca nu mai asculta de Dumnezeu, viata lui nu mai are un sens la fel ca inainte si poate chiar sa devina deprimat, daca nu face ceva in privinta asta. Iacov4:8

| TomaSorinel1974 a răspuns (pentru danay72):

Noi avem un parinte la manastirea noastrsa din mirtcea voda gara poate ai auzit de monumentul eroilor, iar el spunea ca e o treapta a pacatelor Dumnezeu poate ierta orice mai putin ultima treapta adica despartirea de El

| danay72 a răspuns (pentru TomaSorinel1974):

Dumnezeu sufera cand vede ca noi nu vrem sa ascultam de El, dar nu vrea sa ne oblige, vrea sa-l iubim de bunavoie.Deuteronom30:19,20

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E chiar foarte simplu, mai ales ca e unilateral despartirea.

| Alphawolf a răspuns:

Nu prea are sens citatul. "Este simplu si usor sa te despart" Se refera la persoana care influenteaza, care argumenteaza ca Dumnezeu nu exista.
"dar e foarte dureros, trist si deprimant." Aceste cuvinte nu i se potrivesc celui ce desparte. Nu poate fi foarte dureros, trist si deprimant pentru persoana care a schimbat convingerea altei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil se referea la usurinta celui care facea despartirea si durerea celui despartit.
Sau era 'desparti'? poate ai mancat un 'i'.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,se refera la durerea celui care se desparte.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Pai atunci da-mi tot textul, n-am ce sa fac cu o singura fraza extrasa din context.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doua fraze i nrealitate:
1.) "E mult mai simplu si mai la indemana, sa devii ateu." Adica sa te desparti de Dumnezeu.
si
2.) "Sa devi ateu este trist, dureros, deprimant."
Pai daca e simplu cum naiba mai e dureros, trist si deprimant?

| Inferno a răspuns (pentru TomaSorinel1974):

Curios, eu credeam ca spune ca e mult mai simplu sa devii ateu decat sa devii crestin.

| TomaSorinel1974 a răspuns (pentru Inferno):

Se refera la simplitatea cu care poti face alegeri gresite.
E ceva normal in crestinism sa asociezi greselile cu indepartarea de Dumnezeu.
Sa lasam crestinilor ce e al lor.Nu-i apar, dar mie imi plac ca-s amuzanti.Mai nasol e cand o sa intre in politica cateva fete bisericesti si o sa fim obligati sa cotizam...ah, dar asta se intampla deja.

| AlexeHellsing a răspuns:

Să faci rău este de barcă duci un pumn de nisip 20 de centimetri.
Să faci bine este de parcă ai duce un sac de pietre 20 kilometri peste munți și ape.
Astfel e ușor să te desparți de Dumnezeu, dar oare poți trăi fără El?

| 1dintrevoi a răspuns:

Moartea unei persoane dragi poate insemna acelasi lucru. Un om se prapadeste intr-o clipa.O femeie poate face usor un avort, dar suferinta de dupa...e greu de cantarit. E simplu sa te desparti de ceva, dar greu sa-l inlocuiesti.

| Inferno a răspuns (pentru 1dintrevoi):

"Moartea unei persoane dragi poate insemna acelasi lucru. "
Ba nu inseamna deoarece acel tip de despartire este una involuntare, nu tu alegi daca te desparti sau nu, aici este o despartire voluntara, tu alegi sa te desparti de Dumnezeu.
O desparire involuntara evident ca va fi una simpla, pentru ca nu tu esti cel ce alege, pur si simplu se intampla. In timp ce una voluntara poate fi grea sau simpla.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Inferno):

Nu acolo incercam sa bat. Incercam sa-ti dau un exemplu in care moartea (care nu trebuie sa fie neaparat a unei fiinte umane-. poate fi si un animal) este tot o forma de eliberare/ despartire. Procesul este unul firesc...toti dam coltu' la un mom; la asta ma refeream. Si ai dreptate; procesul este unul involuntar; exceptie atunci cand esti criminal in serie happy Depinde intotdeauna din ce unghi privesti. Am avut un caz nefericit in familie. Toti membrii ei se rugau pentru un bolnav sa moara mai repede ca sa nu sufere. A venit si momentul mult "asteptat"... desi au "primit" ceea ce si-au dorit; despartirea a fost una sfasietoare.

| Coste_Cosmin_1998 a răspuns:

Da

| Inferno a răspuns (pentru Coste_Cosmin_1998):

Bun,deci daca sunt singura,aceasta inseamna ca afirmatia este corecta. Deci o despartire simpla este dureroasa, trista deprimanta. Dar atunci, daca acesti termeni sunt atribuiti unei despartiri simple, atunci ce termeni atribuim unei despartiri grele.
Si daca o despartire trista si deprimanta este una simpla, atunci cum este o despartire vesela, amuzanta si lipsita de orice fel de suparari si dificultati?

| Coste_Cosmin_1998 a răspuns (pentru Inferno):

Nu am prea inteles acum? happy?

| Inferno a răspuns (pentru Coste_Cosmin_1998):

Noapte buna!

| Coste_Cosmin_1998 a răspuns (pentru Inferno):

Pa la fel

| inaescu a răspuns:

Tu crezi in Dumnezeu?

| inaescu a răspuns:

Sa ma desparti de Dumnezeu? De ce crezi ca este usor?
Probabil ai vrut sa formulezi altfel. big grin