| Coconutz a întrebat:

Este specia umana o rasa inteligenta? Da sau nu. Argumentati.

45 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Dacă o comparăm cu celelalte specii, da, este inteligentă.

| shadovv a răspuns:

Este inteligenta deoarece avem ratiune si avem capacitatea de a primi adevarul revelat.

| Coconutz explică (pentru shadovv):

Esti 100 % sigur de raspunsul tau? Pentru ca eu sunt de alta parere.

| shadovv a răspuns (pentru Coconutz):

Da sunt total de acord. Pana la urma trebuie sa definesc gandirea... Gandirea e un concept amplu si complex prin care omul poate deduce cu ajutorul revelatiei divine "adevarul" despre anumite lucruri. Aceasta definitie este aproximativa si sumara. Se pot si sau scris carti despre acest fenomen bio-psiho-divino-logic.

Oamenii folosesc acest sistem. Animalele nu. Ele au instinct, o metagandire de tip instincto-bio-psihologic, la ele adevarul nu este revelat ci se poate supune ca este "comandat" iar logica este direct proportionala cu factorul de revelatie, deci logica animala este de obicei eronata, "semieronata". Aceasta este o parte a teoriei mele pe care o consider cea mai aproape de adevar.

| Coconutz explică (pentru shadovv):

Si sistemul precizat de tine poti spune ca este benefic? Poti sa uiti la lumea noastra, si la lumea "animalelor" si sa spui. Da nene suntem peste ele.

| Squirtle a răspuns (pentru shadovv):

Nu ai de unde sa stii modul de gandire al celorlate animale. In primul rand noi nu putem comunica cu ele din simplu fapt ca folosim un limbaj de comunicare subevoluat. Un limbaj sonor. Toate animalele excluzant omu (cel mai prost) au abilitatea de a cumunica intre specii si chiar cu mediu inconjurator. Noi nu.

| shadovv a răspuns (pentru Coconutz):

Discutia ta intra in metafizica. Da nene suntem peste ele. De ce? Noi avem scop, ele nu. De fapt nu au scop propriu. Scopul lor depinde de existenta noastra.
Revin la oameni. Scopul omului pe pamant este sa se inalte spre divin. Sa paraseasca materialismul pacatos al lumii si sa intre in eternitatea divina. Animalele... ele nu au acest scop. Deci sunt inferioare.

| Coconutz explică (pentru shadovv):

Nu au scop? Supravietuirea si reproducerea nu mai este scop?
Observ ca esti adeptul unei religii si intr-adevar aici esti o ciocnire de opinii.
Eu unul nu prea cred intr-un Dumnezeu biblic sau divin.
Omul este o specie neinteligenta. Daca tu zici ca scopul animalelor depinde de existenta noastra atunci imi pare rau de ele.
Suntem singura specia care isi distruge propiul habitat. Propia specie care se otraveste singura si asigura o moarte lenta. Suntem singura specia care pornim la razboi pentru resurse naturale cand putem foarte usor sa impartim intre noi.
As vrea sa pot crede ca mai exista o speranta pentru umanitate si ca putem intr-o buna zi sa prosperam in comuniune cu natura dar aceste sanse se reduc pe zi ce trec.

| Squirtle a răspuns (pentru shadovv):

Tind sa te contrazic. Tot ce este este viu (format din materie) are un singur scop. Sa existe si sa convietuiasca in armonie cu universu. Dupa se aplica scopurile individuale de supravietuire, evolutie si etc. Omu nu este cu numic superior. Este o forma de viata ca oricare alta.

| shadovv a răspuns (pentru Squirtle):

Sincer esti prost si te contrazici.

"Nu ai de unde sa stii modul de gandire al celorlate animale"
"Toate animalele... au abilitatea de a cumunica intre specii si chiar cu mediu inconjurator"

Tocmai te ai contrazis indirect. Apoi limbajul nu are nici o legatura cu inteligenta (si totusi esti idiotic cand spui ca limbajul nostru sonor este subevoluat cand noi putem creea opere lirice de o inalta ratiune si sunete de o muzicalitate aproape divina). Cum definesti tu limbajul? Dupa ce criterii te ghidezi cand spui ca un limbaj este superior altuia?

Si in final "cumunica... cu mediu inconjurator". Cum poti spune asta! Mediu inconjurator nu este o fiinta! Este doar o suma de valori fizice. Deci inchei discutia. Esti prea prost! Aduci notiuni gresite bazate pe nimic si informatii eronate.

| shadovv a răspuns (pentru Coconutz):

Supravietuirea si reproducerea este scopul lor, dar este unul limitat. Scopul suprem este "cerul". Animalele nu au dreptul la asemenea lucru (e oarecum trist dar nu judec). Cu teoria ta am doua mari probleme:

1) De unde stii ca animalele daca ar putea nu ar proceda la fel? De fapt de unde stii ca ele nu actioneaza si in momentul de fata la fel? De exemplu majoritatea animalelor de turma isi lasa semenii sa fie rapusi de pradatori ca sa scape, cand o turma intreaga ar nimicii orice pradator. Nu ti se pare cunoscut? Nu e oare egoismul de la oameni?

2) Supravietuirea, reproducerea, distrugerea habitatului, razboiul sunt efemere. Toate aceste lucruri de genu "protejeaza natura" sunt doar idiotenii ecologiste. Natura oricum se autodistruge! Toata planeta va fi distrusa de soare cand acesta se va transforma in gigant rosu. Natura nu inseamna doar verdele terei pana la urma. Dupa definitie ar trebui sa insemne toate legile universului. Revin. Natura nu trebuie ajutata! Omul trebuie ajutat caci el e important! Restul moare. Omul are sansa la etern.

| Coconutz explică (pentru shadovv):

9 septembrie 2011 o adunatura de oameni cu ajutorul unor gatere au preluat controlul unor avioane si este presupus ca au intrat in WTC. Cu ce suntem noi mai diferiti de animale? Frica esti pretutindeni. Cand ziceam ca reproducerea si supravietuirea la animale este scopul este scop individual.Ca si la noi.
Iar cat despre punctul 2. Efemere? Oameni mor in fiecare zi din cauza acelor lucruri efemere? Natura oricum se autodistruge? Peste cate miloane de ani? Natura trebuie ajutata. Fara ea noi suntem doar o mica pata pe planeta. Ea ne ajuta sa ne hranim, ne da aer pe care il respiram si cel mai important un loc unde sa traim. Mi se pare un gand arogant si gresit cand spui omul trebuie ajutat caci el e important cand tot ce a reusit pana acum este distrugere.In cazul nostru, restul nu moare ci este distrus de noi.

| Squirtle a răspuns (pentru shadovv):

Cand m-am referit la "Nu ai de unde sa stii modul de gandire al celorlate animale" m-am referit la afirmatia ta cum ca animalele au o gandire eronata.
Iar cu afirmatia "Toate animalele... au abilitatea de a cumunica intre specii si chiar cu mediu inconjurator" nu am contrazis cu nimic cea ce am spus era legata de interconectiuea cu universu.
Limbaju are legatura foarte mare cu inteligenta. Ce ai zis tu cu simfonii muzicale tine de cultura ca si opera lirica si este doar o forma de manifestare a limbajului propiu. Fiecare specie de animal are o forma de limbaj propiu (latrat, mieunat, ciripit, etc) menit pentru a atrage atentia si a impresiona menbrii ai aceeasi specii si de a ameninta dar si una comuna la nivel cunatic cu tot universu. Asa cum noi creem muzica CU INTRUMENTE si poezii, pasarile de exemplu fac acelasi lucru prin cantecul lor. Insa cum am mai spus este doar o forma de a atrage atentia sau de a ameninta (cum este latratu la caini).

Mediul inconjurator este o fiinta. Insa nu ma voi chinui sa incerc sa it iexplic, deoarece am realizat ca esti axat pe o credinta divina si a superioritatii omului, si ar fi o pierde de timp atat pentr umine cat si pentru tine.
Enjoy

| shadovv a răspuns:

Ca un ultim reply tin sa anunt ca sunt oarecum dezamagit. Am fost numit limitat cand eu tinteam sprea transcendenta spre ifinit de catre unii care se limiteaza la cateva mii de ani, cred in "natura" ca intr un Dumnezeu desii il neaga, folosesc informatii precum quarci, teoria tuturor si string/m theory intr un mod ce duce spre mistic si nu pot sa se vada mai rationali ca animalele din cauza imperfectiunilor. Da ne omoram intre noi! Dar noi realizam ca e rau! Animalele nu! Sfarsit. Am plecat sa o hartuiesc pe mama natura cu drujba asta!

| Rapplex a răspuns:

La nivel de planeta da, fiindca avem creierul mult mai dezvoltat decat toate vietatile.La niver de univers nu, fiindca prin presupunerea ca exista o rasa mai avansata si cu 5000 de ani sa zicem, este ca diferenta dintre un car de lupta si un m1 Abrams.

| Coconutz explică (pentru Rapplex):

Faptul ca ai ales carul de lupta si un m1 Abrams cand existau atatea exemple pe care le puteai da ma dezamageste. Fix obiectele folosite pentru lupta.
E uite din asta nu suntem inteligent. Cel mai mare si mai puternic talent al nostru e sa distrugem. Atribuim mai multi bani cercetarilor de razboi si dezvoltare de noi arme in loc sa ii folosim la ceva benefic cum ar fi gasirea unei metode de a vindeca canceru, de a preveni bolile cronice, de a schimba infrastructura electrica a planetei, de a hrani pe cei din lumea a treia. Nu, nu suntem inteligenti.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Inteligenta nu coonsta in hranire si vindecare etc.Astea tin de moralitate.Nu poti sa spui ca nu esti inteligent daca nu te duci sa ii dai de mancare unui cersetor.Omenirea nu va renunta niciodata la finantarea armelor si dezvoltarea aparaturii militare, fiindca nu se stie niciodata ce pericol ne pandeste.

| Coconutz explică (pentru Rapplex):

Sa fim seriosi. Daca pentru nu se fac arme atunci pentru cine? Pentru ET?
Suntem cumva atacati anual de OZN-uri cu lasere?
Daca de aia iti este frica puteau foarte usor sa ne atace acum vreo 200 de ani cand resursele erau destul de intacte.
Meteoriti? Cumva singura protectie impotriva meteoritiilor sunt lasere si rachete nucleare? Nu putem sa trimitem niste rachetutze mici sal devieze?
Niciodata omul nu a ales calea pasnica.
Si ce am zis eu mai sus cu hranire si vindecare.
Este lucrul logic, rational si moral de facut. Daca vrem sa prosperam ca specie trebuie sa ne ajutam unul pe altul nu sa ne dam in cap.
Trebuie sa devenim deschisi la informatie si o sa acceptam. Sa incercam sa evoluam mintal nu numai tehnologic.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Sa nu uitam ca si la baza noastra sta instinctul animalic, fiind si noi animale foarte dezvoltate.Nu ii poti cere unui tigru sa renunte la instinctul de pradatorwinkingPericolele nu consta neaparat in OZN`uri, ci mai degraba pericolul suntem chiar noi.Nu conteaza daca ataci sau aperi, tot arme folosesti.

| Coconutz explică (pentru Rapplex):

Tigrul nu isi foloseste instinctul de pradator pe propia rasa. Imi place ideea ta. Dezvolta arme pentru a ataca sau a te apara.Pe o planeta unde avem totul la dispozitie gasim motive de cearta.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Stiu la ce te gandesti tu, aia se numeste utopie.Nu este posibil sa mentii balanta, fiindca si un fulg daca pui pe o parte, aceasta se inclina.Azi, nu prea mai avem totul la dispozitie.La numarul locuitorilor planetei, daca toti am avea tot la dispozitie resursele s`ar epuiza in cel mult un secol.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Depinde unde cauti. Sunt multi care traiesc doar pentru a procrea dar ca norocul ca sunt destui care sa o duca inainte si prin alt mod aceasta rasa.

| GodBlessYou a răspuns:

Specia in sine nu este in totalitate inteligenta. Insa specia umana este cea mai inteligenta specie cunoscuta vreodata de om... sunt convins ca nu suntem cea mai inteligenta specie din univers, per total specia umana in sine nu este inteligenta, avem oamenii care au iq de 70-60-50, un cimpanzeu avand iq de 80...Iq mediul se invarte oficial pe la 100, insa in realitate este mult mai mic in jur de 80, 100 poate in occident, dar la nivel global 80. Fara educatie nu am fi asa cum suntem in ziua de azi, putini sunt cei care judeca adevarat si au o minte libera, deschisa. Majoritatea sunt condusi de regurile societatii, neavand pripriile valori, idei, vise, realizari.

| Coconutz explică:

Si argumente?

| Zangetsu a răspuns:

Da, deoarece fiindca...
cauta pe google

| Coconutz explică (pentru Zangetsu):

Deoarece fiindca te rog da-mi link.

| Squirtle a răspuns:

Eu personal consider specia umana cea mai proasta specie de animal care a existat pe aceasta planeta. In primul rand suntem singura specie de animale incapabila de a contola constinet unde cunatice emise de creier pentru a comunica cu restul de animale si chiar mediu inconjurator; in schimb de ne folosim de un limbaj sonor sau scris sau electronic (internet, telefoane mobile si mai stiu eu ce balarii) pentru a comunica cea ce este FOARTE trist.

| shadovv a răspuns (pentru Squirtle):

Imi cer scuze dar trebuie sa te informez ca esti informat prost. Ai macar vreo idee ce inseamna cuantic? Ce e o coanta? Cine e Max Planck? Animalele nu comunica prin cuante. Nici nu exista unde cuantice. Energia se transfera/transporta prin cuante. Toate animalele comunica folosind simtul vizual, sonor, olfactiv si cateodata ultrasonor. Iar electronic... pai electricitatea sta la baza tuturor fiintelor originare acestei planete. Gandirea este biologic reprezentata de circuite bio-electrice formate din neuroni.

| Squirtle a răspuns (pentru shadovv):

Ok stiu despre ce zici si ai dreptate. Insa asta se aplica doar domeniului practic si conscis. Adica stiintele exacte. Undele despre care vorbesc eu nu pot fi xperimentate si demonstrate fizic in laborator. Dar ele exista. Probabil ai auzit de DMT sau OBE. Practic oraganismu nostru este conectat la nivel cuantic cu tot universu. Iar despre comunicarea care ziceam eu ca o au restul animelelor e ca si cum ai zice ca ele comunica prin telepatie, desi este o exprimare gresita, ele comuncia la nivel cunatic. Si noi suntem capabili de acest lucru insa nu suntem coontinetii si nu intelegem nimic. Si da energie se transfera/transporta prin cunate, dar nu uita ca materia sta sub forma pe care o vedem noi datorita unei energii care o mentine stabila sub o forma. Altfel toate legaturile subatomice la un moment dat sar pierde. Aceasta energie poarta mai multe denumiri sflet, spirit, chi, chakra, etc...iar aceasta forma de energie este prezenta in orice forma de materie.

| shadovv a răspuns (pentru Squirtle):

Total gresita utilizare a cuvantului "cuantic". Inteleg foarte bine telepatia spre deosebire de tine care o atribui cu fizica subparticulelor. Energia ta nu e chakra e de fapt quarci. Organismul nostru e doar un amalgam de "noroi" sau "punga de apa" sub diferite forme mai complexe. Mie greu sa nu te injur caci nu esti nici ateu bazandute pe stiinta si nici pseudoreligios care abuzeaza de dogme... tu esti un ateu care gandeste mistic bazandute pe stiinte gresite. Einstein nu a demonstrat chakra ci relativitatea, Plank nu a dovedit comunicarea la nivel "cuantic" ci a descoperit fizica cuantica.

| Squirtle a răspuns (pentru shadovv):

Ateu nu inseamna sa te bazezi pe stiinta. Sti ce inseamna macar ateu? Si nu, nu sunt ateu.
In viata nu trebuie sa fi aia sau ailalta sau cealalta...trebuie sa fi toate. Si evident nu intelegi nimic din ce vorbesc deoarece ai un orizont al informatiei limitat. Nu zic ai cunostinte din mai multe domenii si esti peste nivelu multora la capitolu cultura, insa la capitolu inteligenta si abilitate de a folosi informatiile pe care le deti...mai ai de capatat experienta.

| Judas6k a răspuns:

Da,scuze ca-ti spun, gandeste-te de 2 ori pana sa pui o intrebare.DA,de ce? Gandeste-te,puteam sa fim incontinuare canibali, tot ce vezi aici, e inventat de om.Calculator,masina,prezervativ orice.+Specia umana(nu toate)daruieste iubire, si iubirea e cea mai importanta.

| Coconutz explică (pentru Judas6k):

Am o pisica si pot spune ca ma iubeste. Cum a capatat cainele numele de cel mai bun prieten al omului. Am stiut foarte bine ce a am intrebat, dar tu nu prea ai stiu ce sa raspunzi.O mica intrebare.Crezi in evolutie?

| ioiomama a răspuns:

Da este speciala pentru ca ea poate controla reflexele(miscarile) poate gandi

| Coconutz explică (pentru ioiomama):

Dar animalele nu gandesc?

| Zangetsu a răspuns (pentru Coconutz):

Tu esti animal, nu stiai asta?

| Coconutz explică (pentru Zangetsu):

Consider specia umana ceva inferior unui animal oarecare.

| Zangetsu a răspuns (pentru Coconutz):

Ai dreptate, in unele situatii oamenii sunt inferiori animalelor.

| Scuturici a răspuns (pentru Zangetsu):

Eu tot sunt de parere ca nu ne tracem din maimutici rolling on the floor In fine...Eu cred ca oamenii sunt fiinte inteligente. Daca nu am fi tu acum nu ai scrie la tastatura, nu ai citi si nu cred ca ai avea in fata nici un fel de aparatura.Deci in concluzie, da! Da, suntem fiinte inteligente inzestrate cu ratiune si vointa proprie.

| Coconutz explică (pentru Scuturici):

Chiar asa? Faptul ca scriu pe o tastatura in fata unui calculator esti o dovada a inteligentei oamenilor? Vorbitul fata in fata nu mai este util?
Daca suntem inzestrati cu ratiune, de ce avem razboaie in lume? Razboiul este irational, multe persoane isi pierd viata.

| Squirtle a răspuns (pentru Scuturici):

In primul rand ne tragem din PRIMATE nu din maimute, e o diferenta.si in al doilea rand tu vorbesti de cultura nu de inteligenta. sunt 2 lucruri diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti membri din specia umana este inteligenta dar ce consideri tu inteligenta? daca negri sau adaptat unui mediu primitiv nu inseamna ca sunt prosti / albi au tinut sclavi negri secole la rand asta e inteligenta? apropo nu suntem o rasa si mai multe rase

| Coconutz explică (pentru anonim_4396):

Tot oameni suntem.Ciobanestii germani si rotweilleri tot caini sunt.
Inteligenta e relativa. Dar eu vreau sa stiu cum noi putem spune ca suntem inteligenti si dam dovada de ratiune cand mediul nostru e sub un continuu asalt de cine crezi? De noi! Suntem molima acestei planete si inevitabil virusul care o va ucide.

| Tortuga a răspuns:

Faceai misto de intrebarea mea ref la filme de 5 gb... da uite ce intrebari pui tu straight face asa ca lasa caterinca deoparte

| Coconutz explică (pentru Tortuga):

Daca te stiam pe tine, nu mai puneam intrebarea.