| anonim_4396 a întrebat:

Este sufletul nemuritor?

18 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da. Îți spun din propria experiență.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce experiență? big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dedublarea fata de corp de exemplu.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Celcestietot):

Wow, interesant

| Celcestietot a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Așa este. Totuși nu cred că spune nicăieri în Biblie că nu poate omul să iasă din corp. Aici mă duce cu gândul la demonii care au posedat turma de porci.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu spune. Ba chiar într-un pasaj Pavel vorbește că a fost răpit în al treilea cer, unii speculează că el a fost cu sufletul acolo.

| Celcestietot a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Al treilea cer cred că este locul de unde provine Dumnezeu. Poate că greșesc, poate că nu, cine știe ce se afla acolo, că așa ceva nu trebuie să se spună. Posibil ca Pavel sa fi fost răpit cu trupul său cu sufletul, de ce să zic că știu sigur dacă nu este așa. Nu știu, dar din propriile mele experiențe am aflat că există o proiecție a ta înafara trupului.

| milan9 a răspuns:

Comparatia nu este foarte fidela, dar iata, daca pana chiar si materia organica, materialul genetic (ar putea fi considerat in conditii intretinute) este nemuritor prin replicarea lui in succesiuni periodice, oare cum nu ar putea fi sufletul nemuritor?
Principala problema rezida in acceptarea invataturii crestine care marturiseste existenta lui.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Crestinismul nu este "invatatura". Este doar un set de povesti care vorbeste despre niste lucruri neaducand nici o dovada coerenta in directia asta. Adica au valoare nula.

"Sufletul" e doar un concept fara nici o baza in realitate. La figurat poate avea diverse sensuri, dar pragmatic acest cuvand defineste doar o gogorita religiosa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"După cum trupul fara duh este mort, tot așa si credință fara fapte este moarta."Iacov 2/26
"... pana nu se întoarce țărâna in pamant cum a fost si pana nu se întoarce duhul la Dumnezeu care la dat." Eclesiastul 12/7
"Cat despre mine macar ca n-am fost la voi cu trupul dar fiind de fata cu duhul, am si judecat, ca si când as fi fost de fata, pe cel ce a făcut o astfel de fapta. In numele Domnului Isus, voi si duhul meu fiind adunați laolaltă, prin puterea Domnului nostru Isus, am hotărât ca un astfel de om sa fie dat pe mana Satanei, pentru nimicirea cărnii, ca duhul lui sa fie mântuit in ziua Domnului Isus." 1 Corintieni 5/3-5
"Tata in mâinile Tale îmi încredințez duhul! Si când a zis aceste vorbe, Și-a dat duhul." Luca 23/46
"Doamne Isuse, primește duhul meu." Fapte 7/59
Când omul moare, trupul revine in pamantul din care a venit, dar duhul sau spiritul, partea esențială din om, este păstrat intr-o stare inconștiență. Dumnezeu păstrează acest spirit pana la momentul învierii când El il va așeza intr-un nou trup.Atunci persoana revine la viață cu aceiași personalitate, același caracter, aceleași amintiri, chiar daca trupul va fi diferit.

| FreddieM a răspuns:

Viata organica are un sfarsit, dar corpul energetic este etern. Teorii bineinteles ca toate celelalte. Pace

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da.

| lilith16 a răspuns:

Da, desigur, nu contează daca esti sau nu cu Dumnezeu dar energia nu moare niciodată. Nu esti acolo fizic dar sufletul e. se poate reîncarna la nesfârşit, de asta e nemuritor

| SG1995 a răspuns (pentru lilith16):

Energia nu moare, dar ce te face să crezi că psihicul tău e o formă de energie? Psihicul consumă energie, nu este energie.
Ai să facem urmatorul experiment: deprivează-te o perioadă de apă și mâncare, mai funcționează psihicul tău coerent? Nu.
La fel e și cu deprivarea de somn sau oxigen.
Deci pentru a fi tu și ai exista, e e nevoie să consumi si să reciclezi energie sub formă de oxigen, dioxid de carbon, mâncare și apă plus reziduuri fecale. Totul în jur e chimie. Concluzia viața psihică e strict legată de creier, te-ai întrebat de ce drogurile îți afectează psihicul dacă sufletul există? Simplu pentru că conștiința ta e o stare psihologică rezultată de niște reacții chimice la nivel de creier.
Concluzia: Să exiști ai nevoie de hrană, aer și odihnă, fără astea 3 ești moartă.

| lilith16 a răspuns (pentru SG1995):

M-am referit la moarte, ramane energia aia din amintirile celorlalţi cu tine, dacă e sa o iei asa, dupa moarte nu e nimic. Doar "întunericul" si daca este asa iti dai seama ca unii se sinucid ca sa ajunga in întunericul ala

| unvecin a răspuns:

Nu. Nemurirea sufletului e doar o doctrină foarte populară care unește păgânismul cu creștinismul și spiritismul, prima voce care a enunțat-o fiind a șarpelui în Eden: „Hotărât că nu veți muri".

„Sufletul care păcătuiește, acela va muri." (Ezechiel 18:4)

Sufletul există (e viu) doar în condiția în care corpul respiră (are suflare de viață):

„Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viață, și omul s-a făcut astfel un suflet viu." (Geneza 2:7)

Morții nu știu nimic (Eclesiastul 9:5), nu aduc laude lui Dumnezeu (Psalmii 115:17), ci rămân în mormânt până la înviere.

Nemurirea naturală a sufletului neagă:
- revenirea lui Isus (pe cine să ducă dacă sfinții ar fi deja în cer)
- Scriptura (David nu s-a suit la ceruri - (Fapte 2:34))
- învierea (cine să învieze dacă cine moare nu e mort?)
- judecata celor pierduți după învierea a doua (Apocalipsa 20), care nu-și mai are rostul în cazul în care fiecare ar fi răsplătit la moartea care nu e moarte

Nemurirea naturală a sufletului dă o șansă:
- vrăjitoriei (vezi împăratul Saul la vrăjitoarea din En-Dor)
- comunicării cu spiritele (considerate a fi ale celor decedați, în realitate demoni), spiritismului
- ocultismului
- închinării păgâne la morți
- superstițiilor (de tot felul) și datinilor care nu au în centru cinstirea lui Dumnezeu ci a celor „plecați"
- necredinței în revenire și înviere, chestiuni importante în Noul Testament („fericita noastră nădejde")
- credinței în hristoși mincinoși care vor apărea aici și acolo, în odăițe ascunse etc
- unirii dintre creștinism(ul apostaziat) și alte religii ale lumii
- mântuirii prin noi înșine, din cauză că ne credem deja dumnezei (În realitate numai Dumnezeu are nemurirea - Romani 1:23, 1 Timotei 1:17, 6:16)

Aici (la acest subiect, dar nu numai) omul și Satan (amândoi ființe create) au același gând: „Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capatul miazănoaptei, mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt." (Isaia 14)

Și orice astfel de dorință de înălțare de sine duce la cădere: „Dar ai fost aruncat în Locuința morților, în adâncimile mormântului!" (Isaia 14)