| Alexa1234a a întrebat:

Este vreun pastor sau persoana creștină care a citit toată Biblia?
Am o întrebare în Evrei 10, 26-27
"Căci, dacă* păcătuim cu voia, după** ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate,
* Num 15:30; Evr 6:4; ** 2 Pet 2:20; 2 Pet 2:21;
27 ci doar o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi văpaia* unui foc care va mistui pe cei răzvrătiţi"
Înseamna ca după ce ne botezam daca mai păcătuim o data mergem în iad?
Vreau o explicație a unei persoane care cunoaște Biblia

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ceea ce ai scos tu in evidenta este Pacatul contra Duhului Sfant (Evrei 10, 26-27). Daca constiinta te mustra si tu repeti si iar repeti si iar repeti acelasi pacat CU INTENTIE la un moment dat constiinta nu te va mai MUSTRA pentru pacatul la care NU RENUNTI, atunci numai Dumnezeu stie. Prin intermediul constiintei mustra Duhul Sfant dar daca ai totusi mustrari de constiintamai este o sansa deoarece Duhul Sfant te paraseste DOAR daca il alungi in favoarea pacatului.

| doctorandus a răspuns:

1. Sola Scriptura se aplica pentru protestanti si neoprotestanti.

2. Cei pe care ii priveste (1) cauta sa-ti explice ca de fapt "Pavel" (sau autorul anonim al lucrarii) nu a scris... ce a scris.

| DeyCj a răspuns:

Depinde de fiecare cum percepe credința. Biblia... e doar o carte filozofică plină de energie negativă d.p.m.d.v., iar acele epistole au scopul de a da credibilitate unor personaje cum e cristos și dumnezeu.
Botezul.E un ritual incorect mai ales la ortodocși, copiat după așa zisele fapte ale unui botezător ce la botezat pe un anume cristos.
Păcate... asta e ceea ce vor o mână de oameni să crezi.Acest program creat de o mână de oameni nu prea bine intenționați ce stăpânește lumea(creștinismul ca ideologie) asta vor să credeți.Că orice faci e păcat, că omul e născut din păcat(real nici vorbă), creând prin această idee aberantă un sentiment de continuă vinovăție celor ce cred în așa ceva, iar cum omul se controlează numai prin sentimente de speță joasă(ei cunosc asta, că sunt oameni evoluați spiritual, nu ca cei pe care-i controlează) cum e constrângerea, sentimente de mustrări de conștiință /vinovăție și frică, asta și urmăresc, și cum tare mulți creduli îs... a ieșit lumea de azi.
Iad. E un purgatoriu despre care nu există dovezi că există, deci dacă te temi de iad, te temi degeaba, că nu există, deci nu ai cum să ajungi în ceva ce nu există happy.

| SG1995 a răspuns:

Nu, conform Bibliei, inseamna ca daca face rau in mod voit cu mentalitatea "ca lasa oricum sunt iertar" vei merge iad.

| Golyat18 a răspuns (pentru SG1995):

Toti au facut asta.

| mentholinks a răspuns:

Nu te speria de aceste invataturi false ale lui Pavel. El nici nu l-a cunoscut pe Isus.

| oprescudorin11 a răspuns:

Hristos ne iarta pacatele si ne umple de Dragoste divina, daca-i raspundem la fel.
prima oara ne-a mantuit de blestemul 'pacatului originar'.
Botezul initial, dupa nastere are acest Fapt in vedere! sa ne curete de Pacatul originar, fara sa ne ceara nimic!
E un bonus.
Apoi, noi, din cauza neputintelor si nevointelor, vom pacatui, desigur din nou!
Caci Nimeni nu este fara de pacat, decat Numai Dumnezeu!

Asa incat s-a instituit acel Ritual (spovedania, smerenia, IMPARTASANIA!) -ca finalitate!)_.
Impartasania este UN NOU BOTEZ!
Care, desigur este precedata de pacat!
Un alt pacat inerent!
Dar Impartasania, (noul Botez) este OBLIGATORIU precedat de recunoasterea Vinei, de regretul si intelegerea si Legamantul de nerepetativitate!
In Noul Testament este infatisata prin scena Crucificarii Mantuitorului (ca un ultim exemplu) in care Christos avea in dreapta si in stanga Lui 2 talhari(pacatosi). Unul din ei a Savarsit Taina Spovedaniei, a Smereniei-regretului pentru pacatele lui, prin urmare Hristos i-a dat dreptul de a merge impreuna in Imparatia Tatalui, deci l-a iertat, pentru sinceritatea si regretul lui, pe acel talhar!
Deci l-a REBOTEZAT prin IMPARTASANIE!
Caci acel talhar nu a calcat Prima porunca, a se crede mai presus ca D-zeu!
A citi Biblia nu e suficient!
Trebuie sa si intelegi! asta se face doar cu dragostea christianica, dar asta este alta problema.E chestiunea de Duhul Sfant, nerecunoscut, din pacate de secte.

| Steregoi a răspuns:

Se refera la comiterea sau repetarea pacatelor grave fara cainta. Acel botez este doar un angajament ca respectivul incepe sa umble cu Dumnezeu dar asta nu garanteaza ca nu va mai face pacate grave pentru ca omul este supus pacatului fapt pentru care toti oamenii mor. Se refera la pacate grave facute in mod intentionat sau din ignoranta si in mod repetat pana la moarte si cu rea intentie si in mod rebel si fara parere de rau sau fara cainta cu intentia de a-l supara pe Dumnezeu sau de a sfida pe Dumnezeu. Pacatul impotriva Duhului Sfant este vorbirea dispretuitoare la adresa Duhului Sfant sau nerecunoasterea puterii lui Dumnezeu. Ateii care citesc Biblia si totusi neaga puterea lui Dumnezeu argumentand ca "Dumnezeu nu se vede" sunt in postura de a face un astfel de pacat. Pacatul impotriva Duhului Sfant nu va fi iertat niciodata chiar daca faptasul se va cai sau ii va parea rau in viitor de ceea ce a zis impotriva Duhului Sfant. Astea pentru ca prin Duhul Sfant sau prin puterea lui, Dumnezeu intretine Universul si viata pe Pamant.

Pe scurt, un crestin botezat care pacatuieste grav si se caieste si se va intoarce smerit la Dumnezeu va fi iertat de Dumnezeu cu exceptia cazului cand a hulit Duhul Sfant al lui Dumnezeu. Fiul risipitor este cazul unui crestin botezat care a plecat in lume si a trait in desfrau si care apoi se intoarce la Dumnezeu plin de regrete si de cainta si care face din nou fapte prin care arata ascultare de Dumnezeu. Un crestin botezat care nu se mai intoarce la Dumnezeu si pacatuieste intentionat si nu se caieste pana ajunge de moare atunci jerfa lui Cristos nu-l mai ajuta si faptele bune care le-a facut ( comorile in cer ) nu vor fi luate in considerare spre mantuirea lui. Jertfa lui Cristos nu are valoare nici pentru cine a pacatuit contra Duhului Sfant.

Un pacatos nu este in postura de a fi invidiat ci dinpotriva in postura de a fi compatimit si daca se intoarce la Dumnezeu sa fie primit cu bucurie si cu dragoste. Pacatele, cu cat sunt mai multe si mai grave, il cufunda pe om tot mai mult in noroi iar consecintele sunt pe masura adica din ce in ce mai dezastruoase si iesirea din noroi este din ce in ce mai grea.

Moartea fiecarui om poate surveni in orice moment. Daca moare neimpacat cu Dumnezeu nu va mai fi niciodata inviat de catre Dumnezeu si va ramane in pamant pentru totdeauna suferind astfel moartea a doua de unde nu exista inviere sau reintoarcere la viata. Apocalipsa 21:8.

| iurii75 a răspuns:

: „Dacă practicăm intenţionat păcatul după ce am primit cunoştinţa exactă a adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate" (versetul 26). Cei care păcătuiesc deliberat sunt cât se poate de condamnabili. De ce? În primul rând, ei nu comit un singur păcat într-un moment de slăbiciune. În cazul lor nu e vorba de greşeli pe care toţi oamenii imperfecţi le fac uneori. Păcatul este pentru ei un mod de viaţă. În al doilea rând, aceste persoane păcătuiesc în mod voit deoarece au permis ca răutatea să prindă rădăcini adânci în inima lor. În al treilea rând, păcatele lor nu se datorează neştiinţei, întrucât au „cunoştinţa exactă a adevărului" despre voinţa şi cerinţele lui Dumnezeu.
Cum îi consideră Dumnezeu pe păcătoşii nepenitenţi, plini de răutate? Pentru păcatele lor „nu mai rămâne nicio jertfă", afirmă Pavel. Jertfa lui Cristos, un dar oferit de Dumnezeu omenirii, acoperă păcatele comise din cauza imperfecţiunii (1 Ioan 2:1, 2). Însă cei care practică păcatul, fără a se căi, în realitate desconsideră acest cadou preţios. Pentru Dumnezeu e ca şi cum ‘l-ar fi călcat în picioare pe Fiul său şi i-ar fi considerat de valoare neînsemnată sângele’ (versetul 29). Prin modul lor de viaţă, ei arată că îl dispreţuiesc pe Isus şi ‘îi socotesc ca de nimic’ sângele, ca şi cum ar avea aceeaşi valoare cu cea a sângelui oricărui om imperfect (Cornilescu, 2001, nota de subsol). Astfel de persoane ingrate nu vor beneficia de jertfa lui Cristos.
P.S. nu are nici o legătură cu botezul pruncilor, ei atunci nu obțin nici o cunoștință.

Răspuns utilizator avertizat
| Romanul86 a răspuns:

În cuvintele „căci, dacă păcătuim cu voia" eu înteleg așa adică dacă tu păcătuiești notoriu și nu te căiești de păcatele tale și zici lasă că Dumnezeu mă iartă că El este bun, vei merge în iad.
Dumnezeu e și dreptate nu numai iubire. Aici e vorba cred de păcatul acesta: Nădejdea prea mare în mila lui Dumnezeu.

În cuvintele „cunoştinţa adevărului" eu înteleg că în religia ortodoxă unde ți se spune că dacă după botez dacă mai păcătuiești trebuie să te spovedești și să te împartășești iar tu dacă nu faci ce spune cunoștința adevărului adică religia ortodoxă vei merge în iad.
Consultați și:
Păcatele împotriva Duhului Sfânt sunt următoarele:

1) nădejdea prea mare în mila lui Dumnezeu;

2) deznădejdea cu privire la mântuirea noastră;

3) împotrivirea clară faţă de adevăr şi lepădarea de credinţa ortodoxă;

4) invidia cu privire la acele bunuri duhovniceşti pe care le dobândeşte aproapele de la Dumnezeu;

5) aflarea în păcate şi stăruinţa în răutate;

6) nepăsarea faţă de pocăinţă până la sfârşitul acestei vieţi.

| danut a răspuns (pentru Romanul86):

Interesant, dar sigur cand ramai in credinta ortodoxa ai si pacatuit impotriva Duhuli Sfant prin respingerea APOCALIPS 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc PORUNCILE lui Dumnezeu si credinta LUI Isus.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Cine ar pacatui dupa ce cunoaste asevarul, Il cunoaste pe Isus? Cum am mai putea sa ne infatisam in fata Lui la rugaciune daca am pacatuit in mod voit dupa ce ne-am predat lui?

| Steregoi a răspuns (pentru LOVW):

Prea mult de citit in linkul asta. Sa incarci inutil mintea cuiva cu atatea informatii il faci sa se lase si sa se intoarca inapoi in pacate.

| Golyat18 a răspuns (pentru LOVW):

Corect! asa e cum zice steregoi nu trebuie sa studiem biblia ci doar sa credem ca fraierii si sa dam aici din taste de descreierati ce suntem.
Mare dreptate! Mare caracter! Cu siguranta el v-a sta la dreapta domnului.