| Xtal a întrebat:

Esti ateu,esti foarte sigur de ceea ce spui,esti sigur de toate certarile stiintifice,dar daca te inseli? Daca te inseli asa cum s-au inselat si persoanele ce au facut afirmatii false la vremea lor,pamantul se considera patrat,dupa s-a considerat ca fiind rotund,daca in viitor se dovedeste ca de fapt e oval, chiar daca toate cercetarile au fost facute si acum suntem siguri ca e rotund dar daca se intampla ( era doar un exemplu).In concluzie si voi faceti acelasi lucru pe care il faceau religiosii, afirmati ceva dar in viitor se poate dovedii ca fiind fals deci si din ateism faceti o religie stupida care nu crede in fantazii ci in stiinta care nu e 100% reala, sigura deoarece in viitor va avansa si multe lucruri acum adevarate vor fii false.(Daca nu esti ateu, punete in pielea unui ateu pentru cateva secunde)

46 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce legatura au cercetarile stiintifice cu ateismul?

ateismul doar lipsa credintei fata de zeii nu altceva, sunt convins ca mai sunt foarte multe de descoperit, stiinta mereu evolueaza eu unu sunt deschis spre orice

| Zenicide a răspuns:

Diferenta dintre stiinta si alte doctrine religioasa e ca stiinta e un sistem care se auto-corecteaza cand e nevoie. Religiile in schimb vor ramane aceleasi timp de sute sau mii de ani pana mor. Mor pentru ca nu se mai adapteaza nevoilor societatii - acest lucru se intampla in zilele noastre, considera-te o observatoare norocoasa pentru ca e un fenomen foarte interesant happy
Ateismul accepta si se bazeaza pe stiinta, prin simplul fapt ca folosesti acum un calculator ca sa vorbesti online aprobi metoda stiintifica. Deci ce face ateul gresit?

| dracu14 a răspuns:

ATÉU s.m. și f. Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate. [< fr. athée, it. ateo, lat. atheus, gr. atheos < a – fără, theos – zeu].
stiinta nu are legatura cu ateismul...

| Zenit313 a răspuns:

Stiinta este reala si exacta,nu mai critica stiinta pentru ca in momentul de fata te folosesti de tehnologie ca sa transmiti acest mesaj.
Cand te imbolnavesti nu mergi la biserica,mergi la spital, cu ambulanta in unele cazuri.
Nici bisericile nu se construiesc singure, este nevoie de oameni destepti Nu credinciosi.
Tot ce este in jurul nostru, este realizat cu ajutorul stiintei, nu al religiei.
Religia nu a realizat absolut nimic niciodata.
Cei mai mari si importanti oameni de pe planeta au fost si sunt atei.
Cred ca incerci sa spui ca esti mai desteapta decat eilaughing

| M25M a răspuns:

Ateismul este un sistem de convingeri din varii motive.
Ateismul este o religie cum abstinenta este o pozitie sexuala- Bill Maher
Nu am nevoie de stiinta pentru a-mi forma o parere despre entitatile considerate divine, exista biblia si alte carti sfinte pentru a-ti da seama ca nu este exact cum spun ele.
Da sunt ateu si recunosc ca este o posibilitate ca eu sa ma insel iar crestini ori musulmani ori budisti etc sa aiba dreptate.
Sunt multe lipsuri in stiinta insa in timp se vor umple, iar lucrul minunat al stiintei este faptul ca se poate auto-corecta in timp ce religia ramane neschimbata.

| Xtal explică (pentru Zenit313):

Daca un om ar fi platit pentru ignoranta si aroganta tu ai fii milardara, mai acuzat pe nedrept, raspunsul tau e invalid si te-ai abatut total de la subiect.

| Zenit313 a răspuns (pentru Xtal):

Esti prea mitica ca sa intelegi ce am scris, imi cer scuze. happy

| Xtal explică (pentru RAY):

Stiinta are legatura cu ateismul deoarece majoritatea ateilor vin cu argumente strict legate de stiinta si istorie, chiar si pe TPU.E cum ar fi sa zici ca biblia nu are legatura cu credinta in Dumnezeu.

| Smash_Balkanik_1992 a răspuns (pentru Zenit313):

Eu in locul tau nu m-as mai straduii sa dau explicatii la toti manipulatii laughing

| Xtal explică (pentru Zenit313):

De ce vrei sa inchizi conversatia cu o insulta patetica cum iti este si persoana? Nu ai de unde sa stii daca sunt,, mititica''pot fi un om de 20 de ani, 40 de ani, 80 de ani, poate nu e poza mea, poate ca am o dereglare hormonala.Pa,probabil sunt prea inculta, porasta si redusa mintal pentru a purta o conversatie cu dumneavoastra.

| Xtal explică (pentru M25M):

Frumos raspuns.happy

| Zenit313 a răspuns (pentru Xtal):

Daca nu esti in stare sa intelegi ceea ce scriu, inseamna ca nu ai o varsta destul de matura si nu am chef sa vorbesc degeabahappy
Multa sanatate!

| Smash_Balkanik_1992 a răspuns (pentru Xtal):

Omul a zis,, mitica" nu,, mititica", dar de unde apareti fratilor? si mai incepeti sa vorbiti si de religii si ateism...

| Alphawolf a răspuns:

In primul rand, ateismul nu este o religie, ateismul exista doar ca o forma de diferentiere. Ateismul nu are valori, existenta lui este dependenta de credinta in fantastic, care este un plus realitatii.
In al doilea rand, ateismul nu inseamna stiinta, sau increderea in stiinta, ci negarea fantasticului, care sfideaza si pateaza realitatea. Stiinta si "ateismul" sunt doar in aceeasi "oala", realitatea, concretul.

| Serenade a răspuns:

Ai fact o varza in intrebarea ta. Stiinta nu inseamna ateism, avem un procent destul de mic de oameni de stiinta teisti sau deisti. Faptul ca majoritatea ateilor au o inclinatie mai mare fata de stiinta(sau mai bine spus, accepta mai usor unele teorii stiintifice) decat religiosii, nu inseamna ca om care studiaza stiinta= ateu.
Da stiinta se schimba pe baza noilor informatii, daca unele teorii se dovedesc a fi false, atunci sunt desfintate si se adapteaza noilor informatii(daca am contiuna sa spunem ca acele teorii ar fi corecte, inseamna ca am facut din stiinta o religie), de asta am incredere in stiinta, pentru ca ea cauta adevarul si nu se bazeaza pe un absolut cum face religia, care dupa cum vedem este depasita.
Sunt sigur ca multe teorii stiintifice de astazi in 20 de ani nu vor mai fi considerate corecte si uite ca nu am vazut nici un religios sa afirme ca s-a inselat in ceea ce priveste corectitudinea religiei lui(Ex. geneza biblica).
Oricum esti amuzant(a) cum incerci sa discreditezi stiinta, aratandu-i una dintre calitati. Poate nu sti cu ce se ocupa stiinta, ca altfel nu vad cum ai putea sa faci o asemenea comparatie.

| RAY a răspuns (pentru Xtal):

Ateismul nu are nici o legatura cu stiinta, ateismul este lipsa credintei fata de zeii atata tot, faptul ca la uni le place stiinta asta e altceva, desi sunt si ateii care nu le pasa de stiinta, iar ateismul nu are biblie

| relian a răspuns:

Ateii se bazeaza pe demonstratii nu pe povesti.asa ca daca un om de stiinta vine cu o poveste, hai sai zicem teorie fii sigur ca un ateu nu va alerga sa o si creada, doar asa ca este el ateu si ala e om de stiinta.in cazul ateilor lucrurile nu stau ca si la credinciosi, unde daca unu vede o asazisa minune gata toti se apleaca in fata acelei minuni fara sa intrebe, fara sa caute sa vada este ori nu asa.ateii pun intrebari daca vine unu cu o istorie si nu este demonstrata. vrea sa i se dea explicatie logica.acum in legatura cu descoperirile facute si demonstrate fii sigura ca in viitor ceva rotund nu se va transforma in ceva oval cum spui.ca apa are H si 02 fii sigura ca pe viitor la fel va ramine. daca vei gasi in ea altceva nu va mai fi apa, o sa fie altceva.religiosii cind afirmau ca pamintul este plat ei nu se bazau pe nimic concret, decit pe teorii.lucrurile false ce tu spui se refera la teorii doar.este adevarat oamenii vin cu teorii pentru lucruri, fenomene la care deocamdata nu isi au explicatia ori demonstrartie.alea da pot fi false sau neadevarate in viitor.dar astea sint doar teorii si na spus nimeni da asa este 100% cum zice teoria asta.deci sa nu confundam cum zicea cineva pe aici submarinele cu avioanele.

| iHateStrike a răspuns:

Ehh... Soarta, accept adevărul și merg înainte.

| uglyCORPSEbride a răspuns:

Sferic, nu rotund. Ateismul nu este o religie. Stiinta recunoaste cand greseste si recunoaste ca nu stie absolut totul.

| LegionarulRoman a răspuns:

Iti recomad: Partea a doua din cartea "Cartea Facerii, Crearea lumii si omul inceputurilor" de ieromonah Serafim Rose(prefata cartii arata cine a fost acest om, al carui inteligenta era peste medie, probabil si peste Maria Voastra) care contine:

Filosofia evolutiei
Capitol intai:Siinta si sfintii parinti
1.Adevarat teologie si cunoasterea seculara
2.Stiinta si filosofia crestina
3.Deosebirea fanteziilor materialiste de adevaru; l stiintific
4.Stiinta-forma de cunoastere interioara
5.Un sistem de gandire strain
6.Lipsa culturii filosofice printre crestinii ortodocsi
7.Filosofia Sfintilor Parinti

Capitol 2: Scurta critica a modelului evolutionist

1.Introducere
2.Cadrul istoric
3."Dovezile" evolutiei
4. Teoria evolutiei este inteligibila filosofic
5.Conflictul dintre Adevarul crestin si filosofia evolutionista

Capitol 3:"Evolutionismul crestin"

1.introducere
2.Lecomte du Nouy
3.Parintele Antonie Kosturos
4. Karl Rahner
5.Stephanus Trooster
6.Conceptia romano-catolica despre Omul Originar
7.Theodosius Dobzhansky
8. Teilhard de Chardin
9.Hilianismul lui Teilhard de Chardin
10. Teilhardismul in lumina Ortodoxiei
11.Adepti "ortodocsi" ai lui Teilhard de Chardin

Spor la pusul maini pe carte. Asta ca sa vezi parera mea despre evolutionism.

Stiinta ateilor este rau voitoare.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Serenade):

Nu neaparat.in primele veacuri multi invatati erau crestini(vezi cazul Sf.Vasile cel mare, cel mai mare filosof al acelor vremuri). Ateisti au o inclinatie catre teoriile stiintifice false, care au fost combatute cu succes(vezi comment-u de mai sus).

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Stiinta ateilor este rau voitoare-Ateu este o persoana care nu crede in divinitati in zeitati din mai multe motive. Care stiinta a ateilor?
Si apropo, tu daca ai fost influentat de o carte atat de puternic de iti intareste stalpul credintei ce te face sa crezi ca altul va fi? Ce te face sa crezi ca premisele de la care se pleaca si datele de acolo sunt corecte 100%? Parca esti misionar venit cu scopul de a arata adevarul incontestabil.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

Pentru ca am citit alte 50 de carti(mai am de lucrat). Asta imi intareste stalpul credintei.Si nu ca sectarii, care stalpul lor e fragil, pe niste brosuri, sau interpretari grstie ale Bibliei.Si mai sunt intirit, deorce, am vazut cu ochii mei."Pana nu vezi, nu crezi".Alt motiv ar fi ca a fost scris de oameni (nu neaparat sfinti) cu cunostinte vaste(dai search -carti virgiliu gheorghe).De ce sunt ateii rauvoitori.Pentru ca sa baga peste discutii cu privire la dogma bisericii, ca sa-si demonstreze inteligenta.Un sfant spunea: "cel care spune ca stie multe si se mandreste cu acestea, nu stie nimic".

| WR104 a răspuns:

Foarte interesanta idee, cu siguranta ca se vor mai face descoperiri in viitor chiar foarte importante avand in vedere ca nu stim mai nimic mai ales despre univers.
Ateismul nu pare sa fie o religie in timp ce stiinta chiar este reala numai ca nu a ajuns la un nivel, noi oamenii de fapt nu am ajuns la un nivel al cunostintelor incat sa putem da verdicte 100% reale.
Numai bine!

| Serenade a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Nu neaparat.in primele veacuri multi invatati erau crestini(vezi cazul Sf.Vasile cel mare, cel mai mare filosof al acelor vremuri). "
Foarte corect, dupa venirea crestinismului la putere, doar in manastiri se mai putea invata(dar si acolo era cenzura mare), abia dupa ce evul mediu a trecut informatia a fost cat de cat accesibila si atlor categorii sociale, asa ca nu e nici o mirare ca 99% dintre invatatii din Europa erau crestini, dar sa nu uitam ca musulmanii au fost mult mai avansati si mai deschisi fata de stiinta.

"Ateisti au o inclinatie catre teoriile stiintifice false"
Faptul ca ateii accepta mai multe teorii stiintifice, automat inseamna ca posibilitatea sa accepte si mai multe teorii care cu timpul s-ar putea dovedii false creste.

Vad ca in cuprinsul cartii este mai mult o critica asupra evolutionismului, ceea ce ma amuza putin. Teoria evolutiei nu este perfecta, dar este cea mai plauzibila pe care o avem, iar noile informatii o intaresc zi de zi, plus ca dezbaterea dintre evolutie vs "Intelligent design" a trecut de mult, ati pierdut, mai ales ca zeul vostru s-ar face de rusine in fata unui inginer uman in aceasta privinta.

Off topic: De ce un crestin ar purta poza unui criminal totalitarist(care a facut si lucruri bune) la avatar?
Probabil iti aduce aminte de Dumnezeul tau nu?

| Thunderstruck a răspuns:

Forma Pamantului nu e rotunda...Prin clasa a 9-a ar trebui sa te invete ce forma are. Oricum, ateismul nu are nici cea mai mica legatura cu stiinta.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Serenade):

De ce? happy. Pentru ca e un mare roman, cresti, demn, barbat adevarat.De ce era criminal? Ca ia deportat pe evrei? sa stii ca nu m-am suparat deloc ca a facut asta. Da cartea se numeste in principiu trateaza facerea, dar sa stii ca sunt multi sfinti care au scris despre alte subiecte.

P.s:Sf.Vasile a trait prin 300 si ceva,deci nu era o diferenta intre clase; facea parte dintr-o familie bogata,i-au murit parintii, si-a dat toata averea saracilor, a facut toate cursurile de filosfie a le paganilor ca sa le combata( a ramas si intampalrea:un baiat nu stia ce semnificatie au niste versuri si la intalnit pe Vasile, a doau zi profesorul ramane uimit ca unul din cei mai slabi din clasa i-a raspuns corect si atunci a zis: "aici ori e mana lui Dumnezeu, ori e mana lui Vasile cel Mare")

| Polaris a răspuns:

Odată ce e dovedit că pământul e elipsoid, nu poți să te întorci la mentalitatea planetei plate.

| casablanca40 a răspuns:

Ateismul nu are absolut nicio legatura cu stiinta. Presupune doar nonexistenta oricarei fiinte supranaturale. Ateismul este o forma de a categorisi oameni care nu fac parte din nicio dogma religioasa.
Nu este nimic neinregula in gresi, ci doar in a nu fii capabil sa iti exprimi o opinie, fie ea gresita sau nu, dar PERSONALA. Opiniile majoritatii sunt deseori considerate a fii corecte, pe simplu motiv ca sunt mai multe guri sa strige " Noi avem dreptate ".
Am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu poate exista, cel putin cel crestin. Dumnezeul crestin este un dumnezeu cu trasaturi umane. Am nevoie de un singur motiv pentru a spulbera, in viziunea mea, toata ideologia crestina.