| EmaS a întrebat:

Esti o marturie pentru cel de langa tine?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Viata omului trebuie sa fie ca o predica a Evangheliei! Prin tot ceea ce face si spune, crestinul trebuie trebuie sa fie un exemplu de credinta si iubire pentru ceilalti semeni ai sai, intocmai cum ne-a PORUNCIT (nu recomandat, sfatuit, sugerat) Mintuitorul nostru Hristos, sa ne iubim unul pe altul.

Din pacate in jungla in care traim, este foarte greu sa sa fii la inaltimea celor cerute de Iisus Hristos. Citi dintre noi isi iubesc aproapele, dar si mai mult de atit, chiar pe dusmanul care ii doreste raul? Daca oamenii si-ar aduce aminte din cind in cind de aceasta porunca, si s-ar stradui macar putin sa o indeplineasca, lumea s-ar indrepta intr-o directie mai buna. Eu unul, recunosc ca din pacate mai am mult pina sa pot spune ca indeplinesc porunca Mintuitorului...

21 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Vreau sa-mi traiesc viata in mod creativ, creand frumusete si o atmosfera calda in familie si in jurul meu.Creativitatea da stralucire vietii care are un scop.Incerc sa fiu asemeni lui Isus.

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa depunem eforturi pentru a-i ajuta pe oameni sa fie salvati, dar in acelasi timp si noi sa progresam spiritual.Matei28:19,20

| RAY a răspuns:

De ce trebuie sa fiu modelu cuiva?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar daca vrea. Oricum la judecata se va vedea cel mai bine

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ma refer daca tu incerci sa fi un model de viata pentru cei din jurul tau.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Oricum nu se contamineaza

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu se stie, poate ca vor vedea lumina!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Sunt rau intentionati

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sunt un exemplu negativ,pentru toti.Le arat tuturor calea catre moarte,dar ei se uita in sus,capiatii, nu stiu ca intai trebuie sa pleci capul in jos, sa-ti taie Dumnezeu capul cu razele lui gingase, ca mai apoi sa te primeasca in Imparatia Cerurilor, alaturi de El.

| EmaS explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Este important ca iti recunosti starea de pacat, pentru ca numai asa poti sa te pocaiesti.Sa identifici pacatul, sa il parasesti si sa te pocaiesti.

| dragos9234 a răspuns:

Sunt o marturie a evolutiei, da.

| dracu14 a răspuns:

Sincer,nu-mi pasa...

| ManStrong a răspuns:

De ce sa fiu o marturie cind ot fi un martor? Dacal vad ca face ceva imediat stie tot satul.
E muuuuuult mai comod.

| Disharmony a răspuns:

Nu mă prea interesează dacă sunt sau nu pe placul celor de lângă mine, cu atât mai mult nu-mi pasă dacă sunt sau nu modelul de viaţă al cuiva. Şi nu, nu încerc să fiu.

| dishea a răspuns:

Eu nu, dar tu, si ce castigi prin asta?

| EmaS explică (pentru dishea):

Mai mult face un nume bun de cît untdelemnul mirositor, şi ziua morţii de cît ziua naşterii.

2 Mai bine să te duci într'o casă de jale de cît să te duci într'o casă de petrecere; căci acolo îţi aduci aminte de sfîrşitul oricărui om, şi cine trăieşte, îşi pune la inimă lucrul acesta.

| dishea a răspuns (pentru EmaS):

Aha deci, si pisica ta poate sa latrethinking

| riri2 a răspuns:

Ma straduiesc sa urmez modelul de viata aratat de Cristos. Si sa ii indemn si pe semenii mei sa faca aceasta, fiind convinsa ca acesta e unicul mod de viata care conduce la aprobarea lui Dumnezeu.

| invicta a răspuns:

Vrei sa se mute cu totii pe TPU sa nu mai am loc de ei?

| EmaS explică (pentru invicta):

Este loc suficient pentru toata lumea.

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Ma straduiesc sa fiu big grin