| AvalohAlyn a întrebat:

Eu am avut la școală în clasele 1-8 numai premiul I și II.
Iar în liceu în clasa a 10 -a am participat la simpozioane in care am luat premiul I și o mențiune plus un premiu IIi la altul.Am luat în clasele 1-4 și diplome de buna purtare și diplome la engleza.Am mai participat la un concurs de religie și altul Cangurul de Matematica in clasele 2-3 parca.
Am intrat cu nota zece la istorie la teze unice, examenele naționale se numeau teze unice și am intrat cu o medie destul de buna la liceu 8, 23 la liceul de pe locul 5, profil comerț.
Apoi m- am transferat la alte 2 licee, tehnologic și apoi profil uman unde am absolvit liceul. După liceu am făcut un curs de nutriție prin corespondenta pentru care mi-au dat și o diplomă de participare.Intrebarea mea e 'La ce îmi folosesc toate diplomele și toate realizările din școala daca că m-am îmbolnavit de depresie, TOC și anxietate?
Am învățat bine, dar pentru ce?
Acum nu pot munci și am pensie de boala.
As vrea sa dau bacalaureatul, mă gândeam sau mai degrabă o postliceală, însă boala nu m-ar lasa să fiu performant la școală..deci ce pot face mai departe? Un curs Eurocor, un curs AJOFM, un curs de calificare dar care curs? Vreau sa îmi completez diplomele dar și să mă ocup de ceva. Pensia e temporară dar știu că nu pot munci ceva greu deloc mai degrabă nu pot munci mai deloc.
Așa că ce rost mai are viața mea și pentru ce să mai lupt?
Ce sa fac in continuare daca nu pot munci astfel încât să îmi înfrumusețez viața și să am și eu mici satisfactii?
E trust că dintr-un copil cuminte și premiat am ajuns bolnav psihologic.Ce e de făcut mai departe? Un sfat bun aveți și pentru mine?
Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Lupta pentru tine, este viata ta, niciodata sa nu spui niciodata. Viata ta este foarte importanta ar trebui sa o pui pe primul loc. Trebuie sa fii mai optimist, mai rabdator. Anumite persoane s-ar putea sa-ti faca rau si pe acelea trebuie sa le dai la o parte, iar cele care iti fac bine sa le tii aproape langa tine daca este posibil.
Daca acum esti adolescent/adult ar trebui sa iei atitudine si sa te aperi, nu prea conteaza ce spune lumea, conteaza ce spui tu, ce simti tu, ce gandesti tu despre tine, in sensul ca ar trebui sa te pui pe primul loc pe tine orice s-ar intampla (depinde de situatie), Ai nevoie de incurajare si de un prieten/prietena care sa te sustina mereu. Ai nevoie se speranta.
In legatura cu munca, ai spus ca ai pensie de boala, deci poti lucra la negru, trebuie sa nu te pareasca prietenii sau cine te cunoaste, ori persoanele care stiu ca lucrezi, ca sa nu-ti poata taia si pensia...
In ziua de astazi se cam fac discrimanari. Probabil daca ar exista omul potrivit la momentul potrivit, nu s-ar mai ajunge la asa ceva. Cum ar fi daca ne-am ajuta unii pe altii fara sa mai mintim.

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Suferi cumva si de personalitati multiple?
Ba esti cu sfarsitul lumii, ba cu altceva, iar acum cu asta? Ce urmeaza?
Si apropo, pensie de boala pentru ca ai anxietate, depresie si TOC? Cum asa? Si eu le-am avut si probabil inca le mai am si tot am un job.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru Mayhem666):

Trebuie ajutat, pentru ca este om si are nevoie de ajutor ca sa se insanatoseasca. Daca dai o mana de ajutor, nu astepta sa primesti ceva la schimb ci pur si simplu fa chestia asta.

| Mtoni a răspuns:

Salut. "Tot ce ni se întâmplă este spre binele sufletului" spune Lazarev. Poate că boala pe care o ai te ajută să îi înțelegi pe ceilalți bolnavi și să-i ajuți cu un sfat, poate chiar aici pe TPU. Sănătate!