| scandinavia a întrebat:

Eu am fost programat de Dumnezeu sa ard in iad, inca din vremea cand Dumnezeu nu a creat nici macar raiul, ma rog, eu vin din eternitate ca si Dumnezeu, doar am fost in mintea lui de cand si-a creat una(daca si-a creat, inca nu putem fi siguri, daca ne uitam la actiunile lui, din best seller-ul lui, Biblia).
Bun ca am lamurit si problema asta, vreau sa stiu daca in iad se diversifica metodele de tortura. Ca imi este foarte tema, sa nu ma plictisesc doar de foc si de draci si tot ce sper este sa am parte de o infinitate de modalitati de tortura, nu de alta, dar imi este frica ca o sa ma obisnuiesc dupa 100 de ani, iar focul care imi arde(ce dracu nu stiu, ca orice arde se consuma) hai sa spunem sufletul se va adapta, iar acea durere va devenii normalitate, si tare imi este frica ca o sa ma plictisesc cand nu o sa mai ma pot concentra la durere.Ce fel de eternitate mai este aia fara durere? ori suntem torturati ori numai suntem.
Ce spuneti crestinilor, il rugati pe God acolo din rai, sa ne diversifice modurile de tortura, macar atat sa faceti si voi pentru noi, iar cand voi o sa va plictisiti de rai, noi o sa il rugam pe satanel sa ne filmeze, iar voi va puteti amuza in voie cand o sa ne vedeti pe noi nenorocitii, care au ras de voi cand ati venit sa ne povestiti basme cu pretentia sa le luam in serios, plus ca o sa va simtiti in sfarsit razbunati.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a programat pe nimeni sa arda in iad. El ne-a pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata ca sa traiesti.

| miradoniz a răspuns:

Eu una sper în continuare sa fim cu toții iertați și sa scăpăm de torturi:oameni sau diavoli(în caz ca ultimii exista)."Chinurile iadului"consta cred, ca și pe pământ, în afruntarea temerilor, pe care poate nici nu știm ca le avem-fără posibilitatea de a se eschiva.
hee hee Mântuirea echivalează oricum cu șansa de a câștiga la loto-pentru fiecare dintre noihee hee

| William a răspuns:

rolling on the floor Focul iadului arde cu urgia maniei negraita a lui Dumnezeu. De focul iadului se tem si dracii, cel mai puternic foc de pe pamant este ca unul desenat pe un perete in comparatie cu focul iadului, fiindca vezi un foc desenat si nu te arde. Nu o sa stii cand au trecu 100 de ani fiindca acolo o ora ti se pare ca trece ca 300 de ani. Sa stii ca sufletul nu moare niciodata, adica nu este distrus ci doar chinuit (in cazul in care ajungi in iad desigur). Cat despre muncile iadului, sunt 9 una mai grea decat cealalta. Daca vrei ti le spun.

| anonim4565 a răspuns:

Imi pare rau ca ai fost inselat de Satan asa rau.un crestin adevarat nu ar cere asta (tortura)...nu-ti doresc sa ajungi acolo.nimeni nu e menit sa ajunga acolo.suntem facuti pentru cer nu iad. pocaiestete caci inca mai ai primit in dar o zi.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Stai calm, eu am auzit ca d-zeu a luat-o-n cur si acum e numa' Satan. Asa ca noi ne vom relaxa cu raurile sale de vodka, cu femeile cu tate incredibil de mari si masinile cu sute de cai putere, pe tipetele cre. tinilor in chinuri.

| 4b a răspuns:

''Viata este ceva ce toti ar trebui sa incerce macar o data''...incearca si tu, si nu vei mai visa la iadwinking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mare prost esti, habar nu ai pe ce lume trăiesti, te bate Dumnezeu să știi.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate pe el o sa-l bata, pe tine deja te-a nenorocit.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Dar ce treabă ai tu cu mine? Mă cunoști de undeva?

| TheLittleReaper a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Din simpla curiozitate:daca barbatii se distreaza cu femei cu tate mari, femeile care au "pacatuit" la fel ca barbatii, cu ce o sa se distreze?

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru TheLittleReaper):

Poate-si pun silicoane, poate se multumesc cu femeile...problema lor!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.
Daca vrei sa ajungi in RAI

| Miauti a răspuns:

Nu arzi bre in iad. Am fost pe acolo si nu e cine stie ce.

Biblia a fost scrisa de om cu doua scopuri;
1. Ca omul in sine sa nu fie uitat definitiv.
2.In acele timpuri trebuia sa existe cateva reguli de viata.

Si oricum majoritatea stiu ca bilia a fost tradusa so, odificata de marii preoti ca sa traga niste foloase de pe urma ei.

Singura pedeapsa dupa moarte nu este vorba despre Iad sau Rai ci despre Inexistenta. Asta e cea mai mare frica (sa fi uitat dupa ce mori). De ce crezi ca majoritatea oameniilor aleg sa fie ingropati decat incinerati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba u esti nebun ca ma si sperii?
De unde sti u ca ajungi in iad? Ce ai facut?
Sau e la misto intrebarea

| SmexyBoy a răspuns:

Nu exista IAD.
Sau locul in care arzi pentru eternitate,

Exista Moarte si Viata.
Sau cum spune Emas... alege una dintre ele, dar sa nu te plangi de ce ai ales, doarece tu insuti ai ales.

| miriam18 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezu nu a ales sa mearga nimeni in IAD dar daca tu alegi sa mergi acolo drum bun si cale batuta

| 24567 a răspuns:

Eu cred ca iadul este diferit de la o persoana la alta, fiecare persoana are temeri diferite, la fel si raiul [este doar raiul tau] cu chestiile/persoanele care doar tie iti plac