| anonimulllll a întrebat:

Eu am inceput sa ma rog, ma rog doar seara. ce rugaciune e bine sa spun?

31 răspunsuri:
| RaluciitaXd a răspuns:

'' Tatal Nostru, Nascatoarea, Ingerasul, Crezul '' happy. Funda? puppy dog eyes

| DeliaDaniela a răspuns:

O rugaciune sincera, spusa din inima. Nu trebuie sa reciti rugaciuniile ca pe poezii, ca astfel n-au nici o valoare. Cand Isus ii invata pe discipoli cum sa se roage, a zis rugaciunea 'tatal nostru', dar de multe ori el se ruga cu cuvinte simple si potrivit nevoilor lui. :d

| Chuchk a răspuns:

Nu exista dumnezeu!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Chuchk):

Cum de esti atat de sigura?

| alexmihaiozsvath a răspuns:

Toate pe care le sti.

| Chuchk a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sigur nu sigură deșteapt-o si in primul rand cum sa cred in acest zeu cand exista N religi pe glob? Tu te ai gandit cumva la creștinismul asta mai bine?
P.S Daca vrei iti dau mii de argumente;-).

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Chuchk):

Este adevarat ca exista N religii, dar asta inseamna ca nu este niciuna adevarata?
nu vreau mii de argumente, dar as vrea vreo 2-3 daca nu te superi...

| Narfundo a răspuns:

Recunoaste-ti greselile de pe parcursul zilei si incearca sa te programezi" sa nu le mai repeti

| Dumniezău a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Vrei sa spui ca din miile de religii a ta este cea adevaratalaughing cretina mai esti

| Chuchk a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ok.
Incep cu prima:
Dumnezeu este atotputernic, iubitor si perfect.
Un Dumnezeu perfect si iubitor ar crea un univers care ar fi perfect, fara rau si suferinta.
Universul nu este perfect, contine rau si suferinta.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Dumniezău):

Daca esti atat de amabil precum vad, arata-mi te rog frumos pasajul in care am spus eu asta. Tu ori esti prost dispus, ori nu stai bine cu vederea...ori esti cam imatur, fara suparare.

| Dumniezău a răspuns (pentru Chuchk):

Daca nu exist, atunci de ce vorbesc cu tine ma?laughing. Lasand gluma la o parte, eu iti zic sa nu o mai bagi in seama pe cre(s)tina asta ca indiferent cate argumente ii aduci ea tot va crede, asa ca nu te mai obosi sa-i dai dovezi ca oricum o sa creada.Religia asta eu' spalat creierul prea des.

| Dumniezău a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu ai spus, dar crezi.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Chuchk):

La inceput asa a fost si pamantul : perfect, fara rau si fara suferinta. Pana cand, datorita unei dorinte gresite care s-a manifestat intr-un inger ( dorinta de a fi mai presus decat d-zeu), a aparut si imperfectiunea. Imperfectiunea a dus la pacat, pacatul la consecinte precum suferinta, durerea.
Dar, daca avem incredere ca d-zeu este intr-adevar perfect, atotputernic si iubitor, vom avea din nou parte de o viata perfecta pe un pamant perfect.

| Chuchk a răspuns (pentru Dumniezău):

In sfarsit un om intreg la minte happy.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Dumniezău):

Imi zici te rog frumos numerele de la loto de saptamana asta? Ca vad ca ai ceva puteri supranaturale, pe care eu nu le am.
Ti-am zis eu ceva, te-am deranjat in vreun fel si nu mi-am dat seama? Daca da, imi cer iertare. Desi nici nu te cunosc. Dar si eu te rog pe tine sa iti expui intr-un mod politicos convingerile, pentru ca acesta este scopului TPU. Nu te-am obligat sa devi crestin, asa ca mai usor cu glumele astea, ca sunt cam nesarate. nici macar nu vorbeam cu tine.
Asa, un sfat de la mine : mai citeste cartea aia celebra " bunele maniere"... poate inveti cum sa vorbesti cu o fata, indiferrent de convingeri.
O zi buna sa ai!

| Dumniezău a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Hai pa!

| Chuchk a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Bunele maniere sunt ceva, cretinul pardon crestinul este altceva rolling on the floor.

| Dumniezău a răspuns (pentru Chuchk):

Mersihappy

| Dumniezău a răspuns (pentru Chuchk):

Esti nou pe aici, ca nu prea te-am vazut?

| Dumniezău a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Atunci daca dumnezeu e atotputernic, poti sa-mi spui si mie de ce nu a oprit asta sa se intample?

| Dumniezău a răspuns (pentru Chuchk):

Las-o ma, are cancer fii intelegatorlaughing

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu are rost sa mai continui discutia, ca deja ai dovedit multe... Cand o sa mai cresti, daca o sa vrei, o sa iti raspund la intrebari. Daca nu, fericire si maturitate iti doresc! straight face

| Chuchk a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu.Nu am mai intrat de mult pe pc.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Rugaciune catre zeu soare

| HDeNiSaR a răspuns:

Lui Dumnezeu îi plac rugăciunile spuse din inimă, care sunt in conformitate cu voinţa sa-deci nu există rugăciuni frumoase sau urâte

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Rugăciunea constituie o formă de comunicare cu Creatorul nostru. Biblia arată că trebuie să-i vorbim lui Dumnezeu ca unui prieten. Dar atunci când discutăm cu un prieten noi nu folosim nişte expresii învăţate pe de rost, nu-i aşa. La fel e şi cu rugăciunea, trebuie să-i vorbim lui Dumnezeu din inimă. Mai mult, în Biblie Dumnezeu ne oferă principii generale cu privire la rugăciune. Aici poţi citi mai mult despre acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005147

| milan9 a răspuns:

În pofida a ce spun unii "ne-creştini", Scriptura conţine exemple de rugăciuni: atât cu formă fixă (precum TATĂL NOSTRU), cât şi exprimări libere de rugăciune...

În cazul rugăciunii fixă chiar are şi rolul de a ne învăţa cum să ne rugăm şi ce este important să spunem…

| milan9 a răspuns:

DAR, rugăciunea cea mai accesibilă, pe care o poţi spun de sute de ori, în timp ce mergi, în timp ce stai la rând, în timp ce aştepţi să-ţi vină somnul... happy :
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă!"