| 1dintrevoi a întrebat:

Eu am o intrebare legata de COLIVA.
Si as vrea sa precizez inainte ca nu doresc sub nicio forma sa iau in ras acest aspect legat de traditia ortodoxa...am prieteni care au interpretat gresit intentia.
Daca eu prepar coliva in casa, dar nu o fac in scop religios...pur si simplu pentru consum, ii aduc ofensa ortodoxului pe care il primesc in casa oferindu-i o portie?
Repet, nu pun intrebarea pentru amuzament, e o chestiune serioasa. N-as vrea sa-mi pun vreun invitat intr-o situatie delicata... Eu nefiind ortodox, nu prea cunosc detaliile astea.
Am amici greci (ortodocsi) care au obiceiul de a consuma arpacas fiert cu nuca si miere, dar sub forma de desert, si nu au retineri legate de simbolistica religioasa. In schimb, la noi am tot vazut pareri pro si contra...

Răspuns Câştigător
| RisenLight a răspuns:

Cu toata convingerea cred ca nu e absolut nici o problema in intentia ta (eu sunt ortodox apropo happy ).
Nu are de ce sa fie o ofensa catre Dumnezeu deoarece no o faci cu intentii rele (e greu sa imi imaginezi niste intentii rele despre un sortiment de mancare laughing ).
Daca ar fi sa facem o comparatie si Moise cand a flamanzit a mancat painile punerii inainte, randuite pentru altar si nu a patit nimic, deoarece era culmea ca Dumnezeu sa nu ii ingaduie sa se hraneasca pentru a supravietuii.
Cunosc persoane ortodoxe care fac coliva si ca desert si nu e nici o problema. Te asigur happy

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

E un căcat... coliva e o prăjitură ca oricare alta o găsești și în cofetării la comandă. Mare lucru, îți place faci și mănânci.

| 1dintrevoi explică (pentru Azµre):

Pai pentru mine nu e problema, ca oricum fac si bag in mine ca spartu' fara sa am remuscari big grin Problema e de oaspetele ortodox. I-am oferit unuia coliva si a parut foarte deranjat ca eu prepar desertul asta fara sa ma gandesc la sufletul vreunui om decedat. Vreau sa stiu daca e elegant s-o impart cu el sau nu...

| Azµre a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Mă la urma urmei. dacă nu vroia nu mânca... dacă tu prepari și ție îți place, el e invitatul tău, deci și prin urmare nu ar trebui să comenteze.
E ca și cum eu merg în ardeal la un restaurant și acolo mi se aduce pâine cu sare că deh așa e tradiția ce fac? refuz ospățul fiecare cu ce-l doare la urma urmei.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru 1dintrevoi):

INparte coliva cu un ateu, si voi fi prietenul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Graul consumat oricum dar mai ales fiert ori ca germeni, cu miere de albine este un aliment energizant puternic.pe care eu ca crestin ortodox il pap nu doar ca si coliva.ci de cate ori poftesc.si nu.nu poate fi jignitor decat pentru oamenii prosti redusi mintal.

| Alice789 a răspuns:

Deci nu este nici o ofensa adusa ortodoxismului daca tu prepari coliva fara o ocazie religioasa. Totusi, daca oaspetele in cauza este fanatic si sacralizeaza acest desert, mai bine pastrezi pentru tine...