| Maxim96 a întrebat:

Eu cred ca ateismul e cea mai mare prostie a umanitatii! Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba.
Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada.
Ateii intotdeauna sa explice ca totul a provenit de la sine, ceea ce nu poate fi.Toata lumea vazuta si nevazuta are un Creator. Oare cum putea un univers atat de vast si frumos sa apara de la sine? Daca ar fi asa ca sa apara totul de la sine,atunci si covoarele ar trebui singure sa se tese, nu ar mai trebui tesator.Chiar nu intelegeti?

80 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Este parerea ta, o inteleg, dar asta nu inseamna ca o accept.
Fie el Tutea, dar de ce noi ne-am nascut degeaba? Nu avem si noi sentimente, ratiune? Nu suntem si noi umani? Nu suntem si, ca si voi, mai rai sau mai buni?

| Maxim96 explică (pentru M25M):

Sa ajungem la Dumnezeu e sensul vietii noastre.El ne-a creat pentru a trai o vesnicie in comuniune cu El.

| iurii75 a răspuns:

Să zicem că sînt prostii și mai mari (de ex. inchiziția catolică), este relativ, depinde de unghiul de vedere. Totuși în linii generale - de acord.

| Polonic1 a răspuns:

"Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba."
Atee s-a nascut toata populatia planetei.
Deci conform tie toti s-au nascut degeaba.
"Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada."
Esti mamifer deci animal.

| Maxim96 explică (pentru iurii75):

Cu inchiziti la fel cred ca e o prostie foarte foarte mare.Omul trebuie sa creada de bunavoie nu fortat prin torturi.

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

Este un raspuns relevant pentru tine si poate altii ca tine, insa altii au alte scopuri, care nu concorda cu ale tale, insa care nici nu lezeaza pe nimeni din jur. Si acei oameni s-au nascut degeaba?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sincer... e mult peste puterea mea sa cred in zei... mult peste

| Maxim96 explică (pentru M25M):

Nu,macar ei credeau in Dumnezeu.Dar cu inchizitia e o nascocire de-a lor.

| Mădă0611 a răspuns:

Alege: http://www.youtube.com/watch?v=KaVnA88oNTg sau http://www.youtube.com/watch?v=H1Yt0xJKDY8

Eu cred ca teismul e o prostie, mai ales acum cand lumea are acces la informatie.
De ce acel creator trebuie sa fie zeul evreilor? Daca exista, e asa interesat de soarta ta, cum esti tu de bacteriile de pe tine.

| Maxim96 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

E simplu... Dumnezeu exista!

| sabrina103 a răspuns:

Ok. Daca incepi asa o sa primesti raspunsuri pe masura(nu de la mine). Nu cred ca o persoana se naste degeaba. Faptul ca prin blasfemiile, necredinta lui Eu cunosc mai mult din mila, libertatea, responsabilitatea pe care ne-o da Dumnezeu. Atei sau materialisti cred ca avem si ratiune, sentimente, inclusiv constiinta(desi se cam feresc sa o defineasca pe ultima). Sunt sigura ca lumea a aparut din viata nu materie. Ultima exemplificare mi-a placut. Atei sunt impietriti fata de Dumnezeu, insa exista si religiosi, chiar crestini care sunt la fel fata de voia Lui. In plus sunt incredintata ca Dumnezeu intotdeauna se atinge si de unii dintre atei indiferent cat de impietrti sunt.

| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

Nu vad prostie ca sa crezi in Cel ce te-a creat, sa-L ignori e prostia cea mai mare.

| Maxim96 explică (pentru sabrina103):

Da,Dumnezeu e milostiv si are grija de toti oamenii, dar alegerea e a oamenilor.El nu mantuieste fortat pe nimeni!

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Culmea -spuneau că fac voia lui Dumnezeu

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Asa v-au prostit popii, ca fara dumnezeu ati fi niste legume (mai legume decat acum, "Sa ajungem la Dumnezeu e sensul vietii noastre", "fara dumnezeu nu exista viata", bla bla), sau niste monstri, de aceea asa ii vedeti pe atei, ca va vedeti pe voi cum ati fi daca nu v-ar fi teama de zeul vostru.

| BlackSulphur a răspuns:

Logica crestina 1:
- Universul este complex. Are nevoie de creator.
-Dumnezeu este complex. Creator? Nu, nu are nevoie!

Logica crestina 2:
- Crezi in dumnezeu. Ai scop in viata (Scopul tau este sa mori sa ajungi in rai).
- Nu crezi in dumnezeu. Traiesti degeaba.

Logica crestina 3:
- Universul a aparut de la sine? Nu se poate! Ce s-a intamplat inainte sa fi aparut?
- Dumnezeu este creatorul. Ce a facut pana a creat universul (Si omenirea)? Nu este treaba ta! Dumnezeu stie ce face, nu avem cum sa stim ce a facut! Tot ceea ce a facut a fost din iubire! Numai prostii de atei se gandesc atat degeaba! Tot ce conteaza este mantuirea!

Va simtiti jigniti? Nu ar trebui, doarece chiar asa ganditi/ spuneti. Ultima am auzit-o de la un preot.

| Maxim96 explică (pentru iurii75):

Nu,asta e ratacire, nu srie in Biblie de a aduce la credinta fortat pe cineva.Nici dumnezeu nu mantuieste fortat pe nimeni.

| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

Dumnezeu este Dumnezeu si El ne va acoperi, nu va lasa sa piara faptura mainilor Sale.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Pai si tu il ignori slavind un zeu fals. devil

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Unde a fost zeul teu cand au murit in chinuri (dupa o viata in chinuri) milioane de oameni nevinovati?

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

1.Nu are nevoie Creatorul de un creator, El exista din vesnicie.
Fiinta suprema nu are nevoie ca sa fie creata sau sa fie adusa de la inexistenta la existenta.
2.Asta e scopul vietii noastre.
3. Dumnezeu e vesnic. Dumnezeu este Totul, iubire, pace si mila.
Toate le-a facut cu intelepciune.

| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

Asta s-a datorat egoismului umna.Lumea nu crede si s-a instrainat de Dumnezeu, de aceea raul a pus stapanire.

| sublime89 a răspuns:

Dar tu cum explici cum a aparut d-zeu de la sine?

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

El nu a aparut, e necreat, exista din vesnicie. Dumnezeu exista in afara timpului, dar totusi lucreaza in timp.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Vad ca le stii bine toate despre el. Spune-mi atunci ce a facut o eternitate inainte sa creeze unviersul? Si ce l-a determinat dupa o eternitate in care nu a existat nimic sa creeze ceva? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Si faci laba la filme porno cu gay?

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

1. In primul rand, trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu este Treime de Persoane, aflate in perihoreza (intrepatrundere reciproca). Intre Persoanele Sfintei Treimi (Tatal, Fiul si Duhul Sfant) exista o iubire desavarsita, deci o maxima unire (dar fara a se confunda una cu cealalta), astfel incat Ele nu sunt diferentiate decat de proprietatile personale ale fiecareia: Tatal e nenascut si nepurces, deci necauzat; Fiul este nascut din Tatal; Duhul Sfant este purces din Tatal. (Noi nu putem cunoaste in ce constau nasterea Fiului si purcederea Duhului, stim doar ca aceste acte se petrec din vesnicie, constituind modurile in care Fiul si Duhul contin fiinta divina.)
Iubirea desavarsita dintre Persoanele treimice presupune faptul ca Dumnezeu are totul in Sine, neavand deci nicio lipsa (cu atat mai putin singuratatea...). Aceasta iubire implica fericirea absoluta.
2. In al doilea rand, trebuie subliniat (conform celor de mai sus) ca Dumnezeu nu a fost silit sa creeze lumea vazuta sau cea nevazuta, ci a facut-o doar din dorinta ca si alte persoane sa intre in comuniune iubitoare cu Dumnezeu, pe de o parte, si intre ele, pe de alta parte.
3. Ingerii au fost creati inainte de lumea vazuta, dar nu se stie exact cat a mai durat pana la crearea lumii vazute.

| Maxim96 explică:

Ma fara prostii.Cum poti tu sa ma judeci?

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Nu fac.Sunt impotriva filmelor porno pentru ca strica copiii.Dar de chestia ca sunt atras de baieti o sa ma vindece Dumnezeuhappy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

laughing gata, ai gasit raspunsul. Ce fain e sa fii crestin, nu te mustra constiinta pentru nimic, nu te doare "sufletul" pentru nimic, doar e voia lui dumnezeu.