| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca crestinii nu inteleg ateii cand vorbesc pe teme religioase,desi un ateu nu are nevoie de argumente gen cat de complex e universul,argument aplicabil pentru orice creator si poate fi explicata de stiinta,un ateu nu are nevoie de carti, o carte nu e o dovada ca exista vreun personaj, un ateu are nevoie de o dovada stiintifica ca exista Dumnezeu atat,fara chestii gen pe Dumnezeu il cauti cu inima, biblia e o dovada, evolutia e falsa deci zeul meu exista.

Ati prins ideea, intrebarea e, puteti dovedi voi ca exista Dumnezeu in mod stiintific?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Diferenta dintre el si tabara care propune ID este ca ei fac pseudostiinta, dar nu mint de ingheata apele despre sustinerea pe care o are ID-ul in lumea stiintei. Punctul lor de vedere este reprezentat de http://en.wikipedia.org/wiki/Expelled:_No_Intelligence_Allowed

In orice caz ei nu au fumat covoare ca sa sustina ca ei ar fi majoritari in comunitatea stiintifica.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Momentan exista doar teorii stiintifice, sustinute la randul lor de afirmatii stiintifice.
De asemenea majoritatea celor care au analizat ADN-ul sustin designul inteligent. Singurii care se impotrivesc sunt in mod public oameni precum Sam Harris, Michael Shermer, Bill Nye, etc care sunt niste amarati de scriitori. Foarte putini oameni de stiinta neaga creatia (de fapt singurul e Lawrence Krauss), timp in care oamenii de stiinta ce sustin creatia e in crestere.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule tu ai citit ce am scris nu cred, desi citeste si raspunde nu fa spam aiurea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vezi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci spam aiurea benny

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu am nici o legatura cu benny, dar te stiu inca de pe vremea in care faceai schimb de mesaje de dragoste cu diferite usere in sectiunea de raspunsuri ale altor intrebari. Ce-i drept, nu-ti poti da seama cine sunt, caci prea activ nu eram iar in tangenta cu tine nu prea intram.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti benny Rank 98.313 din 1.254.936

Ajută oamenii din 19 Sep 2018

Ultima logare: 21 Sep 2018

Data naşterii: 18 Nov 1994

Utilizator Junior

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu sunt benny.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa: cate articole de genetica ID au fost publicate in ultimii cincizeci de ani in: Nature, Science, Scientific American, Proceedings of the National Academy of Sciences, Proceedings of the Royal Society? Si cum se numesc ele? Fara sa numesti aceste articole teza ca "majoritatea celor care au analizat ADN-ul sustin designul inteligent" ramane o minciuna sfruntata. Nu mai crede ce scriu websiteurile creationiste. Daca ele scriu ca cerul e albastru, verifica daca n-a devenit verde intre timp. Cand ele scriu ca "majoritatea celor care au analizat ADN-ul sustin designul inteligent" trebuia specificat despre ce lume paralela este vorba, ca astia sunt paraleli cu realitatea.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

„Dacă Proiectul Steve a fost menit să arate că o majoritate considerabilă a comunității științifice acceptă o concepție naturalistă a evoluției, atunci National Center for Science Education (NCSE) și-ar fi putut folosi mai bine energia — acest fapt nu a fost niciodată disputat. Întrebarea mai interesantă este dacă vreun om de știință serios respinge o concepție naturalistă asupra evoluției."
—William Dembski

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Traiti intr-o deziformare totala... sunteti controlati prea usor.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Citatul de mai sus nu e al meu, e din Dembski. Poate nu stii cine e Dembski. Sursa: http://www.discovery.org/a/1393/

Dembski face pseudostiinta (design inteligent), dar n-a fumat covoare sa sustina ce sustii tu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a mancat pisica limba? Numeste cinci articole de genetica ID din publicatiile mentionate de mine mai sus.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ti rusine sa vb cu mine dupa ce mai facut satanist, rau, imoral

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Acele publicatii sunt predominate de ateisti, oamenii de stiinta care au facut descoperiri ca astea nu au curajul sa publice asa ceva pe acele siteuri si articolele lor nici n-ar fi acceptate. Ei le publica pe alte site-uri ce nu tin 100% de stiinta, unii in mod anonim, dar prezentand o baza solida a argumentelor.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar voi despre ce discutati, e intrebarea mea, deci intrebarea mea este, poti dovedi ca exista dumnezeu? asta e singura intrebare atat

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Bru-ha-ha, ha, ha, ha, ha!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Traiti intr-o deziformare totala

poftim? in ce traim? si tu vorbesti de mine

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Cu el n-are rost sa discuti, confunda website cu revista stiintifica de prestigiu, nu intelege ce rost are peer-review, nu intelege cum functioneaza comunitatea stiintifica, deci nu are mijloace de a pricepe ce-i spune un om educat si o tot tine pe-a lui.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate ca domnul banana https://www.youtube.com/watch?v=9KmbXO5Yftg

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Diferenta dintre el si tabara care propune ID este ca ei fac pseudostiinta, dar nu mint de ingheata apele despre sustinerea pe care o are ID-ul in lumea stiintei. Punctul lor de vedere este reprezentat de http://en.wikipedia.org/wiki/Expelled:_No_Intelligence_Allowed

In orice caz ei nu au fumat covoare ca sa sustina ca ei ar fi majoritari in comunitatea stiintifica.