| anonim_4396 a întrebat:

"Eu cred ca Dumnezeu exista." o afirmatie pe care crestinii au tot dreptul sa o faca. Dar atunci cand crestinii fac afirmatii ca "Dumnezeu exista.","Dumnezeu trebuie sa exista." fara a aduce nici cel mai mic argument, este de datoria noastra si a oricui sa le ceara argumente. Este o mare diferenta intre a afirma ca tu crezi in Dumnezeu si a afirma ca Dumnezeu exista sau ca existenta sa este absolut necesara.
In prima varianta afirmatia tine de credinta ta, asa ca nimeni nu te poate contrazice, in timp ce a doua afirmatie este una ce necesita argumente. De ce nu inteleg crestinii acest lucru?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Petre Tutea,, Am avut revelatia ca in afara de Dumnezeu nu exista adevar. Mai multe adevaruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevar. Iar daca adevarul este unul singur, fiind transcendent in esenta, sediul lui nu e nici in stiinta, nici in filozofie, nici in arta. Si cand un filozof, un om de stiinta sau un artist sint religiosi, atunci ei nu se mai disting de o baba murdara pe picioare care se roaga Maicii Domnului.,,

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Uite un alt lucru pe care crestinii nu-l inteleg.De ce nu iti exprimi o parere proprie, in loc sa aduci stereotipiile sfintilor si preafericitilor?

| Hope77 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Aici si tu ai dreptate :-) (sincer)
si pe mine asta ma exaspera uneori la crestini. uneori ma gandeam ca citirea in franceza a cuvantului crestin (amendata putintel) se potriveste multora.
problema e ca facem parte dintr-un popor caruia libertatea de exprimare i-a fost inabusita in comunism. un dialog real, civilizat, critic nu era tolerat de regim. iar dupa caderea comunismului toata lumea vrea avere nu dezbateri de genul asta
unde mai pui ca pentru unii asa zis crestini sora bata e leacul pentru cine nu crede ca ei :-)

| LoveToHate a răspuns (pentru EmaS):

Rapunsul tau suna cam asa: "Daca adevarul nu se afla prin credinta, oriunde s-ar afla el, nu ma intereseaza."Ma insel?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Voi inca il pupati in fund pe tutea? Mie mi-ar fi rusine.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dacă aș primi o așchie și o frunză de câte ori am auzit această întrebare aș fi făcut pădure.

| Hope77 a răspuns:

Corect rationamentul tau. cine nu pricepe nu-ti pierde nici tu timpul cu el

exista mai multe categorii de dovezi:
1. cele legate de experiente personale cand poti sa ai dovezi incontestabile ca Dumnezeu exista fara a putea sa le reproduci si pentru altii, iar povestirea lor nu ti se pare tie un argument suficient de relevant ca sa le accepti (trebuie sa ai insa bunul simt de a nu face mincinos pe celalalt)
2.sunt profetii din Scriptura care au o implinire extrem de precisa. nimeni in istoria omenirii nu a fost capabil sa faca asa ceva vreodata si Dumnezeu Insusi spune ca asta e un argument in favoarea existentei Sale (Isaia 44:7), intre altele.
3.la nivel micro si macro cosmic, ordinea, precizia si utilitatea demonstreaza existenta unui Designer. (din bing-bang nu poate rezulta DEX-ul, never) sigur ca de aici si pana la tematica Dumnezeului revelat in Scriptura e un drum de parcurs, dar nu e foarte lung. Si oricum te pune in pozitia de agnostic cel mult, in cautarea unor raspunsuri mai bune si/sau experiente satisfacatoare

problema nu e lipsa argumentelor ci lipsa rabdarii de a le auzi si a dispozitiei de a le analiza si discuta intr-un cadru civilizat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Hope77):

"rabdare","analiza","civilizat"...nu,nu vei gasi cuvintele astea in dictionarul crestin.

| byzantion a răspuns:

Sfintii Parinti ne invata ca diavolul este un teolog iscusit care mereu incearca sa dezbine omenirea de la credinta in Dumnezeu. Deci deavolul prin iscusinta lui baga diferite ginduri si motivari in capul oamenilor, mai putin prigatiti duhovniceste, si asa apar indoieli in existenta Lui.