| kamehameha a întrebat:

Eu cred ca noi am fost creati in dimensiunea unde exista Dumnezeu, iar aici venim, adica ne nastem datorita alegerii noastre de a veni aici in pacat. Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Alegerile le facem din moment ce ne naștem, deoarece înainte nu am existat, ca sa putem face alegeri. Dar depinde doar de noi cum dorim sa trăim.

| RAY a răspuns:

Cum a aparut dimensiunea aia? una e a crede alta e a sti, nu sti ca exista doar crezi

| T0T a răspuns:

Părerea mea e că nu știi ce e aia dimensiune. E cu totul altceva decât ce ai descris tu aici sau pentru tine știința e un rahat iar Dumnezeu din dimensiunea alta e fascinant? Pentru mai multe detalii referitor la această confuzie am dezbătut pe un alt topic subiectul.

https://www.tpu.ro/......imensiune/

| SG1995 a răspuns:

Dumnezeu, e suma tuturor dimensiuniilor, El este Existența vie. Și nu cred în preexistența sufletului, deoarece acesta se naște pe care reproductivă, dar tot pe cale reproductivă are loc și încarnarea, dar asta nu ține de noi, sunt reguli făcute acolo "sus" la care noi nu avem acces acum.

| Clorox a răspuns:

Nu cred in acest cuvant! ''pacat'', ce este asta?
Cand auziti de pacati va opriti din a face ce va place doar pentru ca nu este ''normal'' pentru societate sau ca asa zice o carte?

| kamehameha explică (pentru Clorox):

Si normalitatea ti-o faci tu in functie de ce anume? Care este reperul tau? dar nu mai ma mir ca in ziua de astazi ce este anormal devine normal

| Clorox a răspuns (pentru kamehameha):

Nu e vorba ca ce este anormal devine normal sau invers, faci conversie intre niste chestii care nu exista pentru mine...
Eu merg pe principiul asta ''Ce este normal pentru paianjen este haos pentru insecta''. Fac totul pentru mine, fie din placere, fie din ura, fie din ambitie, etc... Chiar daca motivul meu poate insemna o anomalie pentru altcineva.

| xerxes1 a răspuns:

Pacat este un cuvant de care crestinii abuzeaza.Eu as zice experienta.
Cu 2500 de ani inainte de aparitia primului crestin pe planeta,hindusii credeau in reincarnare, in faptul ca ne alegem scenariul urmatoarei vieti, si ca suntem o particica din divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista pacate.

| sanboss a răspuns (pentru anonim_4396):

CRIMA ce o mai fi? hobby?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sanboss):

Sa inteleg ca trebuie sa vina religia sa-ti spuna ca nu este bine sa ucizi? Numai pe un copil de 5 ani il poti prosti cu asta.
Si zici de parca inainte sa apara crestinismul oamenii se omorau intre ei ca niste salbatici zilnic cand colo *dupa* aparitia crestinismului s-a vazut clar cum se intampla treaba asta, si culmea ca de foarte multe ori tot din cauza religiei crestine.
Dar ai dreptate, in biblie, pentru Yehova, a ucide este un hobby.

| Holiday a răspuns (pentru sanboss):

Crima e o infractiune. Pacat nu pare a fi in nici un caz conform Bibliei. Desi adeptii acestei povesti sustin altceva.

2 Cronici 15:13~
"13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie."

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea."

Si sunt doar doua exemple.