| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Eu fac parte dintr-o familie mai putin modesta, nu prea ne descurcam cu banii dar ne mai ajuta niste matusi. Ele sunt de religie Baptista si ne ajuta mult. Mama si tata nu merg la biserica ca sunt ortodocsi, dar nici acolo nu merg decat de sarbatori. Pe mine ma tot cheama matusile la ele la biserica dar eu nu cred in Biblie si chestii de acest gen, mie imi place scoala si stiinta. Am fost de cateva ori asa din respect pentru matusi si verisori dar ma simt prost ca merg parca din interes. Matusa vrea sa ma pocaiesc dar eu simt ca nu e bine pentru ca cred in Domnul si sunt de parere ca daca El exista atunci pacatul e mare ca ma pocaiesc din interes. Voi ce ma sfatuiti, sa ma pocaiesc din interes, ca ei o duc bine, au de toate ca se ajuta si din afara. Eu sunt corect si cinstit si daca ma pocaiesc simt ca nu e bine; ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca crezi ca exista dumnezeu nu vad de ce nu ai putea trece la alta religie e acelasi lucru bine adevarul e ca aia sunt fanatici,nu fac cruce, nu recunosc sfinti, nu ai voie sasi traiesti viata liber ca fiind ortodox, nu te poti spovedi da sunt multe dezavantaje, dar avantaje a fi pocait e ca te vor ajuta multi dar frate nu e bine sa astepti de la alti te inveti prost, daca isi place stiinta nu isi recomand nici o religie toate inseamna oprirea gandiri rationale

profil =blog

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Decat sa te pocaiesti din interes, mai bine lasa! Acest lucru trebuie sa de produca in interior si apoi se vede la exterior.Stii ce inseamna sa te pocaiesti? Sa regreti pacatul sa te caiesti, sa ceri iertare si sa il parasesti.

| Acidacetilsalicilic explică (pentru EmaS):

Ce pacat tanti, ca eu am doar 13 ani. Asta vreau si eu sa nu o fac din interes dar matusa insista; bine nu pot sa zic ca acolo la adunare, toata lumea imi da atentie si sunt toti oameni buni ca-i cunosc in schimb nu stiu ce am ca simt eu ca nu ma atrage, stiti ce vreau sa spun.

| EmaS a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Nu trebuie sa faci ceva daca nu ai tu aceasta incredintare.Sincera sa fiu la 13 ani nici mie nu imi placea la biserica.Dar am crescut am cautat, m-am convins si am facut acest pas.

| MMihai a răspuns:

A se pocăi este una, iar a aparține de un cult neoprotestant, este alta!
Creștinismul pe toate ramurile sale, este la bază creștinism.
Nu cred că sunt diferențe esențiale, între ramurile creștinismului.

| shadovv a răspuns:

Sunt curios ce mare savant o sa ajungi daca spui ca iti place stiinta...

evenso
| evenso a răspuns:

Sfatul meu este ca sa nu te pocaiesti din interes.
"Sarac, dar cinctit"

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Se vede ca ai 13 ani, dar asta nu inseamna ca nu minti, nu ai furat niciodata, nu ai injurat, nu ai baut, samd! Astea sunt pacate, nu trebuie sa dai in cap ca sa fii pacatos!

| vitbsk a răspuns:

Nu te lăsa tras într-un lucru, pe care nu vrei să-l faci.
Dacă, simţi că presiunea lor te sufocă, spune-le, că nu eşti suficient de matur pentru a lua o decizie şi că vrei să mai creşti.
E bine să-ţi ajuţi mătuşile dar să nu urmăreşti interesul bănesc.
Cei care se convertesc pentru ajutoare fac un troc, îl dau pe Hristos primit la botezul ortodox, pentru o Biserică în care să primească beneficii materiale.

Răspuns utilizator avertizat
| JustLife a răspuns:

Sal, ramai asa cum esti, mai bine sa fi corect si sarac!

| Vanzari_Pantofi_1989 a răspuns:

Daca esti corect si cinstit, ramai Ortodox. Daca te-ai nascut asa, asa ar trebui sa ramai pana la moarte. Gandeste-te, credinta ortodoxa a fost adusa in Romania de catre Sfantul Apostol Andrei, ucenic al DOmnului, este veche de 2000 de ani. In schimb pocaitii au venit din America dupa al doilea razboi mondial si au dat bani romanilor ca sa-si schimbe religia. Mergi la biserica, duminica este Sfanta Parascheva, care face minuni prin moastele ei de la Iasi (sa-ti dau un exemplu> acum cativa ani au vrut preotii sa i scoata sicriul afara pentru a face rugaciuni pentru ploaie. insa Sfanta s-a lasat grea incat nimeni nu a putut ridica sicriul... este o minune, semn ca suntem prea rai si pacatosi si trebuie sa ne cerem iertare de la Dumnezeu. Iertare pentru raspunsul lung, dar sper ca prin aceasta sa te conving sa nu renunti la credinta ortodoxa in care te-ai nascut!