| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu intreb de ce Dumnezeu lasa raul sa existe pe pamant, am o alta curiozitate, si as dori ca cei care au studiat teologia intr-un mod mai profund decat mine, sa ma lamureasca. De ce viata asta nu e corecta? Cunosc persoane care au avut o viata curata, cum e randuiala, au muncit, au avut o familie, s-au rugat, au mers la biserica..si intr-un final, fetita bolnava de cancer, s-a rugat mama ei la biserica toata noaptea din suflet pentru ca fetita ei sa se faca bine, sa mai traiasca putin si cand s-a intors acasa, era moarta. Te gandesti ca mai bine statea alaturi de ea in ultimele clipe, dorinta nu i s-a indeplinit. Alti oameni mai apropiati mie au probleme si necazuri in familie, frati betivi, ratati, bolnavi, si asa mai departe, duc povare grele in spate.ok, isi spala pacatele, ca altfel nu pot sa interpretez.

Dar Becali? Oana Zavoranu sau Prodanu si ce mai e prin WOW BIZ? Trateaza viata cu o ignoranta jigntoare, lipsiti de cultura sau de bun simt, plini de ura si de invidie, pacate cu carul si uite ce bine o duc. Interlopii care se lauda cat de fericiti sunt, sau manelistii, care au copii, bani, faima si tot ce ii face pe ei fericiti. Ei de ce nu sunt pedepsiti? Si nu spuneti ca nu stiu ce e in spatele cortinei, ca in afara de vedete cunosc si atei sau doar cu numele credinciosi, care nu prea mai au legatura cu nimic din credinta, si le merge foarte bine. Unde e dreptatea? De ce unora care nu merita li se indeplinesc dorintele, iar altora nu?

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

. Nu din cauza lui oamenii se îmbolnăvesc, îmbătrînesc sau mor. El va trece la acțiune în curând și va pune capăt tuturor nedreptăților și suferințelor. Lumea e un haos pentru ca e condusa de Satan, conform Bibliei, nu de Dumnezeu. 1Ioan5:19,Psalmul37:9-11.

| Mădă0611 a răspuns:

Bine si rau sunt doar perceptii, si apoi majoritatea bolilor sunt cauzate de ceva, nu apar din senin, daca nu chiar toate. Din ce am observat, oamenii care au suferit au sistemul imunitar mai puternic, simturile mai dezvoltate, si unii sunt "rai", ca asa au invatat sa se comporte, e un comportament inconstient. Astia nu se prea imbolnavesc. Unu care crede ca are paznic personal, adica un crestin de exemplu, e foarte slab.

| Holiday a răspuns:

Cat de complicat poate fi sa intelegi? Spiridusul numit Dumnezeu e doar un personaj dintr-o poveste fara nici o baza reala.
Ceea ce ti se intampla, pozitiv sau negativ n-are nici o legatura cu pupatul lui in dos, mai apasat, mai putin apasat, sau deloc.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Vedem dupa moarte.
Ai dovezi cum ca nu exista?

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu mai vedem nimic dupa moarte, relax. E finalul, oricat de frumos suna povestile voastre cu nemurirea, sunt doar povesti si trebuie tratate ca atare.

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cine naiba e tembelul ala, tu esti?!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Nu, nu sunt eu.
Uita-te la tot, poate inveti ceva interesantwinking

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da, sigur, o sa-mi pierd vremea cu prostiile tale, vezi sa nu. Ai impresia ca a descoperit spelbul ala miezul din caisa?! Neah...

| SG1995 a răspuns:

Asta e cel mai amuzant raspuns, adica ditamai zeitatea lasa un personaj negativ sa-i conduca creatia.

| Mclaren12 a răspuns:

"De ce viata asta nu e corecta?"
Pentru că așa au creat-o evreii. Capitalismul și democrația nu sunt doctrine corecte nici pe departe.

"s-a rugat mama ei la biserica toata noaptea din suflet pentru ca fetita ei sa se faca bine, sa mai traiasca putin si cand s-a intors acasa, era moarta"
Nu are nicio legătură rugatul la lemne și la stafii biblice cu bolile. Cancerul este ușor de vindecat, există remedii ieftine (apa oxigenată de exemplu) pe care mass-media evreiască le ascunde pentru a proteja miliardele industriei farmaceutice. Creștinii sunt învățați de la naștere să cerșească ajutor divin în loc să acționeze. De asta România se află unde se află.
Dar da, life is a ***. Evreii care au făcut numai rele omenirii, au ucis oameni pentru binele lor, au finanțat războaie, au creat crize etc., precum familia de bancheri Rothschild, nu doar că nu au fost "pedepsiți de soartă", dar au ajuns fără îndoială cei mai bogați oameni din lume. Rothschild de exemplu deține Rezerva Federală plus o grămadă de alte bănci în toată lumea. Oamenii de rând nu fac decât să se roage la stafii biblice în loc să facă ceva cu viața lor și când văd atâta suferință se roagă și mai mult la zeul evreilor să se îndure de oameni. Nu-ți vine să-ți dai palme când vezi atâta prostie și îndoctrinare?

"Dar Becali? Oana Zavoranu sau Prodanu si ce mai e prin WOW BIZ?"
Sunt promovați de medie ca să promoveze prostia și incultura. Nu degeaba România duce mare lipsă la capitolele cultură și educație. Copiii mici își crează modele din toate panaramele pe care le văd la televizor și pe internet. N-o să vadă modele în oameni inteligenți care promovează cultura și educația pentru că ei nu prea sunt promovați de medie sau dacă sunt, nu sunt nici pe departe promovați cum sunt alte gunoaie sociale care spală mințile tineretului. Plus că la televizor nu vezi decât ce crime au mai avut loc în România, ce bikini a mai purtat panarama X, ce muzică de 2 bani a mai scos cântărețul Y, ce bani mai învârt cântăreții de manele etc. Evident că oamenii nu au cum să-și formeze o gândire corectă și dreaptă de vreme ce nu sunt învățați ce-i aia corectitudinea și dreptatea și aici intervine educația și sistemul educațional care îi spală pe creier pe elevi cu istorie inventată și multe lucruri inutile în loc să-i învețe ce sunt alea valori precum dreptatea sau alte lucruri care să le fie importante în viață. Le umple creierele cu lecții plictisitoare și inutile în multe cazuri și micul nostru elev astfel nu mai este interesat de școală pentru că-l plictisește și obosește psihic, în schimb le cere bani părinților să-și ia un joc pe steam că-i mult mai distractiv și educativ dacă la școală tot n-are ce învăța.

"Unde e dreptatea?"
De 2000 de ani de când a fost inventat creștinismul a cam dispărut dreptatea. Creștinismul nu a promovat niciodată dreptatea și creștinii de la categoria asta mi-au dovedit-o în câteva rânduri. Trebuie să existe un echilibru în toate. Nu este bine nici să fii prea bun și prea tolerant așa cum promovează creștinismul pentru că asta duce la prostie și frică de reacție, și pe de altă parte nu-i bine nici să fii egoist și să vrei întotdeauna binele tău în detrimentul altora. Echilibrul din situațiile astea două îl reprezintă dreptatea care te învață să dai omului exact ceea ce merită.

| gratargratar a răspuns:

Tu nu ai citit cartea lui Iov?
Iov: om drept, cu multi copii, milostiv si credincios mai mult decat toti ceilalti. Si Dumnezeu Insusi se lauda cu El. Si ce a spus dracu? Pai asta e credincios pentru ca are de toate: sotie, copii, animale, bogatii etc. Ia sa le luam pe acestea, sa vedem unde mai e credinta lui. Si Dumnezeu a ingaduit ca sa-l incerce pe Iov.
Si lui Iov i-au murit copii, l-a parasit sotia, i-au murit animalele si a mai capatat si lepra - incat statea pe gunoaie in strada si se scarpina, neavand ce sa manance.
Ce a facut Iov? S-a lepadat de Dumnezeu sub motiv ca lumea e incorecta - cum spui tu? Nu. A rabdat pana la capat si Dumnezeu i-a dat si mai mult decat avea inainte.

Dar cu Hristos, ce s-a intamplat? De ce a fost rastignit, dupa ce a vindecat leprosti, orbi, schiopi, lunatici, posedati, epileptici etc? A fost nedrept Dumnezeu? Cine daca nu Hristos merita mai mult decat oricine: sanatate, fericire si ce mai spui tu acolo. Dar El spune clar cine e stapanitorul acestei lumi si ca Imparatia Sa nu este din lumea aceasta.

Hristos a spus pe cruce: "Dumnezeul meu, de ce M-ai parasit?". Oare s-a temut El de moarte? Nu. Ci a spus aceasta pentru noi, pentru ca El a luat pacatele noastre. Noi am fost cei care am strigat pe cruce si ne-am dat parasiti, cand, de fapt, El era pe cruce cu noi.

Deci crestinismul (ortodox) nu se evalueaza prin bunastare, bogatie, sanatate etc. Desigur ca si acestea sunt bune daca vin de la Dumnezeu. Dar sa nu ne lipim de ele, caci sunt simple daruri. Rodul crestinismului este dobandirea Duhului Sfant care inseamna bucurie, pace si lumina chiar si in moarte.

Desigur ca e dureros sa pierzi pe cineva drag. Dar in NICIUN caz asta nu este un motiv de condamnare a lui Dumnezeu, pentru ca noi nu cunoastem gandurile Sale si randuielile Sale, noi nu percepem Binele si Raul asa cum sunt ele de fapt. Mai mult decat atat, la Dumnezeu nu mai exista moarte. Daca copilul e bucuros langa parinti, cu cat mai bucuros trebuie sa fie langa Dumnezeu - parintele tuturor?

La judecata totul se restabileste. Pana atunci e vremea incercarii. Daca ai fi citit scripturile, ti-ai fi raspuns singur la intrebari, caci Iisus spun foarte clar: „Cel ce va răbda până la sfârşit, acela se va mântui" (Matei 24, 13).

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu face binele cu forța! A face binele cu forța ar fi un capriciu deci ceva rău. Dumnezeu e binele absolut dincolo de orice noține de bine.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Probabil asa a hotarat Dumnezeu, sa duca feita aceea in rai. Nu-i stim planul lui Dumnezeu.
"cei din urmă vor fi cei dintâi"

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Dumnezeu nu e rau, este prea bun. Uita-te la video-ul asta, o sa te ajute sa intelegi happy

| Ben00 a răspuns:

Din scrierile crestine se intelege ca lumea in care traim nu este singura si nu este un apogeu al creatiei sau al fericirii.

| Qasim a răspuns:

Dumnezeu nu face diferenta dintre credinciosi si necredinciosi prin bunurile din aceasta lume. Atat cel caruia El ii da, cat si cel pe care il lipseste de bunuri este incercat. In ziua judecatii cel care a avut va fi intrebat ce a facut cu ce a aavut si daca a cheltuit pentru calea lui Allah, iar cel care nu a avut va fi intrebat cat de rabdator a fost si va fi rasplatit pentru rabdarea lui. Dumnezeu ii incearca pe unii prin altii, si da pilde oamenilor pentru ca ei sa cugete.

| LoneGunman a răspuns:

"There is no God Our creed is but for ourselves" "Not a hero unless you die Our species eat the wounded ones
Deoarece nu exista Dumnezeu, iar credinta e folosita pentru manipularea in masa a popoarelor mai putin dezvoltate, nu degeaba In Romania, bisericile apar ca ciupercile dupa ploaie, in vreme ce spitalele se inchid, sau ajung intr-o stare deplorabila

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru LoneGunman):

Chiar voi sunteti manipulati de diavol, nu vezi asta?
Vedem dupa moarte daca exista sau nu. Eu iti recomand sa citesti Biblia, te vei convinge singur.

De ce nu exista Dumnezeu?

| LoneGunman a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Daca chiar ar exista Dumnezeu, voi fanaticii religiosi(posibil pocaiti) ati fi echivalentu Diavolului
I

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru LoneGunman):

Dragostea inseamna totul happy
Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. *