| RAY a întrebat:

Eu sunt ateu dar nu-mi place cand un avortat de copil de 16 ani isi bate joc de iisus
nu e frumos sasi bati joc de credinta cuiva parerea mea sau sa insulti personajele indiferent de religie fie ca e mohamed,iisus,buddha, brahma, krishna etc
pe bune asta e un argument anti religie sasi bati joc de religia cuiva?

https://www.facebook.com/....../photo.php

52 răspunsuri:
| RAY explică:

Da ai dreptate, dar ce sens are sasi bati joc de un personaj biblic? ca ateu care nu crezi ca exista dumnezeu de ce sa faci asa ceva? de ce toata ziua sa postezi jigniri la adresa biserici? asta nu-i ateism, eu nu ma regasesc printre aia pentru mine sunt satanisti, daca nu crezi ca exista dumnezeu de ce naiba il injuri toata ziua?

| RAY explică:

Fiecare om are dreptul sa toleze ce vrea, ciudat e ca aia de pe Facebook dupa ce mau injurat mi-au dat poruncile lor sataniste semn ca stiau ce e satanismul, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea dar nu sa numesti un grup ateism apoi sa isi promovezi satanismul

| RAY explică:

Nu imi pasa ce sunt satanisti modeni imi pasa cand un crestin vede asta si spune ca sunt satanist, de ce se numesc asa daca nu au treaba?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Satanismul modern e o religie de tip filosofic și parodic precum e budhism și pastarastafarianismul.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar aia nu se dau ateii

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Păi efect adepți lui LaVey nu cred Dumnezeu, nici în Satan, dar văd în Satan un model arhietipal.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu-mi pasa ce vad uni dar aia nu sunt atei

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

De fapt sunt atei, deoarece nu cred în divinitate, dar sunt anti-teisti, adică sunt certați cu religia în general.

| RAY explică (pentru SG1995):

Man sunt de acord ca sa ai dreptul sa te exprimi liber,dai argumente rationale dar nu sasi bati joc de credinta, religia cuiva sau sa injuri pe cineva doar ca e mulsulman sau sal urasti, vezi ura fata de mulsulmani din prezent e aiurea sa fi mulsulman azi in europa, usa, mai ti minte aia cu je suis charlie?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Mda, și cel mai tragic e că majoritatea musulmaniilor nu au nicio vină, că uni dintre compatrioți lor sunt retardați. Până la urmă există și creștini extremiști, stai să vezi acum ce-o să fie, că creștini extremiști încep încet să-și arate colțul, nu vezi tot felul de persoane dubioase vin la putere?

| RAY explică (pentru SG1995):

Atunci vai de noi astia non religiosi, iar ne fac gratare cu noi

| RAY explică:

Categoric nu este ateism, un ateu nu crede in puterea magiciei, orgi sexuale spui tu? wow nu am stiut asta, cum de au putini asa adepti? 200 de dolari e putin cati ar plati pentru sex sa fim seriosi e putin

| SSS a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu man, oricum ce sa faci, mai intai trebuie sa trimiti bani prin posta. "Enclosed is $200.00 in US funds.

Send this to:
Church of Satan
New York Contact
P.O. Box 666
Poughkeepsie, NY 12602-0666"

=)), au aici poze multiple cu femei goale http://www.churchofsatan.com/join-the-cos.php

| RAY explică:

Argumente de astea da astea sunt atee nu jigniri, bravo

| Drimmero a răspuns:

Eu cand ti-am zis ca astia sunt batuti in cap,, prostia nu are limite!
Am mai avut discutia asta acum ceva timp,, cum ca astia de 15-16 ani doar cauta atentie, adevaratele gropi de gunoi sunt chiar ei!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Prostia e infinita ce sa spun, copii avortati care injura toata lumea

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Niciodata nu o sa le vina mintea la cap, asta le este mentalitatea,, asa sunt invatati sa fie prosti de gura, sunt doar irecuperabili!

| Drimmero a răspuns:

Ottus,, frumoasa incercare sa te arati iar p-aici, te felicit ca ai revenit cu forte mai mari/
Muncesti mult si pe contul asta sau cum?

| Drimmero a răspuns:

Bla bla bla,, ai si tu sange in istalatie si nu te mai ascunde atat, eu stiu cu cine am de aface acum, lasa vrajeala, probabil esti la prima experienta de tip 'trolling', dar nu-i nimic.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sufletul nu exista man, ceea ce numim noi suflet este creierul nostru acolo este totul, da ce ai spus de am pus la asa zis suflet?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Uita-te cui i-am dat reply, n-am avut treaba cu tine

| RAY explică (pentru Drimmero):

Scuze visam ca vb cu tine

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tu inca traiesti in iluzii?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Iluzii sunt credinte fara dovezii

| Drimmero a răspuns:

Si cum vrei tu sa distrugi crestinismul? De parca a existat vreodata acest personaj,, ce mi-e Ottus, ce mi-e 2s14Nazi( un nume mai reusit nu gaseai?)
Cum de ajuns tu la concluzia ca te 'urasc'? Tu chiar crezi ca acord atentie asa multa unor personaje...

| SSS a răspuns (pentru Drimmero):

Prin metode Spirituale, doar nu forta bruta pe care-au folosit-o cre(s)tinii in inchizitie. Nu-i problema ta ce nickname pun, de obicei acestea reprezinta ceva pentru mine. "Cum de ajuns tu la concluzia ca te 'urasc'? Tu chiar crezi ca acord atentie asa multa unor personaje..." probabil te-am atins vreodata undeva si acum vrei sa te razbuni inzecit pe mine...totusi tu mi-ai dat reply. Stai cuminte acolo si accepta-mi prezenta, atat timp cat nu te ofensez direct.

| Drimmero a răspuns (pentru SSS):

Ce-mi place ca pui la suflet tot ce iti zic eu, aici e o disputa inegala daca pui la suflet!

| Drimmero a răspuns:

Te-ai resemnat, am inteles,, n-a fost cu rautate, ba!

| SG1995 a răspuns:

Ăștia sunt anti-teiști o specie agresivă de atei.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ce sens are toata ziua sa injuri personaje biblice? Eu tot cred ca sunt satanisti

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sataniști, ăia au mai multă minte decât să înjure un personaj în care nu cred, crede-mă am fost pe forumuri sataniste și nu se prea aduce discuția..., dar anti-tești sunt altă mâncare de pește, sunt atei agresivi cu orice religie, dar cei din România au ceva expres cu creștinismul.

| RAY explică (pentru SG1995):

Poate gresesc man, dar de ce se dau ateii? ateismul nu-i antiteism, asa au inteles ei ateismul? ce castiga prin jigniri sa se exprime asa? alea nu sunt argumente rationale, eu ma asteptam sa de dezbata teoria big bang, evolutiei. multi sunt si dogmatici nu cumva sa le contrazici prin ceva desi stiinta se mai schimba ei nu aiurea

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Păi sunt atei că nu cred în Divinitate, dar se ceartă cu ea. laughing
Soimoș era un exemplu de anti-teist pe TPU.

| SG1995 a răspuns:

Ce crime a făcut Iisus? Nu de alta dar iudaismul din antichitatea târzie era puțin mai liberal decât cel din sec. X când evrei trec de la monolatrie la monoteism.
În plus Iisus la rândul formează el însuși o sectă a propriei religii, care în timp va fi foarte modificată de clerci care i-se pretind urmași.

| SG1995 a răspuns:

Deci m-am prins ești adept JoS de-asta ești așa de convins că Iisus a fost o persoană diabolică. laughing
N-are rost să mai dezbat subiectul, Joy of Satan e o sectă la fel de dogmatică ca și creștinismul, doar în sens invers. rolling on the floor

| RAY explică (pentru SG1995):

Man i-am dat fundita ca are dreptate iisus a spus alea

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Uiți cultura în care a spus Iisus asta, era o cultură în care sclavia era considerată morală, în care monarhia era absolută. Iar faza că Iisus era egoist în contrazic, Iisus nu a fost egoist, din contra a fost un empat, de-asta nu avea probleme să socializeze cu indivizi din ample proveniențe sociale.

| SG1995 a răspuns:

Eu așa și fac, chiar acum mă apuc să scriu o carte destul de critic îndreptată împotriva propriei religie, ca să scot anumite segmente în față, dar dacă tot emit o părere o fac, pentru că la rândul am făcut parte un timp din JoS, iar dacă ar fi să mai trag înspre satanism, cu siguranță nu aș opta pentru mișcare religioase pseudo-nazistă și xenofobă.

| SSS a răspuns (pentru SG1995):

Cum ziceam, sper sa iei cele mai bune decizii! O seara placuta in continuare!

| Clorox a răspuns:

Eu nu sunt crestin dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi bat joc de alti oameni doar pentru ca se inchina cuiva sau sa-mi bat joc de Divinitatea respectiva, eu respect orice!

| GoldenZenith a răspuns:

Daca ar fi fost avortat, practic nu mai putea sa ajunga la varsta de 16 ani. laughing big grin Pur si simplu mamicuta lui astepta sa ii vina menstruatia si s-a ales cu el.

Ce de hateri. zici ca isi castiga salariu din a fi batjocoritori. Cred ca e din gena sau ceva luat de prin aer ca prea multa lume a devenit asa.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Tu esti acolo?

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Ultima data cand am verificat, eu eram. happy

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Wow tu chiar semeni cu zeita mea afrodita, slava ei ca ti-a dat viata

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Stii, de obicei rad la glume bune, dar asta m-a dat pe spate laughing)

| Elide a răspuns:

De ce este Iisus un criminal?! Daca era un criminal atunci când mulțimea s-a dus să o omoare pe o femeie de adulter cu pietre Iisus a zis cine este fără de păcat să arunce primul cu piatra in ea, sau când a vindecat orbi, pe o femeie când avea hemoragie, când a vindecat o mulțime de oameni, când a hrănit mulțimea dintr.o pâine și câțiva pești a făcut un coș plin de.aia e criminal?!

| Elide a răspuns:

Sa fii sigur că pentru el valorează ceva coșul ăla de gunoi, și mai zici că Dumnezeu a făcut atâtea crime pentru că doar El știe cum este inima oamenilor atunci când a trimis pe Noe să facă Corabia pentru că avea să termine cu oamenii după Pământ Dumnezeu a văzut prea mult rău în inimile oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Yehova a inventat răul.

| JesseH a răspuns:

„Înainte de toate, să știți că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor" (2 Petu 3:3)

| JesseH a răspuns:

„Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să facă de rușine pe cele înțelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să facă de rușine pe cele tari." (1 Corinteni 1:27)

Da. „Ferice de cine citește și de cei ce ascultă cuvintele acestei prorocii și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!" (Apocalipsa 1:3)

| JesseH a răspuns:

Un singur înger, 185000 de soldați... într-o noapte. (2 Împărați 19:35)
Toți întâii născuți din Egipt, într-o (altă) noapte. (Exodul 12:29)

„Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui Viu!" (Evrei 10:31)

Din când în când Își face curat în cameră...

„Cine-I va zice: "Ce faci?"" (Iov 9:12)

| JesseH a răspuns:

Până la următoarea ta întrebare pe care mi-o vei adresa, numai bine! happy
(Din punctul meu de vedere a fost o discuție și atât.)