| RAY a întrebat:

Eu sunt botezat ortodox, catolic de mic si mai intalnesc pocaiti care incearca sa ma converteasca la religia lor, ma enerveaza faptul ca desi spun ca sunt ortodox, catolic sa scap de ei, ei continua sa ma convertesca. Ce ofera ei si nu ofera ortodoxia sau catolicismul? Ce cauta sectantii intr-o tara crestina de sute de ani?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Au nevoie de adepti ca sa se inmulteasca si sa prospere. Asa functioneaza toate cultele religioase, inclusiv cea ortodoxa si catolica. De ce crezi ca preotii ortodocsi tot ii injura si blestema pe pocaiti? Nu fiindca le-ar pasa lor de sufletul omului ci fiindca pierd multi cotizanti din pricina lor. Fara bani nu ar mai exista nicio religie, doar credinta individuala. Banul invarte lumea si tot ce cuprinde ea.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Ai dreptate, nu sunt pro vreo religie, doar eram curios, ai dat o explicatie buna, cum e acel Creator in viziunea ta?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Habar n-am, nu cred ca poate sa-si inchipuie cineva si sa fie si aproape de adevar. Asta daca exista un creator. Pentru mine, din ce religii cunosc, cea mai mare probabilitate de existenta o are Dumnezeul evreilor, nu trinitatea crestinilor care e o alta mancare de peste desi ei zic ca e acelasi.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Ai citit vt? chiat ti-ai dori sa exista asa un zeu?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Nu e vorba de ce imi doresc eu. Daca ar fi dupa mine iti dai seama ca as fi eu Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

"Au nevoie de adepti ca sa se inmulteasca si sa prospere. Asa functioneaza toate cultele religioase, inclusiv cea ortodoxa si catolica. De ce crezi ca preotii ortodocsi tot ii injura si blestema pe pocaiti? Nu fiindca le-ar pasa lor de sufletul omului ci fiindca pierd multi cotizanti din pricina lor. Fara bani nu ar mai exista nicio religie, doar credinta individuala. Banul invarte lumea si tot ce cuprinde ea." - adevar ai grait.

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pocaiti trebuie sa fie si ortodocsii si catolicii caci altfel degeaba sunt crestini. Ca unii neoprotestanti sau martori lui Iehova care NU SUNT CRESTINI sunt numiti pocaiti este bine DAR din nefericire NU SUNT decat cu numele. Ce nu are ortodoxia, nu-L are pe Dumnezeu, aia nu are, in rest sunteti de mii de ani, de de sute dar DOAR "sunteti".

| RAY explică (pentru danut):

De 2018 ani mai exact, prima religie crestina

| danut a răspuns (pentru RAY):

Mai scade trei sute si te apropii e soroc.

| RAY explică (pentru danut):

Dacă sunteti Creştin Ortodox, religia dumneavoastră a fost fondată în anul 33 de către Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.

https://searchnewsglobal.wordpress.com/......-crestina/

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Așa spune și Biserica Catolică. De fapt au existat mai multe culte, erau diferite în funcție de zonă. Diferite practici, dar aceeași credință.

| danut a răspuns (pentru RAY):

In anul 33 nu a fost fondata religia ortodoxa ci crestinismul, urmeaza cca 3 secole de martiriat in care nici nu se pune problema de religie ortodoxa. Ortodoxismul apare o data cu infiintarea cele de a doua capitale POLITICO religioase la Constantinopol. Nu confunda crestinismul primar, cestinismul apostolic cu traditionalismul PAGAN din ortodoxism.

| DeyCj a răspuns (pentru danut):

Greșit.Martorii lui Iehova sunt creștini, vreți sau nu, deoarece cred în Cistos, și-l admit ca fiind mântuitorul omului, la fel cum și Ortodocșii fac identic.Cum la Ortodocși cea mai mare sărbătoare a lor în învierea lui cristos, la Martorii lui Iehova cea mai mare sărbătoare a lor e comemorare morții lui Cristos(da, știu că le place umorul negru(religios) nu ca la doxiștii drepți la care le place omorul (religios) alb).

| danut a răspuns (pentru DeyCj):

De cand cred martorii ca Isus Hristos ESTE Dumnezeu? Pana nu fac asta si ca declaratie oficiala, NU SUNT Crestini. Crestinii CRED ca Domnul Isus Hristos ESTE Dumnzeu.

| DeyCj a răspuns (pentru danut):

Cred în Cristos.Îți spun asta din surse oficiale. Într-o perioadă luam parte la întâlnirile lor, că m-am împiedicat de o gagicuță ce era martoră.Așa am ajuns să discut cu „pastorul" lor și cu membrii „bătrânilor"(cei ce iau decizii de, de exemplu excludere din organizație).Așa am ajuns să mă documentez prin viu grai despre ceeea ce este această organizație religioasă cu propagandă agresivă.

| danut a răspuns (pentru DeyCj):

Cred in Hristos ca intr-un sfant sau orice DAR NU ca Dumnezeu asa ca NU SUNT crestini. In rest este treaba lor ce si cum fac.

| DeyCj a răspuns (pentru danut):

Cristos nici nu este Dumnezeu.Este fiul lui.Toate bisericile și organizațiile religioase din lumea asta, începând cu Biserica „Universală"(Catolică) și terminându-se cu Baptișii cred unanim în Cristos, ca fiind fiul lui Dumnezeu, întâia creație a lui, numai doxiștii drepți l-au transformat și pe Cristos și pe Ștefan cel Mare, pe primul' în Dumnezeu, și pe ultimul în sfânt.

| danut a răspuns (pentru DeyCj):

Nu dau doi BANI pe ce cred unii si altiiin mod special pe ce cred catolicii sau baptisti, eu CRED in Biblie si pe CEL mai IUBIT dintre ucenicii lui Isus Hristos;
IOAN 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul ERA Dumnezeu.

| DeyCj a răspuns (pentru danut):

Da.Asta înseamnă să crezi nu să vezi, deși rațional-normal e prima să vezi(cercetezi dacă cumva nu e un fals) și apoi să crezi.De asta, numai la doxa dreaptă copiii sunt botezați de prunci, sub pretextul inventat că cică să le spele păcatul strămoșesc, real, ca să devină ortodocși fără acordul lor, astfel cred popii că i-au făcut adepții doxei drepte cu sau fără voia lor.

| danut a răspuns (pentru DeyCj):

Este putin mai "subtil": sa crezi FARA sa intelegi ce crezi. De pacate sa fi CURATAT, NUMAI Dumnezeu o poate face. Cum poate un PACATOS sa curete alt pacatos de pacate, fac schimb de "experienta"?

| anonimg a răspuns:

Caută să scapi de ei cum poți; spune-le: "Fiecare cu gusturile lui."
Si eu urăsc insistența.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Eu nu aș spune pocăiți. Pocăința înseamnă de fapt întoarcerea către Dumnezeu, lucru pe care 90% din creștini ar trebui s-o facă, pentru că fiind învățați de copii să creadă-n asta, habar n-au cum să fie creștini reali, deși zic că sunt credincioși și creștini.
Și eu sunt botezat ortodox, fără acordul meu(că era bebeluș și n-aveam apărare, și plus de aia înainte de 89 alte religii erau interzise). Organizațiile religioase minoritare oferă creștinului o abordare „inovativă" modernă a Cristosului, lucru ce Ordodocșii de exemplu îl consideră blasfemie și nu vor să-și modernizeze credința, de asta Doxa dreaptă a rămas cea mai primitivă formă de credință-n tru' domnul.
PS
Și așa numiții pocăiți sau sectanți(real Catolicii și Ortodocșii de exemplu, îs tot sectanți, dar versus ceilalți, ei dețin monopolul mondial la numărul de adepți) sunt tot creștini, deoarece tot cred în Cristos.Cuvântul de creștin provine de la Cristos.De exemplu în Italia majoritatea-s Catolici și Cristiani. Ultima sectă majoritară la Italieni e un fel de unificare a tuturor minorităților religioase din România.

| AC4S4 a răspuns:

In ce sens vor sa te converteasca? Eu m-am intalnit cu Martorii lui Iehova odata si nu mi-au spus despre confesiunea lor, mi-au vorbit doar despre Biblie. Ce spui tu ca incearca sa converteasca oameni sunt doar minciuni.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu sunt minciuni,am sa isi trimit poze cu pliantele lor,sunt in Timisoara in sapte sute, Traian asta o poate confirma orice timisorean, de ce sa mint? daca asta e adevarul, de exemplu stau in statia de tramvai si primesc pliante cu martori aia deci le spun ca sunt ortodox asta nu e incercare de convertire fi serios, chiar tu recunosti ca te-ai intalnit cu ei si ti ai vorbit de biblie, pai da te ia cu biblia apoi cu pliantul in pliant scrie ca sunt martori lui yehova

| RAY explică (pentru AC4S4):

Uite ca chiar ei scriu cum fac propaganda http://martorii-lui-iehova.ro/implica-te/
Ce fel de materiale prezintă interes? Iată o listă nicidecum completă:

experienţe personale relevante cu Martorii lui Iehova
literatură veche a Martorilor în limba română (de preferat, scanată)
materiale confidenţiale în limba română (scrisori de la filială pentru bătrâni etc.)
sugestii privind îmbunătăţirea site-ului
ştiri legate de Martorii lui Iehova
citate interesante din literatura Watchtower (cu precizarea exactă a sursei)

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Dacă mergi la o festivitate de începere sau încheiere a unui an școlar o să vezi acolo că neapărat preotul spune niște rugăciuni, în licee neteologice. Mai apoi când se apropie sărbătorile, majoritatea elevilor lipsesc de la ore pentru că merg la spovedit. Când se face orarul nu se ține seama de cei câțiva elevi care nu vor să participe la orele de religie ortodoxă (în cele mai multe cazuri). Crede-mă că și Biserica Ortodoxă face propagandă, dar într-un mod diferit. Biserica Ortodoxă are multă influență în politică.
Cred că scopul evanghelizării ("propagandei") ar trebui să fie să apropie pe om de Hristos, Indiferent că omul acela se apropie de Hristos prin mersul la biserica ortodoxă, catolică, protestantă. Chiar nu înțeleg de ce Biserica Ortodoxă nu se implică în evanghelizare. Fiecare preot de exemplu ar putea să se ocupe de familiile din biserica lui.

| 1WizKhalifa a răspuns:

Pentru ca religia conduce, nu rationamentul cum ar trebui sa fie. Uita-te la crestini sa vezi cate donatii fac, cum merg in genunchi sa scape de pacate, de asta au nevoie oamenii de la putere, de oameni care fac cum li se spune nu de oameni care gandesc.

| blackmd a răspuns:

Ei te boteaza gratis și te înmormîntează gratis big grin Nu ești nevoit să pupi icoane sau mîna preotului big grin big grin

Răspuns utilizator avertizat
| blackmd a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi asta e și ideea big grin Fiecare răspunde pentru viața lui )