| Stockinggg a întrebat:

Eu sunt catolica si logodita cu un tip penticostal. In viitorul apropiat dorim sa ne casatorim, insa nu stim daca casatoria mixta este posibila. Am vazut peste tot ca cea de tip "catolic cu ortodox" este posibila, insa nu stiu nimic despre celelalte religii.
Asadar, e posibila casatoria mixta, fara ca sa ne schimbam confesiunile?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O faceți civil și gata și asa vei fii un incubator de făcut copii pentru el

| Stockinggg explică (pentru RAY):

Civil oricum o facem, dar e vorba de parinti. Noi nu suntem religiosi si nici incubator nu voi ajunge, stai calm.

| CosteI22 a răspuns (pentru Stockinggg):

Parintii ii ai asa cum ti-i educi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt aceeași religie, doar bisericile sunt diferite. Știu că biserica ortodoxă acordă o dispensă ( permisiune) în acest caz. Ceilalți sunt mai rigizi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu este posibila casatoria intre ortodocși și catolici. Aici cineva te-a mințit din păcate. Și mă gândesc că nici Biserica catolică nu permite casatorii mixe. Va trebui să-l convingi pe penticostal să se convertească la catolicism.

| Stockinggg explică (pentru CostinAlamariu):

Ba e foarte posibila. Cunosc cazuri si am vazut si fizic astfel de ceremonii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Stockinggg):

Te cred că ai văzut, dar asta nu înseamnă ca e posibilă. Ori unul dintre soți s-a convertit la cealalta religie fara sa stii, ori preotul a făcut un abuz liturgic, adica o mare greșeală.

| aditimus a răspuns:

De ce nu va intrebati duhovnicii?

| Stockinggg explică (pentru aditimus):

O vom face, voiam sa vad daca stie cineva raspunsul mai intai

| aditimus a răspuns (pentru Stockinggg):

In primul rand vorbeste cu ei, nimeni nu iti va da un raspuns mai ferm si in duh.

| tudorvolcano a răspuns:

Cred că trebuie o dispensă de la episcop, dar catolicii sunt mai rigizi decât ortodocșii de obicei pe această temă.
Dar, din câte știu, catolicii permit căsătoria mixtă, atât timp cât este vorba de un partener creștin (botezat adică).

Dacă nu găsești dispensa la un episcop, o poți găsi eventual la altul.
De asemenea, ar trebui să vezi dacă episcopul cere creșterea copiilor în religia catolică.

Depinde peste ce om dai din cler.
Am auzit de la un prieten catolic (în Occident), că a fost lăsat să fie naș, deși nici nu era botezat. El era polonez. Dar îmi spunea că dacă o făcea la o biserică unde era un preot polonez, cel mai probabil nu era lăsat să fie naș; cred că este la fel și cu preoții catolici din România.

| RAY a răspuns (pentru tudorvolcano):

Pai și ala e creștin botezat

| tudorvolcano a răspuns (pentru RAY):

Da, și penticostalul e.
Dar totuși, deși e permisă căsătoria cu alți creștini botezați la catolici, cum am spus, trebuie dispensă.
Se poate ajunge la situația în care, în teorie, acest lucru este permis, dar în practică, pentru că nu găsește episcop care să ofere dispensă, să fie incapabilă să se căsătorească religios; la noi în România e foarte posibil un astfel de caz, dar în Occident cred că se acordă dispense mai ușor, dacă e vorba de un episcop catolic liberal.