| Jual12 a întrebat:

Eu sunt de părere că Iudaismul, Creștinismul și Islamul sunt 3 religii henoteiste și pseudo-monoteiste. Henoteismul presupune închinarea la o singură divinitate care este singura și adevărata divinitate demnă de închinat fără a se exclude existența și a altor ființe spirituale de pe lângă el, ele existând chiar dacă sunt subordonații lui și inferiori lui. Toate aceste trei religii abrahamice cred în existența lui Dumnezeu, în existența lui Satan și în existența îngerilor. Deci nu este vorba de monoteism care consideră existența doar a unei singure divinități, ființă spiritiluală unică excluzând alte ființe. Voi ce credeți?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, asta zice https://en.wikipedia.org/wiki/Francesca_Stavrakopoulou

Are video-uri pe YouTube in care afirma asta.

| ania a răspuns:

Ingerii si satan chiar daca sunt fiinte spiritulale sunt considerati de Biblie fiinte create deci nedemni de inchinare la fel ca in cazul oamenilor.

| Mayhem666 a răspuns:

Ai uitat de Iisus si de fantoma aia Sfantul Duh, sau ce e, ca niciodata nu am inteles ce se presupune ca trebuie sa fie.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ok

| SharpEagle a răspuns:

Si daca ar fi? Cum te-ar influenta catalogarea asta?
Sau vrei doar sa vezi daca ai dreptate in evaluarea ta?