| Paracetamol0lol a întrebat:

Eu sunt satanist, doar că de sărbători cum ar fi paște, crăciun merg cu rudele la biserică, nu merg ca să mă rog și merg că îmi dă vibe de club și să râd de unele babe prostuțe, de închinat nu mă închin și când se pune toată lumea în genunchi eu rămân singurul în picioare. Ce părere aveți, ar trebui să mă creștinizez? Și menționez că am pus și mâna pe lumina aia sfântă cum o fi... e păcat?

127 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca ar fi foarte bine sa te crestinezi.Nu putem alege daca sa avem sau nu un suflet nemuritor ca il avem oricum dar putem alege in compania cui va fi pentru eternitate sufletul nostru nemuritor. Tatal nostru ceresc care ne-a creat si ne iubeste e o companie infinit mai buna decat demonii.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ori se crestineaza ori o sa arda veșnic in iad, atât de mult îl iubește dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

În loc sa fii recunoscător ca Dumnezeu a dat tot ce a avut mai bun pentru tine, pentru fiecare din noi... Și plus ca El tot așteaptă sa te întorci la El. Dacă tu nu vrei, El nu te forțează. Și, în consecință, vei merge în iad. Practic, singur te trimiți acolo, ptc tu alegi sa nu te apropii de Dumnezeu, deși El te tot așteaptă sa te întorci la El.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

În loc sa fii recunoscător ca zeus dat tot ce a avut mai bun pentru tine, pentru fiecare din noi... Și plus ca El tot așteaptă sa te întorci la El. Dacă tu nu vrei, El nu te forțează. Și, în consecință, vei merge în iad. Practic, singur te trimiți acolo, ptc tu alegi sa nu te apropii de

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

5,5 miliarde de persoane vor arde in iadul vesnic, stai ca in crestinism sunt 35000 de mii de secte fiecare se prezinta a fii ceea adevarata

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu religia contează. Sa te întorci la Dumnezeu nu înseamnă neapărat sa te convertești. În plus, nu știm noi cine ajunge în iad și în rai. Nu știm cine unde ajunge ptc fiecare om are timp sa se întoarcă la Dumnezeu pana la moarte și noi nu știm ce va face fiecare persoana pana va muri, deci, da, nu pot spune ca 5, 5 miliarde de oameni vor merge în iad. Dumnezeu știe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu stim daca tu deja mai trimis in iad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Și, în consecință, vei merge în iad. Practic, singur te trimiți acolo, ptc tu alegi sa nu te apropii de Dumnezeu, deși El te tot așteaptă sa te întorci la El.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu ți am zis ca cine nu se întoarce la Dumnezeu va merge în iad, adică pana la sfârșitul vieții. Dacă un om, pana moare, se întoarce la El și va trai asa cum vrea Dumnezeu, va ajunge în rai. Dar în momentul de față nu pot ști eu unde vei ajunge ptc tu mai ai timp sa te schimbi pana la sfârșitul vieții, deci, nu stiu unde vei ajunge

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai ce e cu asta?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Raiul e locul unde ordinea naturala a creației și anume autoritareaCreatorului peste toate ființele create e celebrata de buna voie, cu bucurie, restul e iad.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aloooooooooooooo nu la dumnezeu nu creea confunzie, oricine nu cred ca iisus este fiul lui dumnezeu si are credinta fata de el ca asa si mulsulmani, iudaici cred in dumnezeu, vorbesc de religiile avramice

| RAY a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu a facut totul perfect de la bun inceput,nu raiul este locul perfect si orice a facut, el e perfect nu imperfect,cat despre rai, dupa moarte adormi pana la judecata de apoi, dar iisus a fost in iad si era locuibil, asa apare in picturi ortodoxe, iisus a fost si in rai, deci lazar nu a fost nici unde ca a adormit adanc

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Domnul Isus tot Dumnezeu e

| Paracetamol0lol explică (pentru anonim_4396):

Cine e ăla?

| Paracetamol0lol explică (pentru ania):

Scuze, dar eu cred că Dumnezeu e narcisist sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Ha ha

| StrongHeart a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Eu cred ca tu esti narcisist.

| StrongHeart a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Nici nu IL cunosti. Nu mai vorbi porcarii.

| Paracetamol0lol explică (pentru StrongHeart):

Cred că habar nu ai de semnificația cuvântului "narcisist"

| Paracetamol0lol explică (pentru StrongHeart):

Beau cafeluța de dimineață cu el de fiecare dată =) cum poți insinua că nu l cunosc?

| RAY a răspuns:

Nu exista creștini, români nici nu au habar ce e crestinismul, nici nu stiu tatăl nostru sau crezul, romanul e superstițios și cerșește ajutor divin atât, aia după înviere barfeau și judecau pe alți

| RAY a răspuns:

Adevărați satanisti, cei mai vicleni oameni sunt creștini, sa omori tu popoare întregi, cele două americi, Australia, sclavi din africa, india, iubirea fata de aproapele tau si acum creștini omoară și fura popoare

| RAY a răspuns:

Apropo nici unde in biblie nu scrie sa sărbătorești paștele creștin care apropo contine tradiți păgâne la fie și crăciunul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tocmai de aceea sunt mulți protestanți care nu sărbătoresc nici pastele și nici craciunul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere aveți, ar trebui să mă creștinizez? Ar trebui, dar nu poți.
Fiindcă ești al dracului.

| LoveSleep a răspuns:

Mama ce nonconformist esti, nebunelule.

| StrongHeart a răspuns:

Esti *** in ***, nu esti nimic. Nu mai visa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu ești satanist. Sataniștii știu că sunt în afara Legii și sunt secreți.

| Paracetamol0lol explică (pentru TamplaruAnisoara):

Secreți? Ceva gen oala cu aur de la capătul curcubeului?

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Ești liber și este perfect legal să crezi in nimic.
Dar să nu crezi că jignind oameni care nu ti-au făcut nimic și pe care nici măcar nu-i cunoști. Te face un om bun si un necredincios sufletist.

| Paracetamol0lol explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Păi nu înjur babe dacă nu mă înjură nici ele pe mine și în întrebarea mea am scris "prostuțe" un cuvânt ce voia să fie dur, dar l am făcut să sune mai blând

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Prostuțe sau neprostuțe, oamenii se simt bine in lumea lor. Nu deranjează pe nimeni și nu cred c-au venit peste tine, in locul unde te simți bine să-ți de-a lectii de purtare.

| Paracetamol0lol explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

La câte babe au scuipat după mine pe stradă nici nu pot să ți enumăr câte proteze dentare au fost scuipate pe jos rolling on the floor

| depression17 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Bine le-ai facut, batranii astia sunt prea nesimtiti

| Paracetamol0lol explică (pentru depression17):

Adevărat fratele meu, au prea multe pretenții și curaj să ceară locurile altora în mijloacele de transport deși ei nu au neapărată nevoie (unii din ei ) și dacă nu l oferi te și blestemă

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Ultima dată când mi-a cerut o persoană în vârstă locul în autobuz a fost în 2019, nu i-am răspuns și a plecat.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Din păcate vei mai călca in scuipat.
Așa se întămplă cănd le știi pe toate dar n-ai banii de-o mașină de lux in care să nu-ți scuipe nici un om mai în vărstă.

| Paracetamol0lol explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Un cazan? Du te mă de aici rolling on the floor după ce că trotuarele au devenit parcări de nu mai au loc oamenii să meargă, vrei să-mi iau și eu un cazan? rolling on the floor nu mai este planeta pentru omenire și pentru mașini, pentru fierăriile alea poluante și de prost gust. Să ți dau cheie pe mașină!

| Paracetamol0lol explică (pentru anonim_4396):

Ce să zic bravo ție

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Știi ce-a spus vulpea cănd n-a ajuns la struguri? Că sunt acrii.

| Paracetamol0lol explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Da, dar la sfârșit strugurii se strucaseră și vulpea a fost împușcatăhee hee

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Săraca vulpiță. Dumnezeu s-o ierte! De fapt scuze, am uitat, Tu nu crezi in Dumnezeu. Atunci am să spun.
-Săraca vulpiță. Nimic s-o ierte!

| Paracetamol0lol explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Și eu am să spun
- săracul cazan drapula să l sudeze
De fapt stai, că tu crezi în Dumnezeu
-săracul cazan dumnezeu să-l sudeze și să nu mai calce oameni nevinovați și să lase loc pe trotuare pentru mamele cu copii în cărucioare și pentru oamenii invalizi cu scaunul cu rotile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești ateu, nu satanist.

| Paracetamol0lol explică (pentru anonim_4396):

Păi am un poster cu lucifer deasupra patului și din când în când ies cu tovarășii mei noapte în pădure și facem ritualuri, bem bere, fumăm bine și plecăm

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Si lui dumnezeu ii plăcea să bea și să mânca carne de miel, cu fumatul nu stiu

| Paracetamol0lol explică (pentru RAY):

Păcat că mie nu-mi place carnea de mielhee hee

| RAY a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Evrei nici nu aveau porci nici arabi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești mai mult teribilist, decât satanist. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și care e întrebarea, pana la urma? Ca "ar trebui sa ma creștinizez" sigur nu e o întrebare serioasa iar dacă e păcat sa pui mana pe lumina, din nou, nu te interesează. Ai pus aceasta "întrebare" ca să arăți lumii ca ești un asa zis satanist?

| Paracetamol0lol explică (pentru anonim_4396):

Nu, am pus această întrebare că așa am vrut și acum mănânc omletă așa că nu mă deranjahee hee

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Fiecare crede în ce vrea.
Totuși nu trebuie sa ne simțim mai deștepți unii față de alții pentru credințele noastre, fiecare și a ales drumul care i s-a părut bun de urmat.
" Ar trebui sa ma creștinez?'- asta rămâne doar la decizia ta, nu trebuie să te lași influențat de nimeni.
Ex: Eu ca și persoana care crede în Dumnezeu, poate astfel as simți sa te îndrum, însă tu știi ce este cel mai bine pentru tine, atâta timp cât nu faci rau nimănui și ești un om ok.

| Paracetamol0lol explică:

Singurul meu maestru este Jackson

| Andreea99911818181 a răspuns:

Esti un copil. In realitate satanismul nu e cand bei bere in padure laughing Esti o tentativa de copil emo cum am fost toti la viata noastra. Indiferent de varsta pe care o ai, nu te ai maturizat. Sa faci misto de babe si sa le numesti prostute asta inseamna ca tu esti "un satanist cam bolovan", nu ca babutele chiar ar fi asa pentru ca se inchina si cred in ceva ce tu nu. Fiecare da socoteala la randul lui, ti se va deschide mintea in timp si iti vei da seama ce mare bou esti acum. Daca nu crezi in Dumnezeu nu mai merge la biserica laughing Imi mirosi a copil din ala cu pamant pe adidasi care face misto de oameni pe strada si pute a drojdie de la berea aia din sticla mica rotunda si verde. De spalat te speli?:o sau satanistii n o fac?

| Paracetamol0lol explică (pentru Andreea99911818181):

Nu, noi ne spălăm în canalizare și eventual ai putea să mi cumperi o pereche de teneși că ai mei sunt murdari de nămol și unde stai? că poate vin să fac o baie la tine ca tot omul rolling on the floor

| goodspeed55555 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Nu mă tu ești un copil retard

| Paracetamol0lol explică (pentru goodspeed55555):

Mulțam, dar mă cunoști goodspeed55555 de ai asemenea părer? Eu te cred încă viril rolling on the floor) glumesc desigurhee hee ești fiert de nervi ia zi?

| Yparisa a răspuns:

Daca ai mai mult de 14 ani e trist.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Alah Mare. tu, de fapt, ai vrut sa te lauzi la noi ca esti viteaz. Oare alte preocupari nu ti-ai gasit? Crezi ca ne pierdem timpul sa-ti raspundem? Sa ce? Ca doar tu o sa faci tot ceea ce-ti place...

| Paracetamol0lol explică (pentru Voinescu_Catalin_):

Păi vă cam pierdeți timpul ca să mi răspundeți și din acest motiv vă iubesc pe toți rolling on the floor

| Voinescu_Catalin_ a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Sa-ti spun ceva VERY important. Eu NU mai intru de mult pe acest site! NU mai raspund nimanui. Faceti cum va,, taie,, capul. NU invatam NIMIC de la majoritatea de pe aici! Kapisci bre? Sa NU-mi mai dai replica, ca NU mai raspund!

| depression17 a răspuns:

Eu zic ca e complet normal, la urma ai o viata nu 2

| User0987654321 a răspuns (pentru depression17):

Pai așa este, și de ce sa nu trăiești viața aia singura frumos, mai bine cu violuri, ritualuri, cluburi, este "complet normal"

| depression17 a răspuns (pentru User0987654321):

Ce ai fumat vere

| Paracetamol0lol explică (pentru User0987654321):

Da e plin pe la pro tv de știri cu violuri produse de sataniști rolling on the floor încercă să nu te mai uiți la Ernest că nu ți face bine

| RAY a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Toată averea creștinismului este rezultată din sclavie, furt,crime,războaie, violuri, pedogilie, vt e plin de crime, război, violuri, pedofilie

| depression17 a răspuns:

Cum adica vibe de club

| Paracetamol0lol explică (pentru depression17):

Adică atunci când se îngrămădește lumea pentru lumină și se împing, mă bag și eu printre ei să mă împing, ne dăm umere/coate și ocazional îi mai ia părul foc uneia random, mai leșină cineva, un botez nereușit, dealtfel se întâmplă multe

| depression17 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Pare interesant, crezi ca ar trebui sa merg si eu la anul?

| Paracetamol0lol explică (pentru depression17):

Dacă ai starea de spirit necesară cu siguranță, eu de obicei stau în curtea bisericii cu ăștia de nu intrăm să luăm lumină și fumăm, ne alergăm printre morminte, mai intrăm în biserică să ne înghioltim... e altă viață

| goodspeed55555 a răspuns:

Vine sfârșitul lumii mai e puțin o sa fută in cu r lucifer

| goodspeed55555 a răspuns:

Tu ești un tâmpit sa ști că Dumnezeu iubește și tâmpiții.

| Paracetamol0lol explică (pentru goodspeed55555):

Te ai enervat așa de repede? >.< Uwu, Uwu ce kawaii ești

| User0987654321 a răspuns:

Ceea ce faci tu, o sa te afecteze într-o zi, ori acum, ori mai târziu, dar sa nu crezi că dacă ești satanist și nu crezi in Dumnezeu o să îți meargă totul bine! Gândește-te, toți o sa murim, și în Ziua Judecății ce o sa ii spui lui Dumnezeu? O sa fie prea târziu să îți ceri iertare atunci! Așa că ai grija, dar o sa regreți mai târziu!

| Paracetamol0lol explică (pentru User0987654321):

Ce judecată doamnă? Aici nu suntem în fața instanței în sala de judecatăhee hee și de ce mă rog ai avea dumneata impresia că o să îmi cer "iertare" vreodată de la această ființă X? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru User0987654321):

O sa arda in iadul veșnic ca bea o bere in pădure)))) dar cică satana face voia lui dumnezeu, adică să îi spune ce sa faca, tot satana e vinovatul ))))) daca e saranist de ce l-ar arde satana in iad, duceți lipsa de rațiune, nici unde in biblie nu scrie de vreun iad, dumnezeu a avut un singur popor cel evreu și iisus a spus am venit pentru oile lui israel

| RAY a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Tea trimis deja in iad unde prea fericitul daniel cel cu tone de aur te va judeca și te va trimite in iad unde surpriza e satana acolo care face voia lui dumnezeu, deci satana te va pedepsi ca faci voia lui dumnezeu, ăștia sunt beti, cum sa te pedepsească daca faci ce vrea dumnezeu și iisus a spus totul e după voia tatălui meu, deși binele și răul sunt create de dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai, iadul nu a fost creat de satana, ci se Dumnezeu, deci Dumnezeu ii trimite pe oameni în iad, nu satana. "Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!" (Matei 25:41)
Si, din versetul de mai sus, se vede clar ca scrie în Biblie de iad. Și, da, scrie asta în Biblie, dar Domnul Isus pentru toata omenirea a venit. Cât a fost pe pământ chema evreii la pocăință, dar nu numai. Adica a vindecat și mântuit oameni și de alte naționalități (e scris în Biblie). Dar, de la Faptele apostolilor pana la final, se vede clar ca toți oamenii de pe tot pământul au fost chemați la mântuire.
"În adevăr, nu este nicio deosebire între iudeu și grec, căci toți au același Domn, care este bogat în îndurare pentru toți cei ce-l cheamă." (Romani 10:12)
"Noi toți, în adevăr, am fost botezați de un singur Duh, ca să alcătuim un singur trup, fie iudei, fie greci, fie robi, fie slobozi, și toți am fost adăpați dintr-un singur Duh." (1 Corinteni 12:13)
"Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toți sunteți una în Hristos Isus." (Galateni 3:28)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu nu înțelegi multe. Satana nu face voia lui Dumnezeu. E una sa faci ceva ce Dumnezeu îți îngăduie sa faci, și e alta sa faci voia lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu inteleg multe ))))) când satana la testat pe iov nu dumnezeu la lăsat să facă ce vrea cu el, doar sa nu se atingă de viata lui, dumnezeu nici nu a știut că iov ii va fi credincios

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu minti, nici unde in biblie nu scrie ca dz a creat vreun iad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu este adevărat in ce am scris de ai dat eronat? Repet roata averea creștinismului este datorită sclaviliei, crimei, furtului nu a iubiri de aproape, degeaba dai eronat ca scrie in istorie de ororile făcute de creștini împotriva altor popoare din iubire

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, Dumnezeu a știut asta dinainte ptc e atotștiutor. Și din întâmplarea cu Iov nu reiese absolut deloc ca satana a făcut voia lui Dumnezeu. El nu ar fi vrut sa îl încerce pe Iov, dar dacă satana tot venea la Dumnezeu sa Ii zică ca sigur Iov s ar lepăda de El la necaz, Dumnezeu l a lăsat pe satana ca să ii demonstreze ca Iov e credincios.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

))))) iar minti, se vede clar ca dumnezeu vrea sa afle și el cat de credincios e iov, ceea ce afirma eu afirma și teologii, tu esti vreun teolog mai expert

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Am dat târcoale pe pământ şi m-am plimbat în sus şi în jos".
8. Şi Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană şi drept şi temător de Dumnezeu şi care să se ferească de ce este rău?"
9. Dar Satan a răspuns Domnului şi a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. N-ai făcut Tu gard în jurul lui şi în jurul casei lui şi în jurul a tot ce este al lui, în toate părţile şi ai binecuvântat lucrul mâinilor lui şi turmele lui au umplut pământul?
11. Dar ia întinde mâna Ta şi atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în faţă!"
12. Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu.
13. Şi într-o zi, când feciorii şi fetele lui Iov mâncau şi beau vin în casa fratelui lor mai mare,
14. A sosit un vestitor la Iov şi i-a spus: "Boii erau la arătură şi asinele păşteau pe lângă ei;
15. Atunci Sabeenii au năvălit asupra lor, au pus mâna pe vite, şi pe robi i-au trecut prin ascuţişul sabiei. Şi am scăpat numai eu singur şi am venit să-ţi dau de veste!"

| RAY a răspuns (pentru RAY):

De ce a intrebat dumnezeu, de unde vi? Daca el stie totul, ce sens ar avea

| goodspeed55555 a răspuns (pentru RAY):

Asta cu Stalin că a vrut să fie preot ne-ai dat pe spate în biblie e scris tot aberați ce a vrut poporul evreu spurcat.HITLER nu a fost catolic el intrase în paranoia că Germania era condusă de evrei. In Germania erau 4 milioane de evrei care erau în funcții mari și germani erau slavi la ei in țară

| goodspeed55555 a răspuns (pentru RAY):

Tu citești mult da nu de folos ai capul făcut zob ești unul are zboară cu rachete pe alte planete și descoperă noi civilizații

| RAY a răspuns (pentru goodspeed55555):

Hitler era catolic de asta aveau și crucea cu ei mereu, de ce minti iar

| RAY a răspuns (pentru goodspeed55555):

Tipic crestinopat care jigneste dar habar nu are ce scrie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Iar când a împlinit 14 ani a primit o bursă la Seminarul teologic din Tiflis, o instituție a bisericii ortodoxe ruse, unde a început să învețe din 1894. El era plătit și pentru cântatul în cor, bani care se adăugau la mica sa bursă. Deși mama sa a vrut ca el să devină preot (chiar și după ce devenise conducătorul Uniunii Sovietice), Stalin a intrat la seminar datorită faptului că era una dintre puținele opțiuni educaționale disponibile, atâta vreme cât guvernul țarist nu dorea să permită existența unei universități în Georgia.

| goodspeed55555 a răspuns (pentru RAY):

Cum zici tu și Ceaușescu se ducea la biserica se știe și sarma și bisericii.

| RAY a răspuns (pentru goodspeed55555):

Tot îl plâng uni, ceasca sărbătorea crăciunul, asta se stie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu mint. Ai citit tu Biblia de la cap la coada măcar o dată? Deduci anumite lucruri și din context sau din cărțile anterioare, ceva. Nu poți lua ce versete vrei tu și sa le interpretezi cum vrei și după cei care nu au aceeași părere ca tine sunt mincinoși. Nu ma interesează ce spun acei teologi, nu sunt ei Dumnezeu. Dar o sa studiez mai mult cartea Iov ca să înțeleg mai bine ce s-a întâmplat acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am treaba cu ce au făcut acei "creștini". E ușor ca te numești creștin și sa nu fii. Dacă erau creștini, nu omorau. Dacă erau creștini, nu furau. Și ti am dat eronat ptc nu toată averea creștinismului s-a obținut așa, sau poate deloc (nu m-am interesat până acum)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca sa răspundă satana, ca doar nu se apuca el sa zică ce a făcut de aiurea. Dumnezeu e atotștiutor, iar acei teologi se cam bat cap în cap cu Biblia. Dacă citești Biblia măcar o data îți dai seama de la o posta ca Dumnezeu e atotputernic, atotștiutor, omniprezent... Nu îți trebuie facultate sa știi asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu scrie, într adevăr, dar dacă iadul a fost pregătit satanei și îngerilor lui... Cine crezi ca l a creat? Tot satana? Satana și a făcut singur un iad în care sa sufere? Asta deja e penibil. Sa nu mai zic ca Dumnezeu a creat tot universul, oare ar fi lăsat sa creeze altcineva iadul? Mai ales ca Dumnezeu ii trimite pe oameni în iad, nu se duc de buna voie. Adică Dumnezeu decide cine merge în rai sau iad, dar totuși sa nu fi fost creat de El? Și, din nou, satana sa și fi creat singur un loc de chin pentru el și demoni? Sa fim serioși.

| Paracetamol0lol explică (pentru anonim_4396):

A. păi dacă o luam așa atunci și satana e creat de Dumnezeuhee hee

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta a regretat că a facut lumea, ca știa că va regreta )))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Pai da. Ca el la început a fost un înger dar a vrut sa fie ca Dumnezeu și atunci a căzut. E scris în Ezechiel, parcă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu a regretat ca a făcut lumea. Acesta era planul Lui.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar minti, scrie clar ca dumnezeu a regretat, ce rost are sa minti omul e

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Geneza 6:5-13
Nouă Traducere În Limba Română
5 Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ şi că fiecare înclinaţie a gândurilor din mintea lui era tot timpul numai înspre rău. 6 Domnului I-a părut rău că l-a făcut pe om pe pământ şi s-a întristat în inima Lui. 7 El a zis: „Îl voi şterge de pe faţa pământului pe omul pe care l-am creat, atât pe el, cât şi vitele, animalele mici[a] şi păsările cerului, pentru că Îmi pare rău că le-am făcut." 8 Dar Noe a găsit har înaintea Domnului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai spus ca a regretat ca a facut lumea, și eu am zis ca nu. Se vede ca nu cunoști nici Biblia și nici pe Dumnezeu. Intruna imi zici ca mint, dar ai citit tu toată Biblia? L ai cunoscut tu pe Dumnezeu? Când ai sa o faci, sa mi zici, pana atunci n avem ce vb

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Scrie foarte clar că a regretat ca a făcut omul, nu lumea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mine nu tine vrajeala

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai negru pe alb chiar în versetele scrise de tine. Dacă tu mai departe nu crezi, e fix problema ta. Nu ai argumente și îmi spui ca nu tine vrăjeala. Pai ce vrăjeală? Ca tu ai zis ca Dumnezeu a regretat ca a facut lumea iar în versetele puse de tine scrie ca a regretat ca a făcut oamenii? Pai te cam contrazici singur.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Potopul ce a fost ma

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce sa fie? Prin el, Dumnezeu a vrut sa nimicească oamenii ptc toți păcătuiau și nu Îl mai cautau pe Dumnezeu (în afara de Noe și familia lui, poate). Ce e asa greu de înțeles? Și cum ar fi putut prin potop sa omoare numai oamenii? Scotea animalele de pe pământ și le ținea în aer pana dispărea toată apa de pe pământ? Nu e clar ca astfel au murit toate animalele, împreună cu oamenii? (în afara de cele din arca lui Noe).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a distrus lumea astfel)))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

AM SPUS EU CA NU A DISTRUS LUMEA? Am spus ca I a părut rău că a făcut oamenii, NU LUMEA. Cât îmi mai întorci vorbele?

| SamaeI666 a răspuns:

Esti la fel ca acele babute doar ca de partea cealalta a baricadei.Nu esti cu nimic mai special, ba chiar dimpotriva.
O inutilitate care respira as spune.

| DAISYCodi a răspuns:

Ce inseamna satanist? Daca e vorba Lucifer de ingerii cazuti impreuna cu el, cred ca a fost doar o neintelegere ce Dzeu. O revolta a ingerilor. Pedeapsa cred ca nu a fost atit de grava. Doar biserca noua, paminteana, plina de aur si bogatii ne educa astfel. Atita timp cit nu faci rau, tie, Animalelor, etc. Esti minunat