| AndradaCris123 a întrebat:

Eu vreau sa ma convertesc, sa renunt la ortodoxie insa am o intrebare

ce parere au penticostalii/pocaitii despre sarutul crucii. Astazi a venit preot ortodox in casa cu boboteaza, familia mea fiind ortodoxa eu am refuzat sa sarut crucea pentru a ma boteza.
Desigur, revoltandu-mi familia, insa vorbind din punct de vedere al pocaismului, am gresit faptul ca nu am sarutat crucea?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu religia este cea importanta, nu ea te duce in cer, ci studierea sfintei scripturi, a bibliei, nici o religie nu te poate mantui, doar credinta in Domnul Iisus Hristos.

Biblia spune asa, ''Cine il are pe Fiul, are viata, cine nu il are pe Fiul, nu va vedea viata''

Si ''Eu sunt calea, adevarul, si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''

''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit''

''Daca nu se naste cineva din nou, nu va intra in imparatia Lui Dumnezeu''

Dar te intreb ceva. Esti mantuit? Ai numele scris in cartea vietii mielului? Ai Duhul Sfant in interiorul tau? I-ai spus vredata Lui Dumnezeu ca vrei sa fii mantuit si sa il primesti pe Hristos ca mantuitor personal? Daca raspunsul este ''nu'' atunci lasa-ma sa iti prezint ceva.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat. (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește! Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine! Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important: mant 01 dumnezeuPăcatul însă te desparte de Dumnezeu Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23). Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12). Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan diavolul dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă. Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit. ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ. HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate. mant 04 harulCe îți oferă acest har al lui Dumnezeu? Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat. (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta: 1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului. 2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână. 3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide. 4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos. Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute. mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt! 2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta. 3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă. Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea: „Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin. Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, se pune întrebarea: cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri foarte importante. mant 07 traire thumbÎn primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi: Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi. Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan. Apoi e important să știi că niciun bebeluș după ce s-a născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca și tine, care îți doresc aceleași lucruri ca și tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți și să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.''

Citeste noul testament, Hristos te iubeste enorm de mult.

| danut a răspuns (pentru Irinel15123532):

Intr-adevar, nu religia este importanta, nu religia te mantuie, DAR daca nu esti in cea lasata de Dumnezeu, facand legamantul CORECT cu Acesta, nu vei fi niciodata scris in Cartea Vieetii, nu te amagi de pomana. Toate lucrurile sunt legate intre ele, NU poti fi dupa chipul si asemanarea lui Hristos daca nu faci la fel cum a facut EL, daca NU respecti ce a respectat EL, Vechiul Testament cu Cele 10 Porunci si Noul Testament cu cele lasate ucenicilor.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru danut):

Este foarte adevarat ceea ce spui. Biblia spune in 1 ioan 2:6 '' Cel ce zice că rămâne în El este dator să traiasca şi el aşa cum a trait Isus.''
Prin religie m-am referit la normele care nu se regassc in biblie, de exemplu nu scrie in biblie sa ne inchinam inaintea icoanelor, dar trebuie studiata sfanta scriptura si respectate principiile ei pentru a fi asemenea chipului Lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Irinel15123532):

"de exemplu nu scrie in biblie sa ne inchinam inaintea icoanelor,"
Uite ce scrie in Biblie de icoaane:
PORUNCA a-DOUA (din Legea lui Dumnezeu): Exodul 20, 4. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pãmânt, sau în apele mai de jos decât pãmântul.
5. Sã nu te închini înaintea lor si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pânã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,
6. si Mã îndur pânã la al miilea neam de cei ce Mã iubesc si pãzesc poruncile Mele.
In Biblie SCRIE ca trebuie SA NU NE INCHINAM la icoane.
Pentru milan9 care va spune ca pe Chivot erau doi Heruvimi, evreii NU SE inchinau heruvimilor ci ACELUIA care ERA intre heruvimi (daca stie cine era acolo).

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ideea ca daca incerci sa sari din ortodoxie (din lac) sa nu o faci direct la penticostali (in put). Iti recomand sa studiezi Biblia, sa iei toate religile crestine in Romania si sa le vezi ideile, credinta, slujbele (nu este pacat sa faci cate o vizita in acele biserici) si NUMAI dupa ce armonizezi ce spune Biblia cu un anumit Cult Crestin sa aderi la el. Nu te grabi, studiaza Biblia.
Sarutul unor obiecte de cult tine de PAGANISM asa ca nu ai gresit.

| leo59 a răspuns (pentru danut):

Credeam ca Danut apartine vreunui cult neoprotestant, dar el nici macar acolo nu e. Mai da si sfaturi.

| danut a răspuns (pentru leo59):

Tu poti crede ce te duce mintea dar eu vreau ca ALEGEREA sa fie una corecta si daca alege bine si dupa Biblie, ajunge unde trebuie, la credinta Biblica care tot o religie este, religia lasata de Domnul Isus Hristos (care nici de frica nu este cea ortodoxa si nici cea penticostala cu toate bancurile si minciunile lui milan).

| danut a răspuns:

Cineva spunea: "Ce le lipsește sectelor neo-protestante este însă adevărul credinței creștine, dragostea creștină, harul dumnezeiesc și mântuitor, care se transmite în Biserica Ortodoxă de Răsărit, de la Dumnezeu prin episcopi și preoți la credincioși."
Uite ce spune Dumnezeu de "CREDINTA" ta:
Ieremia 17, 5. Asa vorbeste Domnul: BLESTEMAT sã fie omul care se încrede în om, care se sprijineste pe un muritor si îsi abate inima de la Domnul!
Un protestant se increde in CUVANTUL lui Dumnezeu: BIBLIA, nu in vorbele unui om.

| danut a răspuns:

"milan9" spune: "poruncă dată doar evreilor!"
Hai sa vedem ce spune Dumnezeu de "problema" asta:
Geneza 2, 2. În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua a saptea S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
PORUNCA A PATRA: Exosul 20, 8. Adu-ti aminte de ziua de odihnã, ca s-o sfintesti.
9. Sã lucrezi sase zile, si sã-ti faci lucrul tãu.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta.
11. Cãci în sase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmântul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnã si a sfintit-o.
"milan9" vrea sa ne CONVINGA ca TOATA OMENIREA este facuta NUMAI din evrei daca Dumnezu SA odihnit la CREATIE cand l-a facut pe Adam. laughing
Dar sa ne "apropiem" de era noastra, UITE CE SPUNE Dumnezeu:
Matei 5,
17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.
18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Asa cã, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va învãta pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împãrãtia cerurilor; dar oricine le va pãzi, si va învãta pe altii sã le pãzeascã, va fi chemat mare în Împãrãtia cerurilor.
Opa, ce spune Dumnezeu (Hristos): " Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile. "
Iar milan 9 spune ca NU trebuie sa respectam ce spune Dumnezeu, esti ANATEMA prietene, tu esti mai tare ca Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Iisus nu facut nici o religie,secta,cult, iisus nu a spus sa mergem la biserica, iisus nu a spus ca fiecare are darul de a vorbi in limbi =iar ceea ce fac pocaiti este blasfemie curata, citeste biblia, roaga-te si fa fapte bune, asta conteaza nu mersul in cladiri reci

| Celcestietot a răspuns:

Eu consider ca nu este necesar sarutul curci (nu sunt penticostal).

| milan9 a răspuns:

Te afli doar intr-o oarecare deruta... sad
Despărţindu-se de Biserica apostolică, protestantismul si gruparile neoprotestante au pierdut invăţături de bază ale Bisericii din primul secolcrestin (ilustrata in Noului Testament): PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

| milan9 a răspuns:

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| minrest a răspuns:

De multe ori ne uitam la amanunte, si trecem cu vederea lucrurile esentiale. Penticostalii nu saruta crucea, si asta este cred un lucru bun. Dar penticostalii sunt presati sa bolboroseasca cuvinte fara inteles, pretinsa vorbire in limbi, cumplit mestesug de tampenie pe care il cunosc foarte bine, caci am fost victima a acestui cult aproape 20 de ani. Aceasta vorbire in limbi, care vezi-doamne ar fi o manifestare a Duhului Sfant, te face ca sa nu poti refuza sa accepti proorociile, care apar mai tarziu in viata ta si care ar veni de la acelasi duh, si trebuie sa le consideri ca si cum ar veni de la Dumnezu; prin proorociile astea pastorii iti dirijeaza intreaga viata; proorocii spun orice are nevoie pastorul. E ceva mai important decat a saruta sau nu un obiect, nu crezi? Nu iti garanteaza nimeni ca vei fi un cult surviver, ca mine! Cult surviveri suntem foarte putini, chiar daca cultul e parasit de foarte multi; nu e totuna a nu mai frecventa cu a fi eliberat! Vezi ca esti pe punctul de a fi inrobit de un cult periculos si fara mila, care face orice inselatorie ca sa te prinda in gheare.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce vrei sa renunti la Ortodoxie? Crezi ca vei gasi adevarul altundeva? Protestantismul s-a departat extrem de mult de adevarata biserica pe care a infintat-o Hristos, iar catolicismul l-a pus pe papa in centru in loc de Hristos si a cautat mai mult puterea lumeasca si inavutirea decat sfintenia. Incearca sa te gandesti mai bine pentru ca sunt toate sansele sa renunti la Adevar pentru o minciuna.

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

" Incearca sa te gandesti mai bine pentru ca sunt toate sansele sa renunti la Adevar pentru o minciuna."

De fapt renunta la o minciuna pentru alta minciuna la fel de mare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

A ta mai e si gogonata!

| Digikey a răspuns:

Linsul icoanelor, pupatul crucii si mana protului cea cu care se scarpina sub sutana fac parte din ritualul ortodox.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca ai facut bine, cel putin din punct de vedere medical. Crucea, intra in contact direct cu pielea si din acest motiv ar putea fi usor inclusa in categoria obiectelor personale, deci a obiectelor care nu se imprumuta niciodata pentru a evita riscuri de genul acnee, infectii fungice si reactii alergice, cum e precizat si aici referitor la obiectele de folosinta personala http://dozadesanatate.ro/15-obiecte-personale-care-nu-se-imprumuta/

| Algo098 a răspuns:

Cat despre trecetrea dintr-o parte in alta, zic ca se poate si fara ambele. Se poate trai normal si fara sa suprapunem peste realitatea obiectiva elemente fictive, iluzorii si captivante care nu ajuta la nimic.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu renunța la Ortodoxie.
Penticostalii sau depărtat de adevăr.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu sunt creștin. Pentru mine, creștinismul este o religie a libertății și a dragostei. Nu te obligă nimeni în creștinism să faci vreun gest pe care tu nu vrei să-l faci. Hristos ne spune că dacă vom rămâne în cuvântul Lui, vom fi cu adevărat ucenicii Lui, și vom cunoaște adevărul și adevărul ne va face liberi. - Ioan 8, 31-32
Îl urmăm dacă vrem. El nu ne obligă.
Cea mai mare virtute creștină este dragostea și ea se exprimă și prin gesturi exterioare, așa cum este sărutul duhovnicesc. Cine iubește pe Hristos, îmbrățișează și sărută semnul Fiului Omului, care este Sfânta Cruce și icoana Maicii Domnului cu Pruncul Iisus. Aceasta manifestare a cinstei și a dragostei însă vine dintr-o inimă liberă și iubitoare. Sfântul Apostol Pavel spunea că dacă dragoste nu avem, nimic nu suntem. - 1 Corinteni 13, 2
Ce le lipsește sectelor neo-protestante este însă adevărul credinței creștine, dragostea creștină, harul dumnezeiesc și mântuitor, care se transmite în Biserica Ortodoxă de Răsărit, de la Dumnezeu prin episcopi și preoți la credincioși.