| Isaia a întrebat:

Evolutia distrusa cu 5 intrebari:

1. Daca Evolutia e adevarata, atunci de ce maimutele nu mai evolueaza si acum in oameni?

2. Daca oamenii au "evoluat" in Africa, atunci de ce acum avem albi, chinezi si tot felul? Ar fi trebuit sa fim toti negri.

3. Dati-mi un exemplu in care o specie se transforma in alta specie. Toate exemplele date de evolutionisti sunt bacterii care prezinta caracteristici noi si prostii de genul asta. Asta nu sunt dovezi pentru Evolutie.
Animalele nu evolueaza dintr-o specie in alta. Eu am avut un caine timp de 15 ani si ghici ce... tot caine a ramas. Daca evolutia era adevarata trebuia sa se transforme in altceva.

4. Unde sunt fosilele de tranzitie de la un animal la altul?
N-am vazut inca un schelet de crocodil cu cioc de pasare si cu aripi...

5. Daca am evoluat de la 'negri' si am ajuns sa fim albi prin magie, atunci de ce inca mai exista negri? trebuiau sa devina si ei albi.

Evolutia e doar o teorie.
De ce credeti ca se numeste Teoria Evolutiei? daca era adevarata se numea Fapt nu Teorie... asta inseamna ca nu exista nici o dovada ca e reala. oricine poate creea asa tot felul de teorii.

78 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cum ai putut ma sa distrugi teoria evolutiei in halul asta?

Praf si pulbere ai facut-o cu asemenea dovezi...
Nimic nu a mai ramas din ea!

| Hombre a răspuns:

Obositoare si plicoasa rau intrebarea, e de filme cu prosti.

| Hombre a răspuns:

"Daca am evoluat de la 'negri' si am ajuns sa fim albi prin magie, atunci de ce inca mai exista negri? trebuiau sa devina si ei albi."

Pielea si coloritul corpului reprezinta o caracteristica individuala, determinata de un ansamblu de gene (alele), care se afla pe acelasi cromozom (corpuscul al nucleului care poarta informatia ereditara) si care controleaza producerea unei substante, numita melanina. Cu cat pielea contine mai multa melanina, cu atat coloritul corpului este mai inchis. Aceasta constatare nu este insa suficienta pentru a explica de ce marile grupuri de populatii de pe glob au evoluat diferit din acest punct de vedere. O intrebare se impune firesc – ce culoare a pielii aveau primii oameni? Specialistii spun ca inceputurile umanitatii se leaga de regiunile Africii si ca acei primi oameni aveau pielea inchisa la culoare, adaptata unui climat cald, cu soarele stralucind mai toata ziua. La un anumit moment, in urma cu peste 50 000 de ani, grupuri de populatie au migrat spre alte zone, spre Europa, de exemplu, unde soarele nu era atat de puternic, pielea incepand sa se deschida la culoare, diminuandu-se secretia de melanina, deoarece organismul nu mai avea nevoie de protectie, contra razelor intense, in aceeasi masura. Astfel de schimbari s-au produs, evident, de-a lungul a mii de generatii. Diferentierea raselor umane s-a realizat si in functie de alti factori – regimul de viata, specificul alimentar, transformarile climei. Culoarea pielii nu este singura trasatura somatica specifica, ei adaugandu-i-se si culoarea (eventual ondularea) parului, forma capului, a gurii, a ochilor, a nasului, inaltimea. In Asia Centrala, in zona desertica, vanturile puternice, furtunile de nisip au determinat aparitia, deasupra ochilor, ca forma de aparare, a unei indoituri a pleoapei, care creeaza impresia de ochi oblici, inconfundabili. In regiunile padurilor tropicale, oamenii sunt de statura mai mica, pentru a se deplasa mai usor, prin vegetatia abundenta, asa cum, in tinuturile cu savane, locuitorii sunt mai inalti si mai atletici, din nevoia deplasarii pe distante mai mari.

Răspuns utilizator avertizat
| francesca89 a răspuns:

Poftim?laughing) Evolutia nu se intampla peste noapte! Nici tu, nici stra stra stra stra stra nepotii tai nu vor vedea o maimuta transformandu'se....Cata ignoranta...ar trebui sa-ti fie rusine

| francesca89 a răspuns:

Si cum ma rog crezi ca poti ditruge evolutia cu 5 intrebari de toata jena? laughing

| danut a răspuns:

1 Ca sa ne faca noua "in oftica".
2 Pai atunci toti erau sclavi si cine mai erau "stapanii"?
3 Userul Moisie (si altii) isi schimba NICK-ul la cateva saptamani.
4 Numai spune ceva ca acu, acu le tiparesc pe imprimante 3D.
5. Ne mai trebuie "scavi" din cand in cand.
Definitie: se numeste. teorie pentru a parea ceva ..stiintific, ca altfel se numea..bancuri cu Bula.

| M?d?0611 a răspuns (pentru danut):

"2. Daca oamenii au "evoluat" in Africa, atunci de ce acum avem albi, chinezi si tot felul? Ar fi trebuit sa fim toti negri." - daca Adam si Eva sunt parintii tuturor oamenilor, cum se face ca avem albi, chinezi si tot felul?

Răspuns utilizator avertizat
| M?d?0611 a răspuns (pentru Isaia):

Aaaaa, asta era. Multumesc ca m-ai luminat. not worthy

| danut a răspuns (pentru M?d?0611):

Unde ai vazut tu c-am spus eu ca oamenii ar fi evoluat in Africa?
Oameni s- a diversificat pe grupe de sange, specii, etc la POTOP.

| M?d?0611 a răspuns (pentru danut):

Cand e de facut pe inteligentii, sunteti buni, cand chiar trebuie sa va folositi mintea, sunteti praf: n-am zis ca tu ai zis, era din intrebare, dar cum ai raspuns asa sa te afli in treaba…
Isaia: "2. Daca oamenii au "evoluat" in Africa, atunci de ce acum avem albi, chinezi si tot felul? Ar fi trebuit sa fim toti negri.", tu – "2 Pai atunci toti erau sclavi si cine mai erau "stapanii"?"
Ai raspuns doar ca sa zici asta "se numeste. teorie pentru a parea ceva ..stiintific, ca altfel se numea..bancuri cu Bula.", sa pari inteligent, puteai s-o zici si fara sa raspunzi la fiecare punct, deci, sa vedem daca ai ceva in capsor.

Cum sa se diversifice pe grupe de sange si specii daca exista o singura grupa si o singura rasa (specia e altceva)?

| Dragotta a răspuns (pentru Isaia):

Ok acuma esti rasist, e ajuns trollingul daca ajunge la rasism.Ca ala nu mai e trolling, i-ati adio de la cont

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru Isaia):

Trecerea de la mersul patruped la cel piped, si disparitia parului de pe corp (aproximativ) mai sunt si alte dovezi ale evolutiei, dar daca ai fi mai curios le-ai putea observa si tu/

| danut a răspuns (pentru M?d?0611):

Sa-ti spun o povestioara inainte (adevarata). Era prin anii 1960-70 (am uitat data sigura) cand evreii din Israel s-au dus sa-i salveze pe alti evrei din Etiopia, parca. cand au ajuns comandourile evreesti pe aeroport in etiopia au ramas incremeniti, evreii pe care venisera sai salveze erau NEGRII, uimirea a fost reciproca.
Acum chestia cu grupele de sange si rasele, pai erau asa: NOE cu sotia plus un fiu (SEM) insurat cu o nora plus alt fiu (IAFET) insurat cu alta nora plus un alt fiu (HAM) insurat si el cu alta nora. Pai avem grupa A cu grupa B cu grupa AB cu grupa 0.
Sa spunem ca Noe avea A iar nevastasa B, un copil A, unul B si combinatii, iar nurorile variatii de zero, etc. In privinta raselor, unul semit, unul negru si al treilea indo-asiatic ca noi cica am fi indo-asiatici. Si acum sa te vad pe tine, pai avem un Dumnezeu care a CREAT Universul, oare nu a fost in stare sa diversifice niste amarate de rase si grupe sanguine?

| M?d?0611 a răspuns (pentru danut):

Povestea ta e foarte irelevanta, in rest, laughing bravo pentru ultima parte, e foarte logica, mai ales ca la cat de atotputernic e putea sa faca doar una sau 10. App de grupe, Noe si sotia lui trebuie sa fii avut acelasi sange, ca doar la inceput au fost doar Adam si Eva, iar eva a fost facuta din coasta lui Adam.

| Hombre a răspuns (pentru M?d?0611):

" deci, sa vedem daca ai ceva in capsor."
Are...numai negri.winking

| M?d?0611 a răspuns (pentru Hombre):

Ma gandeam ca ai raspuns la alt raspuns al meu unde ziceam de creatorii de moda care sunt gay de plictiseala si cand o sa se plictiseasca si de barbati o sa treaca la animale sau morti; ai grija pe unde iti tii caprele. laughing

| Dandanache a răspuns:

Au intrat gimnazialii in vacanta si isi ocupa timpul liber cu trollingul.

| Narcis2007 a răspuns:

1.oamenii nu au evoluat din maimute, omul si maimuta au avut un stramos comun
oamenii s-au adaptat la mediu, nu e nevoie de pigmentii din piele daca soarele nu e puternic(cum e in africa)
http://www.sanparks.org/......lution.jpg
evolutia are loc in zeci-sute de mii de ani, nu e ceva vizibil

Răspuns utilizator avertizat
| adrian1419 a răspuns (pentru Isaia):

Biblia e doar o poveste, oricine poate fabula

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Narcis2007):

„evolutia are loc in zeci-sute de mii de ani, nu e ceva vizibil"
m-ai spart rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

Oricine poate sa scrie. Daca ma intelegi. smug

| Musique a răspuns:

Mamă, ești atât de stresat cu câ(hapciu)catul ăsta că ai început să dai în penibil.
Crezi că un om întreg la cap (pe tine te exclud, oamenii nu-și urmăresc câinii ca să vadă dacă nu se transformă în libelule sau în elefanți) nu își dă seama și singur că asta e o simplă teorie? Niciodată nu o să vezi evoluția cu ochișorii tăi, nici tu nici copiii copiilor tăi. Dacă ai fi postat doar ultima parte din întrebarea ta, nu te-ar mai fi luat nimeni în râs.

Mai urmează să zici că trebuie să merg să mă spovedesc.
O zi frumoasă!

| Kaℓi a răspuns:

big grin
Era sa ratez intrebarea asta...winking si raspunsurile! happy

| Kaℓi a răspuns:

Acuma, nu ca vreau neaparat sa te contrazic, dar eu simt uneori ca ma transform... sad

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Evoluția live ce ești! : )) Trebuie să te documentăm și să te punem pe wiki, să nu ne distrugă Isaică. : ))

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Nu, nu ne baga el in seama, e ocupat cu cruciada lui happy
(P.S.: evolutie live... da, da' uneori mai fac si playback!winking )

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Sunt cruciade de jucărie - s-a transformat și el.hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Am vazut ca se joaca, si ma amuz alaturi de el happy adica, asa cred, ca se amuza si el...

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Da, și nu ține neapărat să-și împartă amuzamentul cu alții (îl savurează în intimitate și cu stoicism, nu se dă de gol la prima insultă), dar tot o face involuntar.hee hee

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

"Acuma, nu ca vreau neaparat sa te contrazic, dar eu simt uneori ca ma transform... "
Intr-o capra?winking

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Degeaba, daca nu face oua...

| sublime89 a răspuns:

S-o tii tot asa, chiar faci un serviciu ateilor : ))

| Katczinsky a răspuns (pentru sublime89):

La asta ma gandeam si eu. El nu a pus intrebarile potrivite scopului sau. In ritmul asta chiar face un serviciu ateilor ca ofera intrebari la care e usor de raspuns.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Katczinsky):

Nu cred ca la asta se referea.
"In ritmul asta chiar face un serviciu ateilor ca ofera intrebari la care e usor de raspuns." pffff laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Katczinsky a răspuns (pentru M?d?0611):

Ar trebui sa fiu impresionat de cum gandesti?

| Katczinsky a răspuns (pentru M?d?0611):

Eu ma refeream ca prin astfel de intrebari, cum e cea de mai sus, va ofera iluzia ca voi ati fi cei ce detin adevarul. Sunt alte intrebari la care nu puteti sa raspundeti, ca de asta mai exista religie. La intrebarile astea stiinta a mai dres-o cumva. Asta era ideea la care ma refeream eu. Acuma te rog, inceteaza sa mai razi ca o hiena.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Katczinsky):

Vai, incelci so dlegi ca tsi-am lanit olgoliul, cledeai ca esti destept si o sa te lidice lumea in slavi, ete ca nu-i asa, si cred ca sublime se referea la altceva. smug laughing
E mai sanatos sa recunosti ca nu sti tot decat sa minti ca stii si la nevoie fugi la aia care nu stiu, ca cei care stiu sunt varza.

| Katczinsky a răspuns (pentru M?d?0611):

Da, incerc s-o dreg. De parca mi-ar pasa ce spune un nimeni venit din neant, ce-si pierde vremea pe TPU ca altceva mai bun n-are de facut. Nimeni nu-mi raneste orgoliul sau sentimentele decat cei apropiati. Dispari, te rog.

Ce e de stiut? laughing Eu imi spuneam o parere acolo. laughing Ce faci? Te apuci sa interpretezi ce spune sublime? Foarte bine, cu Biblia ati facut o treaba tare buna.

| M?d?0611 a răspuns (pentru Katczinsky):

Bravo! thumbs up Daca aveam cu cine sa pun pariu, il castigam. Nu te agita ca iau foc circuitele se la supraincalzire, oricum n-o sa intelegi.
Hai doamne ajuta! not worthy

| Katczinsky a răspuns (pentru M?d?0611):

Din nou, ar trebui sa fiu impresionat de ce intelegi tu? laughing E usor sa-ti bati joc.

| dragos38 a răspuns (pentru Isaia):

O alta cheste interesanta pe care au observato doctorii este urmatoarea la o luna bebelusii au forma unui mormoloc(pui de broasca)de abia la 3 luni copilul ia forma unei finte umane, si mai interesant este ca suprafata pielii noastre este acoperita cu un fel de solzi, care se gasesc si pe pielea reptilelor, deci pana la urma si noi suntem mamifere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meriti o bere.
Nu am mai ras asa cu pofta de ceva timp.
O sa stau cu ochii pe caine pana una alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de gravitatie? E doar o teorie si aia, nu un fapt (ca deh, poarta numele de "teorie" nu de "fapt")... acum du-te arunca-te de pe un bloc sau din avion fara parasuta ca nu patesti nimic. Trust in jesus for he will be your wings.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. ar trebui sa stuezi in primul rand teoria relativitatii si apoi sa intelegi e e timpul;
2. o teorie sau chiar o concluzie necesita timp, de la milisecunde la mii de ani, iar tu vorbesti despre o evolutie intinsa pe sute de mii de ani, dar astepti pe perioada vietii tale efemere sa vezi o parte din acea evolutie si aici gresesti amarnic.
Parerea mea strict personala este ca in viitor vom fi parte roboti, adica reparatiile si implanturile si restul vor fi artificiale, inclusiv comunicatiile intre oameni si masini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre deosebire de religie, stiinta aduce dovezi palpabile, explicatii logice, argumente si exemple. Evident ca stiinta nu are toate raspunsurile, pentru ca nu e usor sa definesti si sa explici ce s-a intamplat pe o planeta timp de milioane de ani, intr-o perioada atat de scurta si cu mijloace atat de limitate. Adevarata evolutie a oamenilor a inceput doar de cateva mii de ani. Cu toate astea, stiinta reuseste sa explice si, mult mai important, SA DEMONSTREZE natura lucrurilor din jurul nostru, pe cand religia inca nu a reusit sa demontreze nici macar un singur lucru din cele pe care le sustine. Evident ca vor exista cretini care, fara nicun fel de cunostinte elementare vor blama stiinta pentru ca asta fac cretinii, vorbesc doar din auzite si isi exprima punctele de vedere fara nicun fel de dovezi sau argumente si te pun pe tine sa le demonstrezi ca se insala. Tot cretinii, in lipsa de argumente, iti vor spune tie ca te inseli pentru ca in capetele lor seci asta inseamna ca au ei dreptate, neintelegand ca tot trebuie sa demonstreze cu argumente si exemple acest lucru.

Presupunand din start ca Teoria Evolutiei este gresita, in 2000 de ani, crestinii tot nu au adus nici macar un exemplu palpabil care sa le sustina credinta, ba dimpotriva. Asa ca indiferent daca un cretin va defaima 1.000.000 de Teorii ale Evolutiei, el ramane tot un cretin care nu isi poate sustine propriile idei (care nici macar nu sunt ale lui, cretinii nu ai idei, ei doar le imprumuta pe ale celorlalti).

| dragos38 a răspuns:

Treburile sunt complexe nu sunt asa de simple, canalul Historiy a fost o emisiune, iar cercatatori au descoperit urme lasate de piciorul uni hominid, care dateaza din timpul existentei dinozaurilor acum sute de milioane de ani.Ori izvoarele istorice ne spun ca prima fiinta umana ar data de acum 7 milioane de ani.

| contαbαndonαt a răspuns:

Faceti ceva si stergeti-i naibii contul astuia ca sincer are o problema, una obsesiv-compulsiva.Iar voi, astia care ii tot raspundeti la postarile astea care se vor a fi niste intrebari rezonabile (poate in lumea lui), nu ii mai dati omului apa la moara, caci tocmai pentru ca-l bagati prea mult in seama isi permite sa umple categoria asta cu enspe mii de postari invalide! Voi chiar nu realizati?

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Glumește și omul. N-are voie?
Pe mine una, mă amuză. : )

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Adica face trolling? asta s-ar mai intelege, asa s-ar explica si faza cu evolutia la caini laughing mda... unii chiar n-au ce face.

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Da, și eu am un cocoș care nicicum nu vrea să se transforme în iepure (îi dau și morcovi). : ))

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Neobrazatul, lipsa de respect si recunostinta pentru l-a crescut!tongue data viitoare sa manance doar tarate.

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Și-a făcut și-un cuib din varză, iar puii tot-s gălbui.
Dar îl mai țin până la primăvară, poate mă binecuvântează cu minunea de Paște. : ))

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

laughingO-kay.Daca ai timp si vrei, poti sa-mi rasp. si mie la intrebarebig grin

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

De la Popper citire: teoriile stiintifice nu pot fi adevarate, putem sti cel mult ca unele dintre ele sunt false.

| Duhovnicul a răspuns:

Tu ai senzatia ca evolutia e ca la Pokemon? laughing
Merci pentru intrebare, mi-ai inveselit ziua happy

| Dragotta a răspuns:

''
1. Daca Evolutia e adevarata, atunci de ce maimutele nu mai evolueaza si acum in oameni?''

Pentru ca maimutele de astazi, maimutele moderna nu se vor face oameni niciodata pentru ca oameni si maimutele au acelasi stramos.Este o misinformare ca omul se trage din maimuta.

''
2. Daca oamenii au "evoluat" in Africa, atunci de ce acum avem albi, chinezi si tot felul? Ar fi trebuit sa fim toti negri.
''
Oameni s-au adaptat pentru mediul in care traiesc.

''3. Dati-mi un exemplu in care o specie se transforma in alta specie. Toate exemplele date de evolutionisti s...''

Evolutia se intampla gradual pe un timp foarte lung, o specie nu poate da nastere la o cu totul alta specie, ceva de genul un dinozaur la o pasare.Nu,evolutia este graduala.

''4. Unde sunt fosilele de tranzitie de la un animal la altul?

N-am vazut inca un schelet de crocodil cu cioc de pasare si cu aripi...
''

Daca vrei tu sa stii toate fosilele sunt fosile de tranzitie pentru ca animalele au evoluat, si inca evolueaza.Fosile de tranzitie exista.

''5. Daca am evoluat de la 'negri' si am ajuns sa fim albi prin magie, atunci de ce inca mai exista negri? trebuiau sa devina si ei albi.''

Daca america a fost colonizata de europeni, de ce mai exista Europeni? Te las sa te gandesti putin la intrebarea asta.

''Evolutia e doar o teorie.''

Creca tu nu ai habar ce inseamna Teorie in stiinta... Teoria este cel mai intalt punct la care poate ajunge stiinta bazat pe dovezile curente.
Cea ce zici tu acolo cu ''de ce se numeste teoria evolutiei daca era adevarata se numea fapt'' tu te referi la ipoteza, o speculatie. Exact cum este religia.

Uite aici niste websiteuri care iti vor raspunde la mai toate intrebarile. Daca am gresit ceva cand am scris sa ma scuzi, uitate pe site, acolo sunt informatii precise.

http://www.talkorigins.org/indexcc/list.html

| Exilee a răspuns (pentru Dragotta):

Tin minte ca in urma cu cateva posturi si tu sustineai ca omul se trage din maimuta. E ca mine?

Răspuns utilizator avertizat
| Dragotta a răspuns:

Era evident ca userul acesta e troll, sau foarte prost, oricum nu am postat doar pentru el.

| Calininio a răspuns:

Ori esti extrem extrem de troll, ori extrem extrem de prost. Daca e prima, bravo. Daca e a doua, fii atent aici: 1. Maimutele nu evolueaza in oameni pentru ca oamenii nu au evoluat niciodata din maimute. Atat maimutele cat si oamenii au evoluat impreuna dintr-un stramos comun. 2. La inceputuri nu era nimeni negru tuci. O parte din oameni au ramas in Africa, unde cei cu pielea ceva mai neagra au trait mai mult pentru ca erau adaptati caldurii. La randul lor au facut copii (care aveau variatii mici in culoarea pielii, de ex: 5% mai negru, la fel de negru si 5% mai alb) iar cel cu 5% mai negru a reprodus mai mult. Acelasi lucru s-a intamplat si in Asia, Europa si restul continentelor. 3.Asta nu-i intrebare, e doar bullshit. Ghici ce, nici Teoria Evolutiei nu spune ca un caine trebuie sa devina pasare in maxim 15 ani. Ci ca din bacterii fara flagel rezulta (prin selectie naturala) bacterii cu flagel de 1 cm, apoi de 2, apoi de 5, apoi cu picioruse sau cu aripioare (aici se distinge o separare a speciilor), apoi piciorusele alea la copii bacteriei respective sunt mai mari, mai puternice, copii copiilor sunt deja mai mari decat initial, copii copiilor copiilor deja au gura, copii lor au dinti. (iar prin "copii" nu ma refer la 1 generatie, ci la o serie foarte lunga de generatii, care au avut timp sa se dezvolte in milioane de ani). Cum am explicat si mai devreme, nu exista tranzitie de la un animal la altul, ci de la un precursor al animalelor spre mai multe ramuri. Iar aceste fosile se gasesc la o institutie foarte greu accesibila, si unde nu toti spalatii pe creier au acces. Aceasta institutie se numeste muzeu. Du-te la Antipa si vezi acolo tot ce vrei tu. 5. Iar bullshit. Despre ce magie vorbesti? "Evolutia e doar o teorie" Guess what, in orice ai crede tu, ceea ce ti se spune ca s-a intamplat de fapt, tot teorie e. Doar ca "cea mai teorie" e aia care are dovezi. Si pana acum, asta este cea evolutionista. Povestea cu "omul a fost facut din lut de un mos barbos din ceruri" e, ce sa vezi, tot o teorie. Doar ca aici, dovezi ioc.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns (pentru Isaia):

Imaginea asta, in toate formele ei, cu trecerea de la asa-zisa "maimuta" la om, este metaforica. Doar ca sa te prinzi tu ca n-am fost facuti direct din lut. Stramosul ala comun care arata a maimuta, arata si a om, pentru ca ghici ce, omul arata ca o maimuta (cu exceptia parului). Cauta pe net o maimuta rasa si o sa vezi. 2. Omule, biologia nu-i matematica. ADN-ul nu-i tot timpul perfect pastrat. A existat o mutatie, asa cum poti vedea oamenii cu mutatii care au 3 picioare, mai multe maini, etc. Doar ca mutatia "piele alba" a fost benefica oamenilor care o aveau, de aia au trait si s-au inmultit. Si nu a aparut direct : negru, negru, negru *magie* alb. A fost negru 100% - negru 99, 5% - negru 99% - negru 98, 5% - *timp* - negru 40% - negru 39, 5 % - *timp* - negru 10% - *timp*. Si fata de mutatiile mai grave care presupun schimbari radicale in functionarea corpului omului, culoarea pielii presupune doar schimbarea cantitatii unei singure substante din alcatuirea pielii. 3. din nou, doar bullshit. Preferi "teapa" cu lutul? sau cu facerea lumii in 6 zile? sau cu facerea luminii si apoi facerea soarelui si stelelor? Sau teapa cu lumanarile? Sau teapa cu adam si eva care au avut 2 baieti, si ei au avut copii? Sau teapa cu pamantul vechi de 6000 de ani, care presupune ca exista pe planeta copaci mai vechi decat planeta insusi? Nu putem observa? ti-am zis de muzee. Poti observa acolo toate speciile primitive din care provenim (dintre cele descoperite). 4. Omule, Evolutia ≠ pesti care ajung elefanti. Intr-un acvariu, pe parcursul vietii mele, nu. Dar daca din acvariu ii las in ocean si ma uit la ei peste 100000 de ani, da, o sa devina altceva. Voi sunteti cica "capabili" sa intelegeti conceptul de viata vesnica, dar nu sunteti capabili sa intelegeti cum pot exista perioade mai mari te timp decat pauza dintre shaormele mancate la pranz si seara. 5. Wow wow wow... Ce parte din "omul a fost facut din lut" nu intra sub definitia cuvantului teorie? Si daca aveti destule dovezi, aratati-le, fratele meu. Dovezile evolutiei le gasesti, dupa cum ti-am mai zis, la muzeu.

| BogdanVasc a răspuns:

Oamenii s-au tras din maimuta, acum maimutele se trag din oameni, e o teorie cat se poate de logica.

Preferi sa crezi ca Pamantul a fost creeat niciodata si ca tu ai fost facut din nimic? Daca Dumnezeu exista din totdeauna, el a stat infinit ani pana cand sa ajunga sa faca Pamantul? (raspunde-mi si tu mie, daca si eu ti-am raspuns tie)

Răspuns utilizator avertizat
| MissHalcyon a răspuns:

1. Oamenii si maimutele (primatele mai exact) au un stramos comun, nu am evoluat direct din maimute.
Plus ca intrebarea suna ceva de genul:
Daca englezii au emigrat catre USA de ce mai exista inca UK?

2. Se pare ca nu ai nici o idee despre evolutie.

3. Evolutia nu se intampla peste noapte, sau in 7 zile, se intampla in ere.

4. Le-ai cautat tu si nu le-ai gasit? Din nou nu stii nimic despre evolutie.

5. Cine ti-a spus ca am evoluat din "negri"? Si ce-i cu rasismul asta? D-zeu cumva iubeste numai albii?