| GroparuVesel a întrebat:

Evolutionism sau creationism? De ce? Raspunsuri ample.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si dupa parerea ta „cercul pământului" semnifica "glob"? Cei indoctrinati in Biblie se folosesc de orice amanunt pentru a intoarce adevarul. Iar Biblia este o carte plina de contradictii si aiureli. Nu stau aici sa-ti explic cate greseli sunt in Biblie. Descopere-le singur si nu ma bruia pe mine. Am citit prea mult la viata mea ca sa ma poti duce cu simple citate din Biblie si scoase din context.

28 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si una si alta. exista o forta suprema care conduce universul. Nu se poate altfel. Nu se explica multe. Aceasta forta ne-a lasat sa evoluam singuri. Vezi desenele rupestre si scheletele umanoide diferite de cele de azi.

| GroparuVesel explică (pentru Salontanul):

Dupa teoria ta, care e scopul nostru in viata? Cine suntem noi cu adevarat? Ce e universul pentru noi?

| Salontanul a răspuns (pentru GroparuVesel):

Scopul? Asta habar n-am! Poate un experiment! Poate ceva cu Dumnezeu! Oricum, nu ce scrie in Biblie. Aia au scris Biblia si au prevazut sfarsitul lumii dar n-au stiut ca pamantul este rotund. Sa ma lase! Cine suntem? Poate o civilizatie plecata in graba de pe alta planeta sau poate am evoluat intamplator cum scrie Darwin. Chiar mi se pare mai plauzibila asta, ultima. Ce este Universul? Habar n-am! Un loc de joaca pentru o forta suprema. Nu prea imi place sa scriu mult. Ar fi atatea sa-ti spun dar nu le am cu scrisul.

| Ager a răspuns (pentru Salontanul):

Isaia 40:22 El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului+ şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit,...
asta e ce ştii tu, dar cei ce au scris Scriptura nu erau ignoranţi, ci dimpotrivă, ştiau lucruri pe care cei din timpul lor le credeau false sau nebunii. gen că forma pământului e „cercul pământului"...

| Dandanache a răspuns (pentru Ager):

" forma pământului e „cercul pământului"..."

Asta e din seria: porcul e animalul cu patru picioare care se numeste porc.

| MskDesign a răspuns (pentru Salontanul):

Bravo!
Frumos raspuns.

| RAY a răspuns (pentru Ager):

Saia 40:22 El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului+ şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit

unde scrie acolo ceva de ca pamatul e in forma de cerc? e ca tu interpretezi e altceva, daca vrei citim si si alte cartii de basme sa le interpretam cum vrem noi, tu crezi ca prin ipocrizie castigi un loc in rai?

| Ager a răspuns (pentru RAY):

Ce înseamnă pentru tine „cercul pământului"? cum ai vedea pământul din spațiu, nu ca un cerc? de ex cum vezi luna.

| Ager a răspuns (pentru Salontanul):

Nu, cercul pământului semnifică cub, sau. piramidă! tu de exemplu, nu vezi luna ca un cerc, dar știi că e o sferă! Cum ai fi vrut tu să se exprime un om simplu acum 3500 de ani? să-ți dea formule matematice să-ți explice că Pământul are formă „circulară"...

| Salontanul a răspuns (pentru Ager):

Dupa parerea ta Dumnezeu este atat de prost ca nu stie ca a facut o sfera? Si daca stie de ce nu le-a comunicat supusilor: ba idiotilor, pamantul este o sfera. Oricum, nu stiu ce te...grija! Mi-am exprimat o parere, nu te-am intrebat nimic si am certitudinea ca nu esti cel mai avizat in domeniu. Asa ca, abtine-te!

| Ager a răspuns (pentru Salontanul):

Și eu mi-am exprimat o părere! Oricum, sunt liniștit că tu știi ce e aia cerc! În rest poți vedea tu ce și cum vrei...

| Salontanul a răspuns (pentru Ager):

E! Ce sa spun! Cred ca esti printre putinii care stiau ce-i aia cerc! De altfel trebuie sa fii savant ca sa stii.

| Ager a răspuns (pentru Salontanul):

Nici ca să știi că sfera de la depărtare se vede cer nu trebuie să fii savant. Dar nici CosminContra nu trebuie să fii

| Salontanul a răspuns (pentru Ager):

Se pare ca pricepi cam greu! Dumnezeu si de la departare ar fi vazut ca sfera nu-i cerc si le-ar fi spus alora. Dar tu esti "Gica Contra" nu "CosminContra" cum scriu aia de au facut scoala la FF. S-au n-au facut-o?!

| Ager a răspuns (pentru Salontanul):

Îi bun că tu vezi luna ca sferă! Se pare că ești unicul de pe Terra care vede astfel!

| Salontanul a răspuns (pentru Ager):

Doamne frereste! Ai probleme grave de perceptie! Nu intelegi ce scriu. Ca sa nu continuam cu aiureala asta te voi bloca. Nu discut cu cei ce au asemenea prbleme.

| Salontanul a răspuns (pentru Ager):

Si dupa parerea ta „cercul pământului" semnifica "glob"? Cei indoctrinati in Biblie se folosesc de orice amanunt pentru a intoarce adevarul. Iar Biblia este o carte plina de contradictii si aiureli. Nu stau aici sa-ti explic cate greseli sunt in Biblie. Descopere-le singur si nu ma bruia pe mine. Am citit prea mult la viata mea ca sa ma poti duce cu simple citate din Biblie si scoase din context.

| RAY a răspuns:

Evolutionism, doveziile din prezent arata o evolutie clara, doveziile gasite (fosiile) arata o evolutie a regunlui animal,iar adn arata ca si noi apartinem acelui regn animal,testul adn e folosit in justitie, chimia arata ca cel mai raspaandit element este hidrogenul exact cum trebuie sa fie pentru ca se poate explica universul aparut prin evolutia,fizica poate explica legiile fizici si cum au aparut ele, in scimb creationismul e doar o fantezie umana care nu are nici o sutinere rationala,reala,omul se minte tot timpul de asta crdem in zeii,ne mintim ca exista rai sau iad,ca o vom duce mai bine, asa este manipulata turma prin religie,asta se vede cel mai bine in Romania, creationismul nu doar ca e ilogic dar a crede in asa ceva ar insemna ca tot ce inseamna mister,suspans,ratiune,logica,curiozitatea ar disparea,prin curiozitate am ajuns unde suntem in prezent, faza ca totul e perfect e doar o iluzie ca un mar frumos pe exterior si plin de viermi in interior,ipocrizia ne defineste observam doar ce vrem noi, microbii, virusi care omoara oamenii e da cui i pasa crestinilor lor le pasa de craciun atat, in fine fi rational, si eu cred ca traim intro stimulare virtuala asta ne spune universul totul e o holograma creata de univers fara zeii, dupa ce murim adio totul

| GroparuVesel explică (pentru RAY):

Dupa teoria ta, care e scopul nostru in viata? Cine suntem noi cu adevarat?

| RAY a răspuns (pentru GroparuVesel):

Nu e o teorie, daca te arunci de la etajul 9 o sa vezi ca nu-i teorie e un fapt dovedit stiintific, scopul vieti este sa avem ce ne dorim ( cateodata nici ce ne dorim nu e bine ) si sa apreciem fiecare clipa a vieti,nu ma refer sa dai banii pe baututra, tigari ca doar o viata ai, din contra sa respecti banii ca fara ei nu exista viata, scopul vieti poate fi si iubirea din pacate aduce suferinta, scopul vieti e intr-un final viata sa o traim, suntem mamiferi care sper la multe dar face putin, spunea un filozof nu e vorba de timp si de lene

| RAY a răspuns (pentru GroparuVesel):

Groparulvesel eu inca nu mi-am gasit vreun scop in viata, cred ca moartea poate fi, poate cunoasterea cine stie

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Creationism, pentru ca au trecut f multe generatii de maimute si niciuna n-a devenit om, dintre oameni sunt multi maimutoi prin caracter sau/si gesturi

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si eu care credeam ca ai ales creationismul pentru ca tu crezi in Dumnezeu. Cand colo, tu ai ales prin eliminare. Bine, Nicule, esti spirit practic.

| iurii75 a răspuns:

Http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102010343
și următoarele pagii. (amplu):)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creationismul poate implica si evolutionism. De ce spun asta? De unde stii ca acele organisme de la inceputuri nu au fost create ca dupa ele evoluand in modul in care admite teoria evolutiei? Teoria evolutiei a fost contrazisa de ceva dovezi arheologice dar nu numai. Noi putem sa le admitem pe ambele ca niste posibilitati. Dar de ce sa le admitem neaparat ca niste posibilitati separate? De ce nu pot "convietui" asa cum am explicat mai devreme. Intrebarea ta cu "sau" nu prea ne da acea posibilitate. Daca iti va da cineva raspuns la aceasta intrebare, satisfacator merita inseamna ca e mai ceva ca Mafalda. Dar nu cred ca vei primi. Pentru ca nu stim nimic exact! Despre evolutie stim ca a existat nu stim daca a existat la standardele admise de teoria lui Darwin. Dar despre creationism chiar ca nu avem de unde sa stim nimic. Doar din dogmele religiilor. Acum fiecare crede ce vrea fie dogme, fie teorii dar poti tot atat sa tratezi cu un simplu "nu stiu" care ar multumi toate taberele. Acum daca sunt unii fixati pe ideile lor nu o sa ii multumeasca sunt convins.Dar eh.

| Lagorúthon a răspuns:

Evolutionism. De ce? Pentru ca e mai credibil decat creationismul. Dupa biblie, spune ca suntem facuti din 2 persoane, Adam si Eva (nu o aducem in discutie pe Lilith), ceea ce mie nu mi se pare credibil. Si, in plus, biblia e o carte scrisa acum 2.000 de ani de niste pastori de capre, care nu au avut ce face si au spus, "Ia hai sa scriem si noi ceva, ii prostim pe astia cu ceva, sa vezi dupa cum ii controlam". Biblia, e o simpla carte de povesti mitologice, exact cum e regele Arthur la englezi.
YHWH (Dumnezeu, pentru cei care nu stiu) nu exista, e un simplu personaj intr-o simpla carte de povestiri.

| Loominaty a răspuns:

Niciuna.
*raspuns amplu*

| GroparuVesel explică (pentru Loominaty):

De ce? Atunci ce?

| Loominaty a răspuns (pentru GroparuVesel):

Cred ca suntem intr-o simulare virtuala, gen ca in matrix.