| Romanul86 a întrebat:

Evoluționiștii sunt de acord cu știința numită criptozoologie?
În criptozoologie extratereștri nu sunt incluși, de ce?

List of cryptids
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cryptids

De Beast of Gévaudan ce părere aveți?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Criptozoologie sunt basme de fapt

este știința care se ocupă cu descoperirea speciilor de animale aparent dispărute sau a căror existență nu a fost dovedită.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Criptozoologie

stiinta este cand dovedesti ceea ce afirmi nu cand afirmi si nu dovedesti, as vrea sa scriu un studiu despre atei, un ateu gandeste mai analitic decat cineva care crede in dumnezeu, tu gandesti dogmatic si orice ti se spune impotriva a ceea ce crezi esti convins, intrebarea ta e de fapt o afirmatie, eu cred ca e adevarat si pauza, nu conteaza ca imi poti dovedi ca gresesc

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Există un sfânt la ortodocși cu cap de câine sau de oaie? Crezi că a existat? Eu l-am văzut pictat pe exteriorul unei mănăstiri când eram mic.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Poate simbolizeaza puterea si iubirea si crestini sunt numiti oile lui iisus iar iisus pastorul lor, dar metaforic

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Se numește Sf Hristofor și era bolnav de Hypertrichosis.

| SG1995 a răspuns (pentru Romanul86):

La catolici e unul parcă, cu cap de câine.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nup, se credea că are cap de câine literal.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Cool ce tare sfantul lup, era dinamovist.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Mai degrabă vârcolac dupã uni.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Criptozoologia nu-i o stiinta, ci o pseudostiinta. Pseudostiinta e un fel de credinta care incearca sa demonstreze fara dovezi ca ceva-i adevarat.
Yeti si Big Foot nu pot fi dovediti ca fiind reali, de aia doar se crede ca sunt reali. Doar fiindca s-au gasit urme, nu inseamna ca apartin unor fapturi din folclor.

| Romanul86 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bestia din Gévaudan chiar a existat. În Franța au și monumente unde această bestie făcea ravagii.
Poate era un lup care a evoluat! Animalele nu mai evoluează acum?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Romanul86):

Nici n-am auzit de ea pana acum, cand am cautat date despre ea. Nu pare a fi ceva supranatural, mai degraba un lup mai mare.