| OctavianDanielMaria a întrebat:

Exemplu: Un ateu castiga la Lotto si un crestin pierde. Asta inseamna ca zeul iudeu l-a ajutat pe ateu?

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Inseamna ca pentru progresul lui spiritual cresrtinul avea nevoie sa nu castige banii aceeia.Toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce - L iubesc pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"n ateu castiga la Lotto... zeul iudeu l-a ajutat"

nu mami, zeul bilelor a intervenit aici

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ca nu.
Adica... depinde de cine priveste, daca exista un crestin care ar crede in acel "zeu iudeu", ar putea sa zica asta.
Daca exista unul care nu crede in asa ceva, dar totusi este crestin (ca nu are treaba una cu alta), ar putea sa stie ca este pur si simplu o intamplare.

| Mayhem666 a răspuns:

Karma e de partea celui care trebuie.

| Werrich a răspuns:

Inseamna ca nu a facut rugaciunea pentru castigarea la Loto
https://spynews.ro/......15655.html

| mastadont a răspuns:

Asta înseamnă că ateul a avut noroc, zeul iudeu nu există deci nu are nici-o treabă cu loteria.
Sunt sigur însă că creștinul ar muri de ciudă și l-ar blestema pe zeul iudeu că nu i-a dat lui banii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creștinii nu joacă la Lotto.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca ai si vazut ce ai scris.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Efeseni 4:25-32

De aceea, lăsaţi-vă de minciună: „Fiecare dintre voi să spună aproapelui său adevărul", pentru că suntem mădulare unii altora. „Mâniaţi-vă și nu păcătuiţi." Să n-apună soarele peste mânia voastră și să nu daţi prilej diavolului. Cine fura să nu mai fure, ci mai degrabă să lucreze cu mâinile lui la ceva bun, ca să aibă ce să dea celui lipsit. Niciun cuvânt stricat să nu vă iasă din gură, ci unul bun, pentru zidire, după cum e nevoie ca să dea har celor ce-l aud. Să nu întristaţi pe Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, prin care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării. Orice amărăciune, orice iuţime, orice mânie, orice strigare, orice clevetire și orice fel de răutate să piară din mijlocul vostru. Dimpotrivă, fiţi buni unii cu alţii, miloși și iertaţi-vă unul pe altul, cum v-a iertat și Dumnezeu pe voi în Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Jocurile de noroc în Biblie: Biblia nu menţionează explicit persoane care joacă jocuri de noroc, dar menţionează termeni ca „noroc" sau „şansă". Un exemplu în acest sens este tragerea la sorţi este folosită în Levitic pentru a alege între ţapul de jertfă şi ţapul ispăşitor. Iosua a tras la sorţi pentru a stabili împărţirea pământului între diferitele seminţii. Neemia a tras la sorţi pentru a hotărî cine va trăi înăuntrul zidurilor Ierusalimului şi cine nu. Apostolii au tras la sorţi pentru a stabili cine să fie înlocuitorul lui Iuda. Proverbe 16:33 afirmă: „Se aruncă sorţul în poala hainei, dar orice hotărâre vine de la Domnul". Nicăieri în Biblie norocul sau „şansa" nu sunt folosite pentru distracţie sau prezentate ca o practică acceptabilă pentru cei ce-L urmează pe Dumnezeu.

https://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-jocuri-noroc.html

Răspuns utilizator avertizat
| SociopatuI a răspuns:

Ateul stie ca a avut noroc si ca a fost inspirat pe moment sa aleaga acele numere, lucru ce este adevarat.
Insa crestinul... Mai bine ma opresc aici.

| Iunicu a răspuns:

Pai zeul iudeu nu agreează jocurile de noroc.

Răspuns utilizator avertizat