| Archangells a întrebat:

Exista alta cale spirituala in afara de religia Ortodoxa prin care te poti mantui si sa dobandesti Duhul Sfant? Catolici, islamici? Daca nu, de ce nu? Cum poti demonstra unui musulman ca religia lui Hristos este calea catre mantuire iar nu cea a lui Allah? La catolici exista cale de mantuire?

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Ortodoxia este credinta corecta" este o credinta pur subiectiva. Nu este cunoastere obiectiva, deci nu poate fi demonstrata in mod obiectiv.

| danay72 a răspuns:

O persoana sau o religie arata ca are spiritul sfânt dacă rodul acestuia este vizibil în viață enoriașilor. În Galateni5:22,23 sunt prezentate 9 calități care fac parte din rodul spiritului sfânt.

| danay72 a răspuns:

Cred ca acțiunile vorbesc de la sine. Religia adevărată îndeamnă la iubire, nu ura fata de alte persoane care gândesc diferit. Cred ca i-as spune sa raționeze pe acest argument. Apoi, m-as folosi de primele cinci cărți ale Bibliei pentru ai aduce anumite argumente, deoarece musulmanii în Coran au incluse aceste cărți.

| AC4S4 a răspuns:

Hristos nu a intemeiat nici o religie. Nu a venit pe Pamant ca sa se jertfeasca pentru pacatele unei categorii de oameni. A venit pentru toti. In Biblie nici nu apare vreun cult (catolic, protestant, ortodox), acolo scrie doar de crestin. Toti cei ce vor crede ca Hristos este Mesia si ca s-a jertfit pentru noi vor fi mantuiti. Nu trebuie sa ai o anumita religie ca sa poti fi mantuit. Cei care spun ca doar cei de religia X au dreptul la viata vesnica se inseala. Stiu multe persoane care pacatuiesc zilnic si spun "lasa ca ma spovedesc si pot face iarasi", asta mi se pare gresit. E aproape ca si cumpararea de indulgente (in cazul bisericii catolice).

| Nitroblast a răspuns (pentru AC4S4):

E pacat strigator la cer faza cu "lasa ca ma spovedesc si fac iar", ideea e sa te spovedesti si sa te impartasesti tocmai ca sa NU mai faci. Ce rost mai are atunci sa faci toate astea, daca nu te ridici din mizerie? Si daca o faci putin cate putin, tot e bine.

Am vazut si eu cazuri...multe de genu'.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Pai an de an cand se apropie Paștele profesorii de religie din fiecare scoala isi duc toti elevii la spovedit. Nici 10% din acei copii nu constientizeaza de fapt ce inseamna spoveditul, pentru ei e ceva care trebuie facut pentru ca asa se face de sute de ani. Unii vad spovedania ca pe o resetare a numarului de pacate.
Eu chiar nu vad de ce e necesar sa fie un preot cu tine cand ii marturisesti lui Isus pacatele, astea-s alte detalii nesemnificative.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Greșeala lor...

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ziceai ca Biserica lui Hristos este Biserica Ortodoxa. Deci toti ortodocsii sunt ai lui Hristos, restul nu. Eu cred ca Biserica lui Hristos nu este vreun cult/religie, urmandu-L pe El faci parte din Biserica Lui, nu respectand traditiile.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Biserica este una singura! CEl putin dupa invatatura Noului Testament asa este... thinking

- Hristos leagă Biserica de transmiterea,, HARULUI" prin intermediul,, PREOŢIEI" şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi). Există în acest sens peste 50 de citate despre preoţie, episcopi, diaconi. Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o!
- Biserica reprezintă comunitatea celor care păstrează neschimbate învăţăturile Mântuitorului, nicidecum o comunitate confuză, eterogenă de creştini! (Fapte 20, 28: „să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." sau Efeseni 4, 5:,, Este un Domn, o credinţă, un botez,")
- În afara bisericii nu există mântuire!
- Printr-o serie întreagă de argumente diferite, Fiul lui Dumnezeu confirmă faptul că "BISERICA SA" este "UNA SINGURĂ"! Ale oamenilor sunt câteva mii, toate diferite (cele care pot oferi speranţe de mântuire la kilogram, dar nu pot oferi mântuirea – doar Hristos şi Singura Sa Biserică o poate oferi!)!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA: -?

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Sunt de acord. Exista o singura Biserica, dar nu este legata de vreun cult religios.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

A fi ortodox nu înseamnă doar a fi botezat cu apă (înseamnă a respecta învățăturile Bisericii Ortodoxe). Ca oamenii să se mântuiască trebuie să aibă iubire de Dumnezeu și de aproape (să aibă credință în Dumnezeu și în faptul că promisiunile Lui din Biblie sunt adevărate, pentru că Dumnezeu nu spune minciuni ), ști că o credință fără fapte e moartă(Biblia o spune), chestia e că fiecare confesiune interpretează diferit modul corect de a-și arăta credința și iubirea. Cred că Ortodocșii se pot mântuii dacă respectă învățăturile Bisericii Ortodoxe(parcă degeaba ești ortodox dacă bei, fumezi, înjuri, furi etc), despre catolici și protestanți( sau cei de alte religii :hinduism, budism etc) nu zic nimic, doar Dumnezeu îi cunoaște pe acești oameni (care nu sunt ortodocși) 100%, deci doar El îi poate judeca și poate lua decizia de ai mântuii sau nu), noi oamenii nu avem dreptul de a ne judeca aproapele pentru că nu îl cunoaștem 100%, doar Dumnezeu știe ce e cu adevărat în inima lui(adica Dumnezeu știe toată viața unei persoane, orice gând avut chiar și pentru câteva secunde în timpul vieții, deci doar El poate lua o decizie corectă, noi putem doar să speculăm aiurea și fără rost cine se mânuiește și cine nu).

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

85% din populatia Romaniei se declara a fi ortodoxa. Dar din cate am inteles unii recenzori mergeau la oameni si nici nu-i mai intrebau de religie, treceau acolo crestin-ortodox.
Eu cred ca oricine poate fi mantuit, indiferent de confesiune. Daca un om respecta Biblia si crede tot ce este scris in ea, pune in aplicare invataturile Bibliei, dar nu respecta deciziile luate de sf. sinod, nu poate fi manuit?
Oricum era vorba de Biserica lui Hristos, nu de biserica ortodoxa, catolica, protestanta, etc. Asta tot vreau sa zic aici. Nu conteaza ce religie/confesiune ai, la judecata nu va conta decat cum ti-ai trait viata, cu Hristos sau fara.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

1)Dacă a fi creștin ortodox adevărat ar însemna doar să fi botezat cu apă (fără să trăiești creștinește), putem spune că aproximativ 85% din populația României sunt creștini ortodocși, dar Iisus spune că pentru a fi creștini adevărați trebuie să avem iubire de Dumnezeu și de aproape +credință+un botez cu Duh Sfânt pe care Iisus ni-l oferă dacă vrem, în acest caz procentul de creștini ortodocși adevărați scade considerabil 2)cred că deciziile Sfintelor Sinoade ar trebui respectate pentru că au fost luate de niște oameni credincioși asupra cărora era Duhul Sfânt care le oferea înțelepciune(Dumnezeu o să-ți zică la judecată dacă trebuia sau nu). 3)confesiunile creștine se contrazic asupra modului corect de a trăii viața cu Hristos.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Orice pe lumea asta este o cale spirituala.
Ortodoxia este o secta desprinsa din creștinism.
Creștinismul este o secta desprinsa din iudaism.
Iar iudaismul este o religie inventata cu elemente furate de la egipteni, babilonieni, mesopotamieni, etc.
Catolicii sunt crestini ceva mai destupați la minte.Au renuntat de mult la unele obiceiuri ale unor pastori analfabeti de acum 3500 de ani.

| VelaJohnny a răspuns:

Intrebari bine gandite. Raspunsul e la fel de complex, fi sigur. Cand e vorba despre crestinism si islamism, trebuie dovedita autenticitatea cartii sfinte a fiecarei religii. Daca te-a convins Coranul, nu ramane decat sa alegi ramura islamismului care respecta 100% acea carte. La fel si in cazul crestinismului. Pleaca cu fundamentul fiecareia. Legat de religia Ortodoxa si Catolica, pe langa Biblie, mai e si traditia de care se tine cont, deci si valabilitatea traditiei trebuie dovedita, daca e in armonie cu Biblia si nu se contazic spre exemplu. Oricum, fundamentul crestinismului adevarat e Biblia. Sa iti spun o ilustrare. Stii ca se circula bani falsi, cum faci pentru a iti da seama ca sunt falsi anumiti bani, si astfel sa nu fi inselat? Analizezi fiecare bancnota falsa, sau pe cea autentica? Mai intelept e sa stii trasaturile celei autentice. Ce vreau sa spun este ca, daca vrei sa iti dai seama care cult crestin este cel adevarat, studiaza Biblia. Acolo sunt precizate trasaturile crestinismului autentic. Compara apoi informatiile acelea cu invataturile si practicile cultelor care spun ca sunt crestine, si vei trage concluzia care este autentic si care nu. Eu zic ca asta e cea mai buna metoda, tu ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista spiritualitate in crestinism.
"Duhul sfant" exista doar in crestinism.
Deci cum religia crestina este o bazaconie inventata de evrei care nu are nimic spiritual in ea, nu exista nici acel "duh sfant". As zice mai degraba ca "duhul sfant" este un alt concept furat din religiile antice, si anume acela al sufletului zeiticat, perfectionat.

| Florin9Florin9 a răspuns:

1)Prin Ortodoxie te mântuiești cel mai ușor dacă respecți învățăturile ei. 2)Catolicii se mântuiesc, dar mai greu pentru că s-au îndepărtat de adevăr. 3)Îi poți spune unui musulman că Mahomed a făcut plagiat când a scris Coranul (s-a inspirat din Biblia creștinilor) și alte argumente dar depinde dacă o să fie dispus să te asculte sau nu.(Roagă-te pentru el, să îi îndrepte Dumnezeu gândirea și e bine să ai un comportament de creștin autentic, ca să îi oferi un exemplu de urmat ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si ce dovezi ai tu ca ortodoxia este adevarul?
Bre, daca ti-as zice ca mi-am vazut Creatorul m-ai crede? Nu, pentru ca nici tu nu l-ai vazut pe al tau. Daca ti-as zice ca l-am auzit m-ai crede? Nu, pentru ca nici tu nu l-ai auzit pe al tau. Daca ti l-as descrie, m-ai crede? Nu, pentru ca nici tu nu nu stii cum arata al tau pentru ca nu s-a aratat pesemne decat unui singur om.
Tu poti sa dovedesti existenta lui Yehova fara sa vorbesti de religie?

Mohamed s-a inspirat din biblia crestina?
Si evreii crezi ca au creat ei singuri biblia? Au furat o gramada de concepte din religiile antice pe care le-au folosit in inventarea religiei crestine. Si care-i faza cu Yehova si Allah? Daca "dumnezeu" este divinitatea celor 3 religii monoteiste pe care le stii si tu, atunci Yehova si Allah este aceeasi divinitate.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când am scris acel răspuns, să ști că m-am gândit la tine că o să-mi scrii ceva de genul. Ți-aș putea spune niște,, abureli '' (în opinia ta) dar nu văd rostul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Zi sa vedem ce contra-argumente aduci.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are rost.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Numai ortodocsii se mantuiesc. Mai sunt religii care cred in Duhul Sfant, dar ei nu cred ca este ca si la ortodocsi. Unui musulman nu prea cred ca ai ce sa-i spui. Ei sunt hotarati de obicei. Poti doar sa fii un exemplu bun si sa te rogi pentru el.

| Nitroblast a răspuns:

Ideea e ca trebuie sa te afli in deplina cunostinta de cauza fata de fiecare, ca sa poti alege. Cum sa iti spun...omul simte unde e Duhul Sfant. Trebuie doar sa fie deschis sa il primeasca.

Off topic (partial) : De aia avem atei ignoranti pe aici, care nu stiu ce e aia Biserica, Cuvantul Lui Dumnezeu (pardon, stiu sa ia din context Cuvantul Sau) si ce e aia credinta. Ca nu au studiat niciodata cum trebuie ce inseamna toate acestea si nu au fost niciodata deschisi spre a intelege, doar spre a huli.

On topic again: Dumnezeu ii judeca altfel pe aia care nu au avut de unde sa stie ce e aia dreapta credinta ( spre exemplu cine stie ce bastinasi din jungla ), dar daca ai mijloace si ai fi putut sa afli adevarul dar nu ai facut-o, atunci asta e, vei fi judecat cum se cuvine. Nu e o judecata universala, e referitoare strict la viata ta, cu toate oportunitatile pe care le-ai avut, mijloacele, etc.

Biserica lui Hristos e doar una. IN OPINIA MEA (deci nu sariti aia care sariti cu gura ca am decis pentru toti) se cheama Biserica Ortodoxa.

Răspuns utilizator avertizat
| Cyrano a răspuns:

Calea de mantuire este credinta apostolilor, nu cea ortodoxa! uita-te in jurul tau, deschide ochii si afla ca ortodoxia este facuta in asa fel incat sa aduca profit celor ce sunt conducatorii ei! Un amestec de paganism, vieti de sfinti si traditii care sunt puse mai sus de ceea ce vorbeste Domnul!

| Falconcap a răspuns:

Exista cale de mantuire pentru oricine. Urmeaza regula de aur, caci un asa-zis Dumnezeu perfect si desavarsit, un Tata care isi iubeste copiii, nu le-ar cere copiilor sa-i sa creada in El pentru a fi salvati. E suficient sa fii doar bun si sa traiesti asa cum stii tu, atata timp cat nu ii faci rau aproapelui tau, cat si nici tie. Un om poate fi multumit si desavarsit atata timp cat se simte util pentru cei din jurul sau, asadar productiv si dispus sa ajute; dign si cu respect de sine, ceea ce din nou nu poate fi savarsit decat atunci cand te intretii singur si nu depinzi de nimeni; atunci cand te cunosti pe tine insuti la un asemenea nivel incat sa iti recunosti greselile si sa nu fugi de ele, mai pe scurt, sa nu iti tesi o panza de minciuni pe care sa iti traiesti viata. Asta e singura cale, caci atunci cand traiesti dupa toate principiile astea, nu porti o constiinta vinovata(si deci nu te stii cu pacat), lucru care ar duce la suferinta si apoi la perpetuarea sa. Intr-adevar neascultarea a adus moartea si pacatul in lume, iar pacatul ne ingreuneaza inimile. Un om fericit nu poate face rau niciodata unui alt om, asigurandu-se astfel criteriul "Iubeste-ti aproapele". Prin munca si truda ne simtim digni si multumiti cu noi insine.Cu sudoarea fruntii noastre ne vom asigura existenta.Cine este lenes si nu munceste nu cunoaste valoarea lucrurilor care i se ofera si deci e mai predispus la pacat. Pana aici e totul bine si frumos. Apoi apare Yahwe cel invidios si orgolios care cere inchinare si slavire, ca un despot egoist. De ce are nevoie o fiinta atotputernica de asa ceva? Cumva pentru ca nu e de fapt el adevaratul Suveran? E pentru ca mai exista si alti zei si numarul de persoane care cred in zei ii imputernicesc? Luati in considerare faptul ca Iudaismul, Islamul si Crestinismul au pe acelasi Yahwe ca si "Dumnezeu"