| TamplaruAnisoara a întrebat:

Exista atei pe TPU care sa fie nascuti din părinți atei si care nu au fost botezați când erau copii mici? Dar atei născuți din părinți creștini si care au fost botezați când erau copii mici?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Eu sunt in a doua intrebare, am fost botezat si la 15 ani mi-am pierdut complet interesul in religie.

| Nilsson a răspuns:

Am observat și eu această tendință, cei care au părinți creștini care i-au iubit și le-au oferit totul au ajuns să se lepede de credință, iar cei care au avut părinți dezdrăbălați, bețivi sau chiar agresivi au ajuns să devină oameni credincioși.
Din fericire mai este însă și a treia categorie, a fiilor risipitori, care au cunoscut credința in familie și s-au reîntors mai târziu.

| FreddieM a răspuns:

Da exista, eu sunt un exemplu din a doua categorie. Ateu de la nastere, sunt unul dintre putinii romani care a ramas cu constiinta necontaminata, am avut libertatea sa observ si sa inteleg ce trebuia inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai toti atei oficial tin de vreo religie.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

M-as mira sa nu fie.

| Daniel323 a răspuns:

Am fost botezat cu forta cand nu puteam sa ma apar, am fost indoctrinat doar cu minimul necesar si restul cercetarilor le-am facut pe cont propriu.Cred ca am vizitat zeci de manastiri, am participat la sute de slujbe la ortodocsi si catolici, cateva la martori, cateva zeci la penticostali cateva zeci la hindusi, greco catolici, si inca cateva chestii interesante pe care nu are sens sa le descriu aici.
Crestinismul este doar o umbra a lucrurilor care intr-adevar conteaza, dar tot este mai bine decat nimic.