| SimonaBubu a întrebat:

Exista case bântuite?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, exista si unele chiar cunoscute de multa lume si chiar de autoritati. Unul este palatul mormant al ficei lui Bogdan Petriceicu Hasdeu dar toate casele unde se practica spiritismul sunt bantuite de Demoni. Cine intra in asa casa chiar de curiozitate nu mai are nici o scapare chiar daca se cred mari atei devin posedati de demoni.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Da, exista..."

Alege una, care vrei tu, ofera-mi masa, bautura, cazare, transport si diurna macar 300lei/zi si stau acolo cat vrei tu, maxim 30 de zile. Ca asa, sa dai din gura aiurea e simplu.
Au cautat altii special dupa spiridusi prin tot feluri de locuri asa zis bantuite si nimic. Ai naibii spiridusi, cred ca apar doar odata cu creierele imbacsite cu ei.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Citeste ce spune wsikipedia despre Bogdan Petriceicu Hasdeu si apoi te du in cimitir la Cavoul fetei lui Hasdeu, nu e nevoie sa te platesc eu, nu sunt interesat sa fac demonizati dar daca vrei, treaba ta.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Nu crezi ca as fi tampit sa ma duc in cimitir pe gratis, doar ca sa-i demonstrez ceva unuia cu (multi) spiridusi in cap? Dar oricum, ai iesi mai ieftin decat la psihiatru. Mai gandeste-te.

Deci daca te duci la cavoul aleia, devii "demonizat", sau cum?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Deci daca te duci la cavoul aleia, devii "demonizat", sau cum?"
Cavoul este putintel mai mare, asa cam ca un palat mai micut asa ca inauntru e toata tarasenia, nu afara.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Si avem acces inautru? Ia vezi, gasesti vreo varianta?

Dar oricum, ai naibii demoni, cum stau ei acolo inchisi si nu pot iesi pe afara...ntz, ntz, ntz...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Te du si vezi singur, nu-mi cere detalii ca nu am intrat inauntu, vezi tu, fi "curajos" ca ai "sange" in vene dupa cum dai din gura si ne spui si noua.rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ne e vorba de curaj. Dar ma rog, am mai auzit si de altii care se uita la filme de groaza cu plapuma in cap. Probabil esti printre ei daca o vizita intr-un cavou necesita curaj.
Ideea e ca au fost unii in locuri mult mai renumite ca fiind "bantuite", si nimic.
Mai urmeaza s-o bagi pe aia ca trebuie noaptea, ca demonii astia sunt timizi de fel si nu umbla ziua. Sau de fapt e vorba de frica unora de intuneric? Bine, bazata ea pe ceva, dar nu pe spiridusi si demoni care umbla prin cavouri noaptea...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu ma uit la filme de groaza.
Ideea este ca ti-e frica si asa chiar trebuie sa-ti fie. Eu chiar am avut la etajul de sub mine un apartament bantuit asa ca stiu ce si cum, am mai spus asta. Au venit si militienii si autoritatile, au fugit toti, posesoarea se ocupa cu vrajitoria si nu a durat 5 minute ci multe saptamani asa ca. crezi vrei sau nu dar este real, daca stii despre religia mea sti ca eu nu mint deoarece este o conditie Biblica pe care eu nu o incalc.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Ideea este ca ti-e frica si asa chiar trebuie sa-ti fie"

Vezi tu, daca paranoia asta legata de demoni, spiridusi care te urmaresc, etc, e in capul tau si iti creaza frica nejustificata, nu inseamna ca toata lumea o are.

"... daca stii despre religia mea sti ca eu nu mint deoarece este o conditie Biblica pe care eu nu o incalc."

Atata timp cat justifici lucruri cu "explicatii" biblice, deja aimintit. Biblia e o poveste, nu are legatura cu realitatea, e o minciuna ea insasi.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

" Biblia e o poveste, nu are legatura cu realitatea"
Vai de tine omule, orice ai fi.
"Vezi tu, daca paranoia asta legata de demoni, spiridusi care te urmaresc, etc, e in capul tau si iti creaza frica nejustificata, nu inseamna ca toata lumea o are."
Daca oamenii iti spun ca esti beat, te du si te culca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca iti inchipui tu ca sunt bantuite

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Fantomele din ele se poartă ca tine.

| SimonaBubu explică (pentru sadrian46):

Adică? Ma comport ca o fantoma?

| sadrian46 a răspuns (pentru SimonaBubu):

O fantomă are caracteristici stranii, străine, se vede, se simte că nu e din cartier, din țară de pe pământ, te simți că ți-e frică în preajma ei, ți se face pielea de găină, și se incordează brusc mușchi stomacului înainte să poți gîndi că ți-e frică, te simți paraliza o secundă, nu te poți mișca. Dacă citesc toate întrebările pe care le-ai pus, cum le-ai pus, eu așa pățesc. Am exagerat un pic, ca să înțelegi un pic mai mult, cum e cu bântuiala sau bântuirea. De aceea te-am ales pe tine ca MDIO, Material Didactic în Istoria Omenirii, să înțelegi ce simt unii când vizitează, sunt cazați sau trăiesc într-o casă bântuită.

| Celcestietot a răspuns:

Exista, iar asa ceva este sustinut cu dovezi.

| Holiday a răspuns:

Exista doar legende si alte tipuri de povesti despre astfel de locuri.