| CinevaAnonimă a întrebat:

Exista cazuri in care dorinta de a muri nu este considerata pacat?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Dacă este doar o dorință nu este păcat, păcat ar fi să o pui în practică.

| RAY a răspuns:

Nici iov nu isi dorea asta dar, tu suferi ca si iov?

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

Intrebarea nu este despre mine.

| anonimg a răspuns:

Am gasit un caz: "Ah! as vrea mai bine gatuirea, mai bine moartea decat aceste oase!" (Iov.7:15)
Intr-un fel sau altul fiecare dintre noi am trecut prin astfel de situatii in care ne-am dorit moartea, cazuri in care dorinta noastra era cat se poate de rationala, de justa. Dar Dumnezeu vede dincolo de ceea ce putem vedea noi. Dar cum spune Scriptura, daca nu am savarsit acel pacat care duce la moarte (1Ioan.5:16) -daca nu ne-am luat viata- atunci mai exista speranta.

| mentholinks a răspuns:

Cum naiba sa fie o dorinta pacat? Tu mai gandesti?

| CinevaAnonimă explică (pentru mentholinks):

Dorinta de a muri, de a ucide, de a fura nu este ceva bun, respectiv e pacat.

| mentholinks a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dar nu apare fiindca vrei tu sa apara, nu o poti controla, cum sa fie pacat?! Pacatele sunt actiuni pe care stii ca nu e bine sa le faci dar totusi le faci.

| Mayar a răspuns (pentru mentholinks):

Nu ma pot abtine: ai dat un raspuns de 'Einstein'!

| Mayar a răspuns:

Omul nu are voie sa isi ia viata.
Cand omul sufera in asemenea hal incat isi doreste moartea, fie ispaseste o pedeaspa si merita suferinta, fie este o incercare.
Daca tii minte, in anumite acatiste chiar exista referinte, cand omul se roaga, ca sa ii fie moartea usoara si sa nu sufere, sa i se ierte pacatele.

| Nilsson a răspuns:

Ma indoiesc ca exista astfel de situatii, moartea este plata pacatului si nu vad de ce ar fi ceva bun ca cineva sa isi doreasca o conseciinta a raului.

Dumnezeu i-a creat pe oameni ca sa traiasca si sa se bucure de viata, a aprecia darul cel nai de pret dat oamenilor indiferent de incercarile celui rau e dovada cea mai puternica a credintei.

| Jay1 a răspuns:

Da exsită, dar depinde pentru ce şi pentru cine?