| anonim_4396 a întrebat:

Exista cercetari stiintifice asupra genelor spirituale ale ADN-ului? Sa se descopere ce se intampla cand un om normal incepe sa practice Ortodoxia de exemplu? Trebuie sa se modifice anumite secvente genetice ma gandesc? Si gena liberului arbitru oare cum arata? Libertatea este cel mai important lucru pe care Dumnezeu a sadit in om. Oare cipul care se va implanta, prin frecventa pe care o va emite, va reusi sa inchida genele liberului arbitru si cele spirituale, care permit mintii, sufletului si constiintei sa experimenteze starea de induhovnicire?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiinta nu se ocupa cu cercetarea adn ului spiritual se ocupa cu adn ul fizic, stiinta se ocupa cu realitatea, religia cu basmele, povestile care nimeni nu le poate dovedi ca exista

| Violleta2022 a răspuns:

Gene spirituale? Nu exista asa aberatie!
Religia este o alegere proprie si personala! Poti fi influentat de familie sau apropiati, care te indocrineaza si infleunteaza cu ceea ce ei considera ca-i bun pentru tine.
Nu ai nevoie de o gena a liberului arbitru, esti om, esti nascut cu inteligenta nativa, poti sa decizi singur pentru tine.
Daca in primii ani de viata esti influentat de parinti, mai tarziu, cand ajungi adult, poti decide si singur daca doresti sa-ti schimbi religia sau sa te lepezi de ea, ori sa devii adeptul vreunei secte, fiind liber sa crezi in ceea ce vrei.
Pentru asta nu-ti trebuie cip sau alte modificari genetice, ci doar creier si vointa.

| T0T a răspuns:

Nu există nimic spiritual în ADN, nu mai crede toate poveștile. De asemenea nu prea avem așa mult liber arbitru.

| xerxes1 a răspuns:

Se fac cercetari in continuu.Depinde cine le finanțează si ce dorește sa obțină
Eu cred ca si glanda pituitara merita putina atentie.
https://spatiulinimii.com/tag/glanda-pituitara/

| VelaJohnny a răspuns:

Genele nu determina trasaturile morale ale indivizilor din cate am invatat eu la biologie, ci strict trasaturile fenotipice, adica caracteristicile fizice. Ca mosteneste cineva o boala mentala spre exemplu, nu mosteneste efectele acestei boli, manifestarea ei. Deci, exista ADN spiritual, si chiar daca ar exista, esti primul pe care il aud de asta, deci sunt in multe dubii daca ar fi real, mai ales ca esti si tu. Surse ceva daca imi poti prezenta despre ideea asta, sa-mi pot face o imagine mai larga despre asta.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

1. Nu se va implanta niciun cip (acel 666 este o notiune care reprezinta persoana blestemata de Dumnezeu [6 = moarte, in sensul duhovnicesc; deci 666 reprezinta moartea absoluta]). Toata apocalipsa este o metafora, deci cand citesti din acea carte, trebuie sa stii cum sa interpretezi: nu trebuie sa crezi sensul propriu (asa cum se scrie), ci trebuie sa interpretezi versetele metaphoric, caci biblia este o carte de pilde si de metafore.
Iti dau niste exemple unde sunt explicate chiar de catre biblie (de Dumnezeu) aceste metafore:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi. 17" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/

2.Tu vrei sa stii minuni de la Dumnezeu? Cea mai mare minune a lui Dumnezeu este gravitatia. Ea este o curbura in spatiu-timp.
De ce este gravitatia o minune? Deoarece, stim ca spatiu-timpul nu reprezinta nimic material, deci nu exista; si daca exista o curbare/modificare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil, nu pot sa spun ca se modifica ceva ce nu este, fiindca nu este) e clar in miracol dumnezeiesc. Multi oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista: pana si Isaac Newton L-a slavit pe Dumnezeu, dupa ce a observat cosmosul si gravitatia.

| doctorandus a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Da, l-a slavit pe Dumnezeu, dar considera ca a te inchina lui Isus Hristos este cel mai grav pacat (idolatrie).

| Maelis a răspuns:

ADN-ul face parte din starea materială a vieții, determinând fenotipul uman (totalitatea caracteristicilor fizice). Din asta reiese faptul ca ADN-ul influențează doar trupul, având legătură cu creșterea, dezvotarea și aspectul corpului fără a influența starea spirituala. Principala funcție a ADN-ului din care deriva toate celelalte este sinteza de proteine, el nu influențeza gândirea sau înclinațiile religioase. Acestea țin doar de noi, de ceea ce a sădit Dumnezeu în sufletul nostru, iar liberul arbitru este o condiție umană, ea nu este înscrisă în codul nostru genetic. Așa cum inteligența nu este determinata de ADN (pentru ca nu poate fi moştenita) nici înclinațiile religioase nu sunt influențate. Nimeni nu poate rupe legătură noastră cu Dumnezeu pentru ca ea ține de suflet deci implicit de credința fiecăruia dintre noi în divinitate. Este absurd sa crezi că materialul genetic ne manipulează (influențează) relația cu Dumnezeu sau credință pe care o aveam, si asta pentru că in definitiv nu ar insemna decat o incalcare a liberului arbitru. Asadar practicarea unei religii nu va schimba nici o secventa genetica, intrucât ea tine de paryra spirituală. Personal nu cred ca ADN-ul conține "gene spirituale" pentru ca tot ce tine de ADN este ereditar, se poate transmite, recombina și are repercursiuni asupra trupului (partea materiala) și funcționarea acestuia.