| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Exista creatorul sau nu? Nu stiu ce sa mai cred. Totul e ciudat! Nu inteleg nici asta cum am fost creati si de cine..ma tot gandesc! Viata dupa moarte, nu cred ca este.

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă toate lucrurile ar trebui să aibă un început și înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, nici n-ar fi început vreodată să existe ceva.Tocmai lucrurile cu un început, cum e universul sunt dovada că trebuie să existe un Creator fără început, fără cauză altfel existența ar fi imposibilă.

| drutzix a răspuns (pentru ania):

Ce faci tu aici se numeste 'special pleading' si e o greseala logica.
Daca trebuie neaparat sa existe ceva fara inceput atunci de ce acel ceva nu e universul? Sau Zeus, Odin sau oricare alt zeu? De ce neaparat zeul tau?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Hai serios universul e dovada ca zeul tau a aparut din nimic si spontan? universul e dovada ca hidrogenul nu are nevoie de zeii pentru a creea stele, cum a aparut dumnezeu? de ce doar un singur dumnezeu? de ce fix al tau?

| ania a răspuns (pentru drutzix):

Universul nu e acel ceva, că doar a descoperit știința că universul are un început,

| ania a răspuns (pentru RAY):

Dumezeul meu n-a apărut din nimic și spontan, El e cauza necauzată a universului.

| drutzix a răspuns (pentru ania):

Universul in forma actuala are un inceput.
Nu avem habar cum era universul pre-Big-Bang

| RAY a răspuns (pentru ania):

Hai serios asa ceva n-am mai auzit de cauza necauzata, tu intelegi ceea ce scrii?

| ania a răspuns (pentru RAY):

Dumezeu e cauză necauzată pentru că El a cauzat universul dar El însuși e etern, nu are cauză/

| RAY a răspuns (pentru ania):

Si alba ca zapada si tot ce nu poate fi explicat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ciudat esti tu

| T0T a răspuns:

Nu știm. Putem defini viața ca pe un sistem organic iar acest sistem organic este alcătuit din materie, energie. După ce sistemul își oprește funcțiile, nu mai funcționează însă ceea ce rămâne din el nu se pierde, se conservă și transformă. Poate la un moment dat anumite particule din el iau forma altui sistem și tot așa. Viața, așa cum o definim noi, după moarte reprezintă menținerea unor caracteristici ale acelui sistem așa încât să mai putem fi noi(adică să avem conștiință) ceea ce e greu să presupunem însă nu este neapărat de exclus. Cât despre un creator al energiei și un împletitor al acesteia, iar nu știm pe baza dovezilor pe care le avem. Nu avem destule dovezi experimentale nici să demonstrăm noile teorii.

| Holiday a răspuns:

Un lucru e cert, niciuna din povestile religioase care incearca sa explice lucrurile nu are nici cea mai elementara logica de bun simt, ci doar se bazeaza pe dorinta omului de a avea o explicatie pentru asta, oricat de aiuristica ar fi ea, combinata cu niste "daruri" pe care le primesti daca le imbratisezi ideile sau niste "pedepse", la fel de nereale, care se vor abate asupra ta daca nu le pupi in dos spiridusul.
Viata dupa moarte, cum spui tu, este doar un mijloc, presupusul cadou, prin care oamenii sunt atrasi sa creada diverse aberatii religioase.

| Mayhem666 a răspuns:

Traieste-ti viata din plin ca si cum fiecare zi ar fi ultima, si indeplineste-ti toate visele si fii fericit, nu are rost sa te gandesti la astfel de chestii, ca iti pierzi timpul degeaba, asta am invatat-o pe propria piele.

| Clorox a răspuns:

Nu te mai framanta, viata e prea scurta ca sa iti faci griji de genul si sa te intrebi niste chestii inexplicabile!
Doar traieste-o!winking

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu siguranta exista o sursa de unde am venit si unde ne vom intoarce.Am avut si alte vieti pe aici sau pe alte planete.
Creștinismul, Iudaismul si Islamul sunt religiile cele mai inapoiate si gresite din univers.
Stiinta umanoizilor este abia la inceput de drum.
Am fosrt lasati pe planeta asta cam de izbeliște.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cu siguranta un Creator, parerea mea, dar din cauza crestinismului, islamismului si iudaismului toate scrierile despre acest Creator au fost fie distruse fie ascunse de ochii lumii (Incendierea bibliotecii din Alexandria de exemplu). Ce mi se pare ciudat este ca religia crestina, care are doar 2000 de ani vechime, are cam un raspuns pentru mai toate intrebarile ce macina omeniea. Cum s-a format Terra, omul, care este scopul lui, ce se intampla dupa moarte etc.
Oricum, doar mentalitatea sclavagista de turma pe care o promoveaza crestinismul ii face pe crestini sa fie de acord cu teoriile pe care aceeasta "religie" le promoveaza.

| gratargratar a răspuns:

Da, exista.
Iar acest creator este Sf. Treime: Tatal, Fiul (Iisus Hristos) si Duhul Sfant.

Nu e nimic ciudat. Totul e asa cum trebuie.

Este si viata dupa moarte. Si viata dupa moarte este cu mult mai frumoasa decat orice iti poti imagina pe lumea aceasta. La fel si Iadul este cu mult mai terifiant decat orice iti poti imagina pe lumea asta.

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

Vorbesti de parca ai putea dovedi ceva

| RAY a răspuns (pentru gratargratar):

Ce cauta intrebarea la stiinta? stiinta nu se ocupa cu descoperirea zeiilor inventati de om si de realitate, daca vrei sa te minti da, daca vrei sa fi sincer nu, omul a inventat zeii din en motive

| Logic101 a răspuns (pentru gratargratar):

Si tu ce metoda ai folosit ca sa-ti dai seama ca toate alea exista?

Răspuns utilizator avertizat
| Idris a răspuns:

Daca nu exista un creator, atunci cum a aparut Universul? Ai auzit de un principiu numit Cauza si Efect? Tot ceea ce a inceput sa existe, trebuie sa fi avut o cauza, corect? Universul a inceput sa existe, ceea ce inseamna ca Universul a avut o cauza. Daca Universul nu a avut o cauza, inseamna ca Universul ori s-a creat singur, pe sine insusi, ori a existat dintotdeauna. Este acest lucru posibil? Poate un lucru exista si ne-exista in acelasi timp? Prin urmare, acesta nu s-a putut crea pe sine insusi.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Ce L-a cauzat pe Dumnezeu atunci?

Daca Dumnezeu nu a avut o cauza, inseamna ca Dumnezeu ori s-a creat singur, pe sine insusi, ori a existat dintotdeauna. Este acest lucru posibil? Poate un lucru exista si ne-exista in acelasi timp? Prin urmare, acesta nu s-a putut crea pe sine insusi.

Iar daca Dumnezeu nu are nevoie de o cauza atunci de ce Universul are nevoie de una?

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

Ceea ce am spus, acea lege este valabila in Univers, da? Nu putem aplica aceasta celor din afara Universului, implicit lui Dumnezeu. Dumnezeu a existat dintotdeauna, El este fara inceput si fara sfarsit. Deci cum an zis. Acea lege se aplica celor din Univers nu si celor din afara lui. Simplu!

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Faci special pleading (o greseala logica)
De unde sti tu ca legea este valabila pentru Univers?
"Dumnezeu a existat dintotdeauna' -Dovedeste.
Spui ca Universul trebuie neaparat sa aiba un inceput dar zeul tau este scutit de astfel de nevoi pentru ca asa vrei tu.
De unde stii ca Universul nu a existat dintotdeauna?

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

Dumnezeu spune in Quran ca El a existat intotdeauna. Nu are inceput si nici sfarsit. De unde am putea sa stim de El daca nu de la El? Oamenii de stiinta spun ca universul nu a existat dontotdeauna si ca a avut un inceput. Ceea ce este in concordanta cu ceea ce Dumnexeu ne-a spus in Quran.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Oamenii de stiinta spun ca Universul in forma actuala a avut un inceput. Inca nu stim cum arata pre-Big-Bang dar asta nu inseamna ca nu a existat.
Si de ce as avea incredere intr-o carte scrisa acum 1500 de ani de un pedofil?

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

"Si de ce as avea incredere intr-o carte scrisa acum 1500 de ani de un pedofil?" - Daca Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) este "pedofil" din cauza casatoriei cu Aisha (Allah sa fie multumit de ea!), atunci ar trebui sa ii consideram pedofili si pe Sf. Augustin care s-a casatorit cu o fata de 10 ani, si pe Regele Richard al II-lea care s-a casatorit cu o fata de 7 ani sau pe Henry al VIII- lea care s-a casatorit cu o fata de 6 ani. La fel de bine ar trebui sa ii catalogam pe cetatenii statelor Delaware si California din SUA, care in anul 1880 se puteau casatori cu fete de 7 ani, respectiv 10 ani.

Raspunzandu-ti totusi la intrebare, de ce l-am crede pe Profetul Muhammed, care nu a scris el cartea (esti dezinformat) ci el a primit revelatia. Trebuie sa il credem pentru ca nu avem nici un motiv sa nu il credem. El (Sallallahu alayhi wasallam) nu a mintit niciodata, nu a facut marturie mincinoasa si nici nu a rupt vreun legamant, niciodata, absolut niciodata. El era renumit in toate triburile din Mekka ca fiind "As-Sadiq", "Al-Amin". Adica cel sincer, cel demn de incredere. Hai sa te intreb ceva. Daca maine (Allah sa te fereasca si sa te aibe in paza lui!) ti-ai pierderea vederea, ce ai face? Ai apela la ajutorul unei persoane de incredere, si ai crede ceea ce ea ti-ar spune ca vede cu ochii ei? Sau sa zicem ca ai bani intr-un cont, in banca, iar maine ti-ai pierde vederea, la fel, ce ai face?

Acea carte scrisa acum 1500 de ani nu poate fi reprodusa de nimeni si modificata de nimeni pana in prezent, cu toata tehnologia si toata stiinta. Acea carte contine lucruri pe care stiinta le-a descoperit decat recent si care nu au mai fost pretinse de nimeni nicioadata inainte. Iar exemplele pot continua.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Iar tu faci o greseala logica numita "Tu quoque".
Sf. Augustin a incheiat relatia cu iubita sa pentru a se pregati sa se insoare cu o fata de 10 ani, a trebuit sa astepte 2 ani dar in timpul asteptarii a devenit preot celibatar. Deci minti cu nerusinare, casatoria de care vorbesti nu a avut loc.
Casatoria lui Richard a fost pe motive politice
Henry al VIII- lea nu a avut o sotie de 6 ani.
Iar in Delaware si California era legal dar asta nu inseamna ca se practica.
Oricum nu ai observat punctul pe care l-am facut. Nimeni nu spune ca Richard al II-lea este un om moral. Sau ca cetatenii statelor Delaware si California care au facut asta sunt oameni buni.
Dar voi musulmanii spuneti ca Muhammed este alesul lui Dumnezeu si nu a facut nimic rau. Vezi distinctia?

Pentru a doua parte. Nu sunt dezinformat stiu prea bine ce pretinde Muhammed.
La fel ca Joseph Smith care a spus ca Dumnezeu i-a dictat cartea lui Mormon si a inventat Mormonismul. Pe el de ce nu il crezi?

| Idris a răspuns (pentru drutzix):

``Dar voi musulmanii spuneti ca Muhammed este alesul lui Dumnezeu si nu a facut nimic rau. Vezi distinctia?`` - Eu vad foarte bine si inteleg ce vrei sa spui, numai ca ori te faci ca nu intelegi, ori nu intelegi. Daca a intretine relatii si a te casatori cu o femeie ajunsa la varsta pubertatii si care este capabila sa discearna, sa accepte sau sa respinga o casatorie se considera a fi pedofilie, atunci toti am trebuii sa fim considerati pedofili, mai ales cei care au sotii cu varste mult mai mici decat ei. Arata-mi un text ceva care indica in acel timp (in urma cu mai bine de 1400 de ani) un text care sa arate ca o fata se poate casatorii dupa o varsta anume, si arata-mi unde scrie ca, casatoria cu o fata care are sub o anumita varsta este considerata pedofilie, si atunci ceea ce pretinzi tu ar fi fondat.

"Sf. Augustin a incheiat relatia cu iubita sa pentru a se pregati sa se insoare cu o fata de 10 ani, a trebuit sa astepte 2 ani dar in timpul asteptarii a devenit preot celibatar. Deci minti cu nerusinare, casatoria de care vorbesti nu a avut loc.
Casatoria lui Richard a fost pe motive politice
Henry al VIII- lea nu a avut o sotie de 6 ani." - Nu ma mai banuii de minciuna pe nedrept. Aici daca tu crezi ce scrie in paragraf esti la fel de ipocrit ca ipocritii care imbraca adevarul cu minciuna pentru a prostii lumea. Sunt ipocriti care spun ca si Aisha avea 19 ani la momentul casatoriei cu Profetul Muhammed, acest lucru fiind neadevarat, nu il pot aduce ca argument. Cum casatoria lui Richard a fost din motive politice, asa a fost si casatoria Profetului Muhammed cu Aisha, pentru a intarii relatiile de prietenie cu tatal acesteia Abu Bakr, care mai apoi avea sa devina primul Calif. Asta doar ca o subliniere la ceea ce ai scris, raspunsul este in prima parte a postului meu. Nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat cu un post inainte de acesta, iar cat despre Joseph Smith si Mormon, Profetul Muhamed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus ca el va fi ultimul profet si ca dupa el nu va mai veni nici un profet. Toti profetii ce urmau sa vina au fost numiti in cartile anterioare lor, asa arata-mi in ce carte sfanta este anuntata venirea lui Mormon? Asta doar asa de dragul argumentatiei, insa dupa Muhammed (salallahu alayhi wasalam) nu va mai veni nici un profet, ci va veni Imam-ul Mahdi, iar dupa el Isus care vor conduce armata dreptcredinciosilor impotriva armatei lui Dajjal (Antihristul).

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

"tatal acesteia Abu Bakr, care mai apoi avea sa devina primul Calif." - Chestia e că alţi musulmani susţin că acesta şi cu cei doi de după el au devenit califi prin înşelăciune şi că adevăratul calif a fost Ali, ginerele lui Muhamed

| Idris a răspuns (pentru iurii75):

Aceasta este ceea ce pretind cei din Shia. Insa nu pot fi asociati cu Islamul, fiind cei care se inchina oricui altcuiva decat lui Allah, si urmeaza orice altceva decat mesajul Profetului Muhammed. Sunt devianti, fiind inselati de un evreu pe nume Ibn Saba, care a pretins ca a devenit musulman ducandu-i astfel intr-o cale gresita. Deci postulatia ta, "alti musulmani" este gresita.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

" Sunt devianti, fiind inselati " - îţi dai seama că ei afirmă despre tine acelaşi lucru. Puţin mă interesează faptul că Muhamed n-a dat instrucţiuni cine urma să fie în frunte, doar am atenţionat că între cei ce susţin că urmează coranul sunt mari dezbinări.

| Idris a răspuns (pentru iurii75):

Chiar si asa, Quranul e acelasi, doctrina monoteista e aceeasi. Ceea ce se disputa este altceva. Nu sunt diferente majore cum sunt intre sectele crestine

| ania a răspuns (pentru Idris):

Chiar dacă Quaranul e consecvent cu el însuși, nu e o dovadă în sine că e adevărat, că provine de la Creatorul existenței.Noi creștinii credem că Vechiul Testament este istoria de la început a revelației Creatorului.Moise spune că Creatorul i-a revelat cele 10 porunci și una dintre ele e să nu preacurvești, să nu iei nevasta altuia.Muhamed a susținut în Quaran că cel ce i l-a dictat i-a spus să o despartă pe soția fiului lui vitreg de soțul ei și s-o ia el de nevastă. Din perspectivă creștină asta e preacurvie și sutem convinși că Creatorul niciodată n-ar fi cerut sau aprobat așa ceva, așa că suntem convinși că nu cu el a stat de vorbă Muhamed și nu El i-a dictat Quaranul.

| Idris a răspuns (pentru ania):

"Moise spune că Creatorul i-a revelat cele 10 porunci și una dintre ele e să nu preacurvești, să nu iei nevasta altuia." - Ce treaba are curvia cu faptul ca poti avea mai multe sotii? Vreau sa imi arati cu verset doua lucruri. Unde anume in Biblie este limitat numarul de sotii la una singura, si unde anume in Quran este incurajata curvia.
Citeste intai ce scrie in Scriptura pe care te bazezi, apoi poti pretinde ceea ce pretinzi.

"Lameh si-a luat doua neveste: numele uneia era Ada, si numele celeilalte era Tila. " [Geneza 4:19]
"A avut de neveste sapte sute de craiese imparatesti si trei sute de tiitoare; si nevestele i-au abatut inima. [1Imparati (Regi) 11:3]

Iar exemplele pot continua. Cat despre curvie, incest, prostitutie si altele, nu cred ca gasesti cazuri mai multe in orice alta Scriptura.

"33. Au facut, dar, pe tatal lor de a baut vin in noaptea aceea; si cea mai mare s-a dus si s-a culcat cu tatal ei. El n-a bagat de seama nici cand s-a culcat ea, nici cand s-a sculat.

34. A doua zi, cea mai mare a zis celei mai tinere: "Iata, eu m-am culcat in noaptea trecuta cu tatal meu; haidem sa-i dam sa bea vin si in noaptea aceasta, si du-te de te culca si tu cu el, ca sa ne pastram samanta prin tatal nostru."

35. Au dat tatalui lor de a baut vin si in noaptea aceea; apoi cea mai tanara s-a dus si s-a culcat cu el. El n-a bagat de seama nici cand s-a culcat ea, nici cand s-a sculat. " [ Genesa 19:33-35]

"Pe cand locuia Israel in tinutul acesta, Ruben s-a dus si s-a culcat cu Bilha, tiitoarea tatalui sau." [Geneza 35:22]

"15. Iuda a vazut-o si a luat-o drept curva, pentru ca isi acoperise fata.

16. S-a abatut la ea din drum si a zis: "Lasa-ma sa ma culc cu tine!" Caci n-a cunoscut-o ca era nora sa. Ea a zis: "Ce-mi dai ca sa te culci cu mine?"

17. El a raspuns: "Am sa-ti trimit un ied din turma mea." Ea a zis: "Imi dai un zalog pana il vei trimite?"

18. El a raspuns: "Ce zalog sa-ti dau?" Ea a zis: "Inelul tau, lantul tau si toiagul pe care-l ai in mana." El i le-a dat. Apoi s-a culcat cu ea; si ea a ramas insarcinata de la el.

19. Ea s-a sculat si a plecat; si-a scos marama si s-a imbracat iarasi in hainele de vaduva. " [Genesa 38:15-19]

Si exemplele pot continua!

"Din perspectivă creștină asta e preacurvie" - Daca a avea sotii legal e curvie, ceea ce am scris din Biblie cum este din perspectiva crestina?

| Miss25JK a răspuns:

Eu tind sa cred ca nu, desi uneori ma lovesc de intrebarea asta si eu, nu avem nicio dovada palpabila cum ca acest creator exista, in afara de carti scrise de alte personaje. Viata dupa moarte nu stie nimeni, nimeni nu s-a intors sa spuna exact ce este acolo, restul despre cei cu experiente de moarte clinica in care au vazut luminite, tunel si alte chestii sunt doar niste basme, sau o reactie a activitatii creierului pe aceas durata. Daca ceilalti ne pot lamuri palpabil atunci sa vedem. La fel nu avem de unde sti ca Sf. Ion e sfant. Ca preotii nostri si parohia, episcopia l-au numit sfant, e altceva, eu nu am de unde sa stiu ca in rai acest Ion e sfant...

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Biblia este o carte deseori interpretata gresit, adica geneza nu este asa cum o citim noi, ci e o metafora care trebuie tradusa. Toata stiinta este reala.
Din punctul meu de vedere, cel mai sigur mod prin care Dumnezeu se poate face cunoscut omenirii nu este prin profetii si nici prin minuni, caci apoi vin tot felul de vorbe care spun ca extraterestrii au intervenit; ci prin observarea legilor fizicii care nu pot fi modificate de extraterestrii sau de alta forma inteligenta de viata, caci acestea exista de la Big Bang incoace (deci lucruri pe care niste fiinte nu le pot influenta absolut deloc).
Biblia afirma ca gandirea omului (duhul fiecaruia dintre noi) se aseamana cu stelele si cu celelalte corpuri ceresti (de ex: Iisus e reprezentat de Soare in Apocalipsa lui Ioan: Cap. 22:16).
Daca doua stele sunt apropiate intre ele, formeaza un sistem binar, si tu observi ca cele doua stele se influenteaza una cu cealalta prin intermediul gravitatiei. Asa este si cu gandirea omului: daca doua persoane sunt appropriate intre ele se influenteaza una pe cealalta in comportare. Persoana mai mandra influenteaza mai tare pe aia mai timida (asemenea stelelor: cele cu masa mai mare, au o gravitatie mai mare decat cele cu o masa mai mica, si le influenteaza mai mult.
Un argument care ti-ar putea dovedi existenta creatorului dupa mine este sa observi o gaura neagra. Este un corp ceresc cu o masa extrem de mare. Din cauza ca aceasta are gravitatia uriasa din cauza masei foarte mari, ea peturbeaza spatiul si timpul care sunt in jurul ei prin intermediul unei proprietati a gravitatiei numita: raza gravitationala.

Daca gandirea omului este foarte mandra, acel om nu va mai fi constient de greselile lui (caci toti oamenii gresesc) si nu le va mai indrepta. Asa este si cu o gaura neagra, e prea mare in masa si apoi face ca timpul din jurul lui sa incetineasca => deci evolueaza mai greu la fel ca o persoana exagerat de mandra.
Eu cred ca aceasta coincidenta este intr-adevar buna pentru a demonstra existenta unui Dumnezeu, deoarece aici nu poate veni vorba de vreo influenta de la extraterestrii; deci poti spune ca a fost voia lui Dumnezeu sa fie aceasta coincidenta intre aceasta lege a fizicii si intre comportarea oamenilor in mediu, gandirea omului etc.
In concluzie, acest argument este mult mai bun pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu decat profetiile, minunile si experientele unor oameni, deoarece aici nu intervin extraterestri.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Continuand ideea, nimic din ce supune timpul se stie ca nu poate sa il influenteze in mod obisnuit acest "continuu". Deci, este o minune faptul ca gravitatia influenteaza trecerea timpului; dar, la fel de real este faptul ca nimic din afara timpului nu poate exista de fapt, deoarece acesta este absolutul [timpul pe toate le supune]. Deci, raza gravitationala este (din punctul meu de vedere) o minune a fizicii si un argument al existentei lui Dumnezeu, deoarece ea in mod normal nu are cum sa apara.

| ania a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

La preacurvie nu m-am referit la faptul că a avut mai multe soții ci la faptul că pe vreamea când încă Zaynab era căsătorită ci fiul lui vitreg adoptiv Zaid, a spus că Alah i-a spus că trebuie să se căsătorească el cu ea, a divorțat-o de el și a luat-o el de nevastă.

| CodreanuC a răspuns:

Eu L-am descoperit prin fapte, daca vrei sa iti dai seama si tu, nu ignora ciudateniile, sau lucrurile neobisnuite

| 11naomi11 a răspuns:

Da exista! Daca te uiti in Biblie in vechiul testament Geneza ai sa descoperi... Crede in El si iti va fi bine. Dupa moartea reala exista viata spirituala doar cu Dumnezeu doar atata timp cat iti ceri iertatre inaintea Lui. Exista Rai si Iad. Tu decizi unde vrei sa mergi, ghideaza-ti faptele. Sper ca te-am ajutat.

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Tu nu sti ce viata exista dupa moarte ca nu ai murit, ceea ce afirmi sunt doar ipoteze atat