| Byb2001 a întrebat:

Exista dovezi ca exista Dumnezeu?

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nici o dovada ca exista Dumnezeu, cu toti suntem agnostici uni teisti uni atei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Faptul că tu întrebi despre El aici. Altă dovadă nu avem nevoie.
în Biblie El spune. Eu sunt cel ce sunt. Și cel despre care întreabă Byb2001 pe TPU.
Cine nu e gata, îl iau cu lopata. Amin.

| Celcestietot a răspuns:

Cu seriozitate, cum ar fi putut lua nastere Universul, singularitatea primordiala si spatiul in care se afla daca nu cu ajutorul unui Creator?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum, nu știi? A făcut ceva bum! De ce a făcut bum încă nu se știe... laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a creat singur Universul, nu totul are o cauza si efect (cum ar fi normal si logic), pai, se poate asa ceva rolling on the floor rolling on the floor?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

N-am văzut Cauza, deci nu există. Caz închis.
Primesc și eu un Nobel?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Caz inchis! Iar acum vei primi un Nobel pentru cea mai glumeata fata!

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

E doar o invenție. Nu cred ca exista.

| CostinAlamariu a răspuns:

"Dovezi" e cuvantul gresit. Adica exista dovezi ca exista Logica? sau ca exista Frumos? Dovezi tangibile nu, dar argumente da. La fel exista argumente pentru existenta lui Dumnezeu

| Meme10Memu a răspuns:

Sunt dovezi insa nu precum cele cerute de savanti.
Vacile nu cred decat ca exista iarba.

| Alyra a răspuns:

Din păcate, nu există nici dovezi că există, nici că nu există.

| doctorandus a răspuns (pentru Alyra):

Dap, ceea ce-ti poate confirma orice teolog care n-a baut Kool Aid.

| Digikey a răspuns:

Daca te referi la cel biblic nu exista dovezi.
Oamenii l-au inventat dupa chipul si asemanarea lor:iute la manie, razbunator, criminal, laudaros etc.

| Algo098 a răspuns:

Exista dovezi ca nu exista. Daca exista, cum e atotputernic si iubitor, spitalele erau goale, ca nu lasa o secunda un Dz iubitor un om aflat in suferinta fara sa-l ajute, avand puterea si iubirea infinite. In plus, daca exista un Dz atotputernic si iubitor, care a facut tot ce exista, ii era foarte usor sa comunice cu toti oamenii si nu avea nevoie de povesti si minuni primitive si fara valoare care sa-i confirme existenta. Un Dz puternic si iubitor nu sta spectator, nu face minuni si lucruri inutile ci ajuta nonstop cu puterea lui nemarginita pe cei pe care ii iubeste asa de mult.
Din punct de vedere logic, un Dz daca exista si e infinit nu poate nici ajuta pe nimeni cu nimic, nici nu poate vedea vedea, nici nici nu poate auzi si nici nu-l intereseaza omul care este finit. Finitul fata de infinit e egal cu zero, nu are importanta pentru un Dz infinit, asa cum pentru un om un singur atom are valoare zero.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, tu ești o dovadă. Și eu la fel. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la fel si eu, sa nu uitam de mine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum am putea să uităm tocmai de tine? laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca s-a produs o eroare de scriere, ca altfel nu pot concepe rolling on the floor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cel mai probabil. Ne cerem scuze pentru această eroare, domnule.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio problema, va iert, pentru ca sunt bun ((:

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu va mai obositi, oamenii l-au avut pe Dumnezeu in fata lor si nu au crezut in El...

| Celcestietot a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Cel putin, putem sa facem lumina in jurul nostru, asta trebuie sa faci ca sa fi o posibila lumina a lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profețiile din Bibie. Ia vezi, este vreuna ce nu s-a împlinit ca acolo d.p.d.v. istoric?
Ia vezi, ce s-a întâmplat d.p.d.v. astronomic între Marte și Pământ în momentul istoric în care Dumnezeu a poruncit Soarelui să rămână pe cer? Și sunt multe alte aspecte.

Cine nu crede la auzul Cuvântului să învețe carte și să se raporteze la Biblie pentru a se convinge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... Și descoperirile arheologice de pe fundul Mării Roșii...

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu nu exista pentru tine daca nu crezi ca exista. D-aia se numeste credinta. Iar atunci cand crezi ca exista IL vei simti si vedea in toate lucrurile si vei sti apoi ca exista.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Păi dovadă e și când vezi modul de manifestare și/sau interacțiune al "acelui ceva", indiferent că e fenomen, reacție sau ceva supranatural. Spre exemplu: câmpul electromagnetic, radiațiile, presiunea atmosferică, involuția teoriei evoluției,.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Ceva supranatural poate fi uneori veridic sau concludent, însă informațiile, dovezile și argumentele referitoare la ceva supranatural pot fi "verificate" și/sau analizate. Pentru cei ce se străduiesc să argumenteze inexistența Divinității sau sunt indeciși, rămân aceleași întrebări de mii de ani: cine sau ce anume intervine în anumite situații și-n diferite moduri,de multe ori chiar supranaturale?! Cine sau ce anume răspunde la anumite rugăciuni,cereri sau nevoi, la timpul potrivit și-n modul potrivit, ne-anulând totuși libertatea omului (liberul arbitru)?! De unde știe materia și evoluția ce este-n mintea și-n sufletul omului?! De ce oamenii repetă aceleași greșeli și au aceleași slăbiciuni de mii de ani?! De ce rezolvă de multe ori „supranaturalul" ceea ce știința, medicina sau evoluția nu pot rezolva?!

| Pantagruel a răspuns:

Sigur ca da. Si iepurasul de paste, mos craciun si Mickey mouse.