| DeyCj a întrebat:

Există dovezi cum că Bibilia reprezintă cuvântul unei persoane de sex masculin. Dacă da puteţi să-mi spuneţi care ar fi, dar nu cu link-uri de pe net, sau citate din Biblie, aşa cu cuvintele voastre.
Mulţumesc anticipat de răspunsuri.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu de tot. În toate perioadele când Biblia a fost scrisă și editată, preoți, ecleziaști, conducători religioși nu puteau să fie femei, exclus. Ori ei au scris Biblia, deci cuvântul unor bărbați.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se spune ca Biblia a fost scrisa sub indrumarea Duhului Sfant, normal ca a fost scrisa nu de unul ci de mai multi barbati dealungul timpului, Biblia are o vechime de peste 4000 de ani daca ne raportam si la Vechiul Testament.
Dovezi nu ar putea sa fie concludente in acest caz doar faptul ca femeile inca din cele mai vechi timpuri din punct de vedere religios erau pe locul 2 si barbatul primul...de aceea s-a pastrat pana in zilele noastre ca femeia nu are voie sa treaca prin fata Altarului.
Ca sa intuiesti ori sa-ti dai seama daca a fost scrisa Biblia de barbati sau femei trebuie sa ai notiunile de baza ale religiei, la tine din pacate lipsesc. Eu tot cu cuvintele mele am vorbit si nu din carti, dar tu vrei dovezi exacte la ceva ce are o vechime de cateva milenii, o sa incerc sa atest ce am zis prin datarea cu carbon-14 special pentru tinewinking

| Celcestietot a răspuns:

Nu a unei persoane, ci a unor persoane.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, cum din cele doua sexe ale oamenilor s-a facut ca barbatul sa fie puternic si femeia cea care naste, cred si eu de ce mai-marii creatori ai bibliei au adoptat masculul ca forta atotputernica.
Pacat ca religia este un domeniu supraexploatat prin concepte prea multe si prea colorate

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu este la genul masculin.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cuvantul dumnezeu este un termen care defineste ceva, nu e cv masculin sau feminim, poate fii o zeita sau zeu sau neutru

| Algo098 a răspuns:

Cei care au scris-o erau de sex masculin: se vede asta si din continut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, porcaria aia de biblie sustine ca doar barbatii sunt dumnezei. Nu exista vreo zeita.

| DeyCj explică (pentru anonim_4396):

Afrodita big grin...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Afrodita nu are legatura cu biblia.