| anonim_4396 a întrebat:

Exista dragoste fara Dumnezeu?

19 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Daca raportezi dragostea doar la zei si ai impresia ca nu poate exista fara, imi pare rau de tine dar nu meriti iubirea nimanui. Habar nu ai ce inseamna.

| anonim_4396 explică (pentru RockaruL):

Nu confunda ignoranta cu existenta. Doi oameni se pot iubi chiar daca ignora pe Dumnezeu. DAR a ignora un lucru NU inseamna ca acel lucru nu exista. happy

| RockaruL a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul acesta, raspunsul la intrebarea ta era clar. Si totusi, ce legatura are ce am spus eu cu ce ai spus tu? Eu ma refeream la existenta iubirii, nu a lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru RockaruL):

Dumnezeu intretine iubirea sau dragostea.

| RockaruL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, iubirea dintre oameni e intretinuta de intelegere, de lucrurile pe care le au in comun si multi alti factori cat se poate de normali. Ai pus intrebarea doar ca sa auzi opinii, sau ca sa iti raspunzi singur? Vad ca nu ai inteles nimic din ce am zis, ai pus intrebarea inutil si nu esti nici foarte coerent in exprimare. O sa ma rezum doar la primul comentariu.

| catalynx a răspuns (pentru RockaruL):

RockaruL Este evident ca lucrurile pe care se bazeaza o relatie de lunga durata, sunt chiar ceea ce impartiti in comun, idei, convingeri.etc, insa nu sunt in totalitate, pentru ca in viata sunt si idei si opinii diferite. Iubirea si respectul sunt fundamentale intr-o relatie, doar ca ele nu pot fi intretinute de Dumnezeu, pentru ca adevarata iubire nu este la inceput, ci in timp, atunci cand o sa ai si clipe frumoase in viata, dar o sa infrunti si necazuri si greu si atunci Dumnezeu da puterea oamenilor sa ramana impreuna si sa lupte. Sunt de acord cu dvs ca intelegerea constituie un factor de baza intr-o relatie stabila, insa ea nu poate veni decat daca fiecare in sinea lui lasa de la el, iubirea in general inseamna sacrificiu pentru cel drag, daruire de sine, dezinteres.etc Lucrurile astea ar fi foarte greu de facut daca nu le-ar garanta si intretine Dumnezeu, pentru ca in viata exista lupta cu egoismul, lupta cu lipsa de sinceritate, lupta cu infidelitatea si alte lucruri care ar compromite relatia dvs, lupta asta nu poate fi castigata decat cu ajutorul lui Dumnezeu. Daca dvs nu credeti in Dumnezeu, dar totusi va regasiti si respectati cat puteti din fire principiile lui, Dumnezeu tot va ajuta si tot va da si nu se supara pe dvs daca din anumite convingeri nu credeti, poate dvs nu credeti pentru ca nu ati gasit anumite dovezi care sa va convinga s-o faceti, dar el poate fi capabil sa va ofere aceste dovezi incat dvs sa credeti, trebuie doar sa vreti asta si de asemenea nici nu va sileste s-o faceti, doar daca dvs vreti s-o faceti atunci el va poate ajuta sa-l descoperiti. O seara frumoasa va doresc

| catalynx a răspuns (pentru catalynx):

Imi cer scuze pentru problema de exprimare, Am vrut sa ma refer ca ele nu pot fi intretinute decat de Dumnezeu in timp

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx a răspuns:

„Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata. " (1 Corinteni 13:4-8a)

Dragostea, iubirea provine de la Dumnezeu si nu se refera la sexualitate, ci la sentimente si fapte, garantul celor mentionate mai sus tot Dumnezeu e

| anonim_4396 explică (pentru catalynx):

Ai raspunsul CASTIGATOR! Daca Dumnezeu nu garanteaza tot ce exista sau nu aducea in existenta femeia, aveam noi barbatii ce iubi? Sau femeile aveau ce iubi? NU! Deci NU EXISTA dragoste fara Dumnezeu.

| Zurelin a răspuns:

Parerea mea este ca nu, vad la parintii si la prietenii mei asta.
Daca nu esti in acelasi duh (spirit) cu persoana si cu Dumnezeu, dragostea este numai una fizica si se risipeste repede.
Daca iubesti pe cineva cu adevarat o relatie decurge in felul urmator, dupa parerea mea, El cauta sa o faca pe ea fericita, si invers, "Eu imi doresc ce tu iti doesti" ( astea sunt cuvintele Lui Hristos ).
Nu sunt ceva stundent la teologie sau chestii, iti zic din ce am vazut, invatat si inteles.

| anonim_4396 explică (pentru Zurelin):

"Parerea mea este ca nu, vad la parintii si la prietenii mei asta.
Daca nu esti in acelasi duh (spirit) cu persoana si cu Dumnezeu, dragostea este numai una fizica si se risipeste repede.
Daca iubesti pe cineva cu adevarat o relatie decurge in felul urmator, dupa parerea mea, El cauta sa o faca pe ea fericita, si invers, "Eu imi doresc ce tu iti doesti" ( astea sunt cuvintele Lui Hristos ).
Nu sunt ceva stundent la teologie sau chestii, iti zic din ce am vazut, invatat si inteles." - raspunsul tau este cel CASTIGATOR la intrebarea pusa de mine. Raspunsul tau este FOLOSITOR si INTELIGENT. Mi-a fost suspendat pe nedrept dreptul de a evalua raspunsuri pe acest site TPU. Cel mai probabil pentru credinta in Dumnezeu si Cristos! Atentie deci la cei care supervizeaza acest site!

| ConstantinCelMare a răspuns:

Sper ca nu te referi la criminalul biblic cand spui Dumnezeu.
Acela este dumnezeul prostilor.

| DomnulDumnezeu a răspuns:

Bineinteles,fraiere!

| anonim_4396 explică (pentru DomnulDumnezeu):

Explica! Poti incepe asa: "hazardul prin neutralitatea lui imi ingaduie sa salvez o viata DAR vai ce am facut? ca tot a murit!" happy SAU "Iubesc o fata, DAR vai au trecut anii si NU mai e atat de frumoasa cum era, parca NU o mai iubesc." happy SAU "Are omul constiinta? De unde si cum a aparut constiinta?" happy