| Anarhia a întrebat:

Exista Dumnezeu? Daca >"DA"-De ce exista?
Daca >"NU"-De ce nu exista?
Vreau sa stiu parerile voastre! si vreau sa fie cat mai coningatoare happy

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Nu exista pentru ca nu avem nici o dovada care sa'i confirme existenta si nu avem nevoie de aceasta ipoteza.
Nu putem sa spunem ca nu exista, pentru ca nu putem demonstra acest lucru, dar:
"Ce este sustinut fara dovezi, poate fii respins fara dovezi"

In concluzie, sunt 10% sigur ca exista si 90% nu.

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

10% sigur ca exista care zeu din cei 2700?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Ma refer la notiunea de Divinitate, Creator, nu la iluziile altora cu Mos Craciun si prietenii sai, Bau Bau, Zane..etc.

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Zenit,desi tu nu dai o posibilitate la zana maseluta dar lui dumnezeu i dai de ce?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Tu chiar nu intelegi ca ma refer la CONCEPTUL/NOTIUNEA de Creator,Divinitate,Inteligenta,Arhitect?!

NU ma refer la un nume, la o credinta, religie, cult, secta..etc.

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Si eu te-am intrebat de ce dai o posibilitate pentru acea conceptie, uite eu dau posibilitate la orice de maxim 5% inclusiv unicornul roz

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai repet inca odata!

Ma dau batut...

| Anarhia explică (pentru Zenit313):

DE aceasta parere sunt de acord pana in prezent! happy

| Zenit313 a răspuns (pentru Anarhia):

Ma bucur! happy

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atunci cand experimentezi iertarea de pacate Il primesti pe Isus ca Domn si Mantuitor primesti certitudinea mantuirii.Stiu ca Dumnezeu exista pentru ca vorbesc cu El in fiecare zi. Nu Ii aud vocea efectiv, prin sunete, dar Ii simt prezenta, Ii simt calauzirea, Ii cunosc dragostea pentru mine, Ii doresc harul. Au existat lucruri care s-au petrecut in viata mea si care nu au alta explicatie posibila decat ca sunt de la Dumnezeu. Dumnezeu m-a mantuit si mi-a schimbat viata intr-un mod atat de miraculos incat nu pot face altceva decat sa recunosc si sa laud existenta Lui.

| Disharmony a răspuns (pentru EmaS):

>> "Stiu ca Dumnezeu exista pentru ca vorbesc cu El in fiecare zi"
Ăsta nu-i un argument plauzibil care să demonstreze existenţa lui dumnezeu. În schimb, aş putea crede că suferi de schizofrenie.

| EmaS a răspuns (pentru Disharmony):

Este un motiv sa te intrebi serios daca exista sau nu Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns:

Marea noastra intrebare: de ce? Daca ai fi credincioasa, ai stii un lucru: una din putinele intrebari la care nu ti se va raspunde atunci cind o pui lui Dumnezeu, e tocmai aceasta. De ce? Pentru ca, chiar daca ti se raspunde, nu vei intelege raspunsul in mai toate cazurile. Si asta pentru ca noi oamenii nu avem cum sa cunoastem toate lucrurile, ori intrebarea "de ce?" te duce la unele din cele mai profunde raspunsuri. Noi nu stim raspunsuri la intrebari simple, cu atit mai putin cind e vorba de lucruri profunde, si interesant e ca ne cramponam, tocmai de aceste intrebari la care gasim atit de greu raspunsuri, in loc sa cautam raspunsurile simple, care cel mai adesea sunt si esentiale pentru viata noastra.

| RAY a răspuns:

Eu cred in proportie intre 95% si 99% ca nu exista nici un fel de creator fie el dumnezeul din vechiul testament sau cel deist, panteist
ca argument personal pentru are nu cred ca exista vreun creator in proportie mare este inceputul
nu pot crede ca din nimic o aparut un creator care din nimic a creat totul nu pot crede asta, in scimb mereu am crezut in evolutia simplititati spre cea ce in prezent
teisti spun ca dumnezeu nu e in timp
ok dar ce e timpul? de unde stim ca exista asa ceva?
ca e in afara universului de unde putem sti ca exista ceva in afara universului?
ca nu o aparut, eu nu cred asta nimic nu apare din nimic, nu asa complex ca un zeu, e posibil ca acea energie sa apara din nimic si sa fi creat hidrogenul care a fusionat in 91 de elemente chimice care a creat universul, nu-i greu de inteles e atat de simplu, logic, rational incat e imposibil sa nu intelegeti stiinta cu privire la evolutia universului
am sasi ofer niste dovezi
http://paginadeastronomie.wordpress.com/......-big-bang/
http://www.scribd.com/doc/78050841/EVOL-B

| RAY a răspuns:

Daca vrei poti viziona si niste documentare http://stiinta.ucoz.ro/

| AvalohAlyn a răspuns:

Exista Dumnezeu.Degeaba incearca unii sa convinga pe altii sau sa batjocoreasca cele Sfinte.Exista.Chiar daca unora nu le convine. Uite aici niste informatii folositoare, dar pe mine nu numai acele informatii m-au facut sa cred ci faptul ca Dumnezeu mi-a aratat mie personal ca exista, altfel eu nu mai eram viu acum.
Informatiile le poti vedea aici precum si pe google pe alte site-uri:http://www.everystudent.ro/exista/

| HueyFreeman a răspuns:

Uite o intrebare mai buna: De ce ar trebui sa existe?

| Calininio a răspuns:

Nu exista argumente solide de nici un fel in tabara cu da. Nu exista prea multe nici intabara cu nu, dar macar ei au o baza rationala.