| ImmaDucK a întrebat:

Exista dumnezeu?
Daca dumnezeu era omniscient si omnipotent el nu ar fi avut nevoie sa se manifeste in nici un fel.
Daca dumnezeu era omniscient si avea liberul arbitru sau le-a inzestrat fiintelor pe care le-a creat liberul arbitru atunci aceste doua proprietati se contrazic. Daca dumnezeu stie viitorul atunci si oamenii trebuie sa coroboreze cu, cunostintele lui despre viitor,air atunci noi nu avea liberul arbitru.
Daca dumnezeu era omniscient,omnipotent si moral perferct atunci trebuia sa creeze alte fiinte perfecte.
Paradoxul omnipotenteibig grinaca dumnezeu este omnipotent,poate creea o piatra atat de mare incat el sa nu o poata ridica? Daca nu atunci nu este omnipotent,si daca poate,iarasi nu este omnipotent.
Daca dumnezeu este omnipotent atunci el poate creea un viitor pe care nici el nu il cunoaste,dar asta este in contradictie cu faptul ca el este omniscient.
Daca orice structura complexa are nevoie de un creator,iar dumnezeu a creat universul, care poate fii considerata o structura complexa, atunci si dumnezeu(care este complex) ar fi avut nevoie de un creator si tot asa ad infinitum.
Daca pe parcursul istoriei s-a dovedit ca majoritatea religiilor teiste au ajuns sa fie considerate incorecte/false atunci si religiile contemporane vor ajunge sa fie considerate incorecte/false.
Daca dumnezeu era omnibenevolent si omnipotent atunci "raul" nu ar putea exista.
Daca o persoana nu a auazit niciodata de dumnezeu atunci ea ar fi pedepsita pentru ca nu ia urmat sfaturile lui dumnezeu si nu l-a venerat.
Daca dumnezeu este omnipotent si vrea ca oamenii sa creada in el ar face o treaba mai buna in a-i convinge pe oameni
Acestea sunt argumentele mele care arata ca dumnezeu nu exista.
Voi credeti ca exista/nu exista? Argumentati(si cred ca putem afirma cu totii ca biblia nu ofera argumente prea convingatoare)

27 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Demonstratia ta este completa nu vad ce as mai putea adauga.
Acum tine cont ca nu toti oamenii au puterea/capacitatea/inteligenta sa gandeasca atat de logic asa ca inca mai cred in vrajitoare, horoscop sau zei de tot felul.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu daca ai scris si asta acolo: Daca Dumnezeu este omnipotent, atunci poate El sa dea o boala unui om pe care nici El sa nu o poata vindeca?

| ImmaDucK explică (pentru Inferno):

E aproape acelasi lucru, oricum raspunzi la intrebare rezulta ca el nu este omnipotent
Daca dumnezeu este omnipotent, poate sa creeze o fiinta mia puternica decat el?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

laughing

| Inferno a răspuns:

Mai intra putin pe Id-ul de messinger, vreau sa te intreb ceva.

| Dandanache a răspuns:

Ne-ai carabanit cu argumentele astea, ce sa zic. Baietas, astea nu sunt argumente, sunt paradoxuri, in al doilea rand nu sunt ale tale, le-ai cules de pe la altii, cu ajutorul Sfantului Internet.

| ImmaDucK explică (pentru Dandanache):

Prezinta-mi tu argumente care sa fie ale tale in privinta existentei/inexistentei lui dumnezeu
Si un paradox poate reprezenta un bun argument

| Dandanache a răspuns (pentru ImmaDucK):

Sunt crestin agnostic, tocmai pentru ca nu am argumente, doar o pornire interioara spre credinta.

Paradoxurile nu sunt argumente, pentru ca ele pun la incercare logica umana, nu logica divina. Omnipotenta divina este volitiva: Teologic vorbind, Dumnezeu face orice ce vrea sa faca. Poate Dumnezeu sa pacatuiasca? Poate Dumnezeu sa moara? Poate Dumnezeu sa uite? NU! Insa toate aceste "incapacitati" nu ii contesta omnipotenta spirituala, ci contesta o omnipotenta teoreticizata, lexicala, obiect de studiu pentru unii logicieni chitibusari pentru care cuvantul implica din start contradictii ireparabile.

| MishuD a răspuns:

Pocaiti'va!
Monstrul Spaghetti vine si va purifica lumea prin SOS si CHIFTELE!

(Still a better fantasy story than the bible)

| RAY a răspuns:

Eu nu stiu daca exista sau nu un creator, cea ce stiu e ca omul mereu a creat zeii si ca stiintific e imposibil aparitia zeiilor din nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca acesti "zei creatori" ar fi o alta rasa? Nu ma refer la o terorie idioata ci doar la o ipoteza. Sa stii ca am realizat un lucru si anume: in lumea asta de nimic nu poti fi sigur 100% nici de propiati existenta. PS: ca sa numai dau alt raspusuri nu-s agnostic deci nu mi-a schimbatopinia religioasa

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Buna intrebare legata de Dumnezeu rai si iad. Vreau sa iti dezvalui niste INCREDIBILE DAR ADEVARATE marturii in care au fost in iad oameni, tu crezi ca o multime de oameni au scos asa minciuni din diferie parti ale lumii? nu cumva Dumnezeu ne avertizeaza si in ziua de azi ca El e DRAGOSTE si daca nu ne intoarcem la El vom pieri? ne avertizeaza prin viziuni prin vise uneori si alte metode.
o marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul dar Isus i a aratat iadul si stiti de ce! daca nu stiti priviti:
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
un fost ateu s a pocait
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
, o femeie traia in pacat s a pocait dupa ce a ajuns sa vada iadul si raiul
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
O fata a pictat raiu si iadul.
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ
o marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul dar Isus i a aratat iadul daca nu stiti priviti:
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
un fost ateu s a pocait
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
, o femeie traia in pacat s a pocait dupa ce a ajuns sa vada iadul si raiul
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor.Tote ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Peter 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge, Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
vindeca bolnavi
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
, Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Cel rau are putere peste sufletele necredinciosilor.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
Dumnezeu e minunat, nici nu putem sa il intelegem si nu il vom intelege niciodata.
Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31. Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui Satan. Satana este "Printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

E nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana giverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Bucura te ca mai ai timp.Si bucura te ca
ne a pregatit tuturor un loc in cer, numai ca multi sunt chemati putini alesi (Matei 22:14).
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, preaiubitule/preaiubito nu trebuie nicio marturie a niumanuia, Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu.Biblia este cuvantul Lui.Profetiile din biblie se implinesc! Dumnezeu are putere vindecatoare, vindeca bolnavii:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
cum poate sa fie unii oameni atat de oarbi la minuniile Lui.
ce nu pate face DUMNEZEU? nu te lua dupa lume si dupa indemnurile ei si religile ei FALSE, urmeaza l doar pe Isus, doar prin El vom ajunge in Paradis, in vesnicie (Ioan 14:6), lumea asta se va duce cu tot ce e pe ea, scrie si in biblie dar nu mai caut acum, nu prea am timp.
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze.
Romani 10:13
Si mai e de spus ceva, Iubirea sfanta a lui Isus.
un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor.Tote ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Peter 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge, Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
vindeca bolnavi
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
, Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Cel rau are putere peste sufletele necredinciosilor.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
Dumnezeu e minunat, nici nu putem sa il intelegem si nu il vom intelege niciodata.
Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31. Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui Satan. Satana este "Printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

E nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana giverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Bucura te ca mai ai timp.Si bucura te ca
ne a pregatit tuturor un loc in cer, numai ca multi sunt chemati putini alesi (Matei 22:14).
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, preaiubitule/preaiubito nu trebuie nicio marturie a niumanuia, Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu.Biblia este cuvantul Lui.Profetiile din biblie se implinesc! Dumnezeu are putere vindecatoare, vindeca bolnavii:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
cum poate sa fie unii oameni atat de orbi la minuniile Lui.
ce nu pate face DUMNEZEU? nu te lua dupa lume si dupa indemnurile ei si religile ei FALSE, urmeaza l doar pe Isus, doar prin El vom ajunge in Paradis, in vesnicie (Ioan 14:6), lumea asta se va duce cu tot ce e pe ea, scrie si in biblie dar nu mai caut acum, nu prea am timp.
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze.
Romani 10:13
Si mai e de spus ceva, Iubirea sfanta a lui Isus.

| ImmaDucK explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

1 miliard de oameni pot face o afirmatie asta nu inseamna ca ea este si adevarat.Pot afla mai mult gandind rational.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Scuze ca am scris de mai multe ori, m-am grabit in ziua aceea. Preaiubitule, crede ce vrei.Dar vom da toti socoteala de tot ce am facut in trupul acesta la judecata de apoi.

Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea.(Apocalipsa20).

Isus e sngura cale.John 14:6

| reihiuke a răspuns:

Daca dumnezeu era omniscient si avea liberul arbitru sau le-a inzestrat fiintelor pe care le-a creat liberul arbitru atunci aceste doua proprietati se contrazic.

Se contrazic doar daca ai o gandire plana, logica, liniara, ceea ce consider ca e o gandire superficiala si limitata. Apoi toate rationamentele urmatoare sunt facute in acelasi mod. E ciudat faptul ca nu sesizeaza nimeni ca gandirea logica si liniara e praf. E mecanica 100%. Nici macar nu poate fi numita gandire, pentru ca e atat de superficiala, incat se produce de la sine, fara niciun efort. In scolile ezoterice, gandirea asta nici macar nu e incadrata ca iesind din mental ci se formeaza intr-un fel foarte mecanic, absurd si limitat. N-are nici scop, nici cap, nici coada.
Daca vom urmari sa ne raportam la lume separat de noi si sa o vedem asa cum este, chiar dintr-un punct de vedere fizic, cu ajutorul telescopului sau al microscopului, vom vedea ce limitate sunt perceptiile noastre, iar capacitatile noastre mentale de perceptie sunt infinit mai limitate. Chiar daca am intra acum in legatura cu o sursa de cunoastere infinita, asa cum suntem in momentul prezent nu am fi capabili sa o utilizam sau sa stim mai mult decat stim acum, datorita mintii pe care o avem. Numai cunoasterea intregului poate fi numita cunoastere. Cunoasterea doar a unei parti a intregului, nu valoreaza nimic. De exemplu, daca iau o cutie de chibrituri si ma uit la ea printr-o crapatura, nu voi putea intelege niciodata cum arata o cutie de chibrituri. La fel se intampla cu toate lucrurile. Ceea ce numesc oamenii cunoastere, este cunoasterea unei parti separate de intreg. Era un citat care zicea "A cunoaste ceva, inseamna a cunoaste totul. A cunoaste o parte, inseamna a nu cunoaste nimic". Pentru tine "Dumnezeu", "liber arbitru" "omniscient", "a se manifesta" sunt doar niste cuvinte. Nici macar "a cunoaste" nu cred ca stii ce inseamna cu adevarat.

| Alphawolf a răspuns (pentru reihiuke):

Raspunsul tau nu este dovada unei gandirii superficiale si limitate? Nu cumva te contrazici singur? Punctul tau de vedere contine toata cunoasterea? Daca este sa luam in considerare ceea ce spui: "Cunoasterea doar a unei parti a intregului, nu valoreaza nimic." degeaba mai incercam sa explicam lucrurile. Spui ca "gandirea logica si liniara e praf". Cum ai dedus? Nu ma intereseaza scolile ezoterice, nici ceea ce sustii tu sau alti de gandirea mecanica, explica simplu si rational.

| reihiuke a răspuns (pentru Alphawolf):

Simplu. Eu iti spun ca afara ploua si ca daca iesi in ploaie, racesti. Apoi cand o sa ploua, iti zic "hai sa iesim afara". Iar dpdv logic, tu o sa-mi zici: "Pai da nu ai zis tu ca daca ies afara in ploaie racesc?" In stilul asta gandeste lumea logic. Asta e cea mai simpla forma de a gandi si asta-ti iese din cap si pe gura in secunda 2.

O gandire mai profunda ar fi sa aplic principiul "scarii" si al "relativitatii". Noi facem totul cat mai simplu cu putinta. Asa ne-a facut natura. Sa economisim. Deci putem sa gandim fara cele 2 principii, dar nu ajungem nicaieri. Daca luam cele 2 principii, o sa ma gandesc la un lucru, numai in functie de alt lucru, iar in acest mod de a gandi, cunoasterea este completa. Eu stiu ca acel lucru este 100% asa, dar numai in functie de alt lucru. Prin urmare, nu mai generalizez ca inainte si sa aplic peste tot, oricum si oriunde. Astfel nu mai ies bazaconii. Apoi lucrurile nu sunt niciodata la acelasi nivel. Lucrurile pot fi pe mai multe nivele, in acelasi timp si in functie de alte lucruri. Asta inseamna ca 2 lucruri total contrarii dpdv logic, pot fi adevarate in acelasi timp.

"Asta mi-a zis ca daca ies afara in ploaie racesc. Apoi imi zice sa iesim afara. Ori o spune la modul general si insemna ca de fiecare data cand ies afara racesc, ori mentiona anumite conditii si intelegeam cand racesc si cand nu. (Asta e iar o gandire logica) Dar poate a spus-o la modul general si se putea intelege ca se refera la un mod particular. Cum pot fi in acelasi timp valabile amandoua? Pai simplu. Nu ma bazez doar pe ratiune ci si pe observare. El cand mi-a zis ca racesc daca ies afara, eu eram in tricou. La momentul acela eu nu aveam geaca. Prin urmare, daca nu am geaca, oricand as iesi afara eu as raci. Dar eu azi mi-am luat geaca. Asta inseamna ca atunci cand a afirmat, eu nu aveam decat tricou si puteam raci. Acum ca am geaca, sunt pe alt nivel si datele problemei s-au schimbat. Prin urmare erau 2 momente diferite, dar luate din punct de vedere al referirii la mine, se pot pune in aceeasi multime. Asta face posibil, din punct de vedere al subiectului si multimii, ca eu sa ies afara si sa racesc si sa ies afara dar sa nu racesc, "in acelasi timp". Nu am cum sa explic foarte bine. In acest mod e posibil ca Dumnezeu sa permita suferinta, suferinta sa fie ceva rau, dar Dumnezeu sa ramana totusi bun. Pentru ca suferinta nu e un rau absolut. In anumite conditii, la anumite nivele si la o anumita scara, ea devine buna si ajuta oamenii. Dar noi nu ne obosim sa gandim asa. Noi gandim doar "Daca Dumnezeu e bun si poate face orice, de ce exista rau?" Dar daca te intreb ce-i ala "bine" si ce-i ala "rau", nu ai sti sa-mi dai o definitie completa. Iar daca ai incerca sa-mi explici, o sa folosesti aceeasi termeni, in aceeasi discutie, schimbandu-le sensurile fara sa-ti dai seama. Pentru ca o data o sa iei "o bucata de definitie care-ti convine" sau un atribut al lucrului care-ti convine si altadata un altul.

| Alphawolf a răspuns (pentru reihiuke):

Exemplul dat de tine se potriveste la naivi, mai exact, la copii, dar si in cazul copiilor, persoanele care fac afirmatia "afara ploua si ca daca iesi in ploaie, racesti" trebuie sa fie persoane care inspira incredere copiilor pentru ca ei sa creada cele afirmate de ele. In cazul oamenilor maturi acea afirmatia are rolul doar de o aducere aminte. Oamenii maturi au experimentat singuri sau au dedus logic din intamplarile altor persoane. O afirmatie nu este un adevar, ea devine adevar doar cand persoana considera ca afirmatia este adevarata. Pentru ca o persoana sa considere o afirmatie adevarata, acea persoana trebuie sa experimenteze singura, sau sa gandeasca afirmatia luand in calcul mai multe aspecte.
"Gandirea logica si liniara e praf"(dedusa din exemplul dat de tine), dar ea este intalnita in general la copii...sau in credinta religioasa.

| Alphawolf a răspuns (pentru reihiuke):

De ce consideri ca afirmatia: "Daca dumnezeu era omniscient si avea liberul arbitru sau le-a inzestrat fiintelor pe care le-a creat liberul arbitru atunci aceste doua proprietati se contrazic." este produsul unei gandiri superficiale si limitate?

| reihiuke a răspuns (pentru Alphawolf):

Http://www.tpu.ro/....../a8685974/ uite exemplu de gandire formala, logica si mecanica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci mai exista o posibilitate si anume sa nu fie omnipotent dar sa aiba agenti informatori(ingeri).

| SakonSIUkon a răspuns:

Aceasta este doar o viata materiala chiar daca noi nu realizam fiindca traim in ea si gasim mai multa importanta dar binele apare pe lumea cealalta adica ce ar fi sa ai bogatii sa fi fericit si aici si dincolo si in plus aia este fericire eterna crezi ca se castiga asa de usor?

| ImmaDucK explică (pentru SakonSIUkon):

Raspunsul tau este irelevant intrebarii mele

| ImmaDucK explică:

Reformulez
Din argumentele acestea am tras concluzia ca dumnezeu nu exista
Cel putin asta este opinia mea, iar daca argumentele mele sunt false deoarece nu cunosc destule despre dumnezeu, atunci inseamna ca nici un argument nu este valid, nici pentru si nici impotriva existentei sale.Deci nu avem nici un motiv in a crede ca el exista.

| ImmaDucK explică:

"iar daca argumentele mele sunt false deoarece nu cunosc destule despre dumnezeu, atunci inseamna ca nici un argument nu este valid, nici pentru si nici impotriva existentei sale.'

| gelutzu78 a răspuns:

Fugi repede la scaunul de spovedanie te invata duhovnicul ce trebuie sa faci