| RAY a întrebat:

Exista Dumnezeu? Dau fundita la primul ateu care afirma ca nu exista

Asa functioneaza categoria religie observ, crestini cu crestini, e corect sa ne impartim funditele intre noi?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Raspunsul cel mai adevarat e nu stim restul e can-can.

| RAY explică (pentru SG1995):

Intrebarea e de fapt mai jos, intrebarea de sus e ironica

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Primul ateu care afirma, sau care dovedeste? happy

| RAY explică (pentru cristi202):

Nu aia e intrebarea, dar si tu ca restul nu ati citit intrebarea care e mai jos

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Am citit, Ray, insa chestia cu funditele de aici mi se pare atit de nesemnificativa, incit nu am bagat de seama intrebarea ce ai pus-o.

| Freya1 a răspuns:

Exista! Ciuda nah laughing

| RAY explică (pentru Freya1):

Naty nu asta e intrebarea

| DeyCj a răspuns:

Dumnezeu există doar ca idee generală, sau cuvânt filozofic, real nu este o persoană, așa cum oamenii l-au făcut.
Nu, nu este corect.De exemplu eu, când adresez o întrebare aici, desemnez răspunsul câștigător pe acela care m-a ajutat, și nu țin cont de chestii de etnie, sex, sau religie.De asemenea, dacă sunt mai multe răspunsuri ce mi-au folosit, și parțial, fiecare din acei useri au un vot folositor, asta deoarece nu pot da mai mult de o fundă, și ca să nu ofensez pe nimeni prefer soluția asta.

| Steregoi a răspuns:

A afirma categoric "Dumnezeu nu exista" este o afirmatie arbitrara.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Nici tu nu ai citit intrebarea mea de fapt

| SandraEve a răspuns:

laughing) asa importante sunt fundele?
Da, exista. Exista chiar daca tu nu crezi, exista chiar daca altii nu cred, exista in ciuda faptului ca il luati in deradere si exista indiferent de ce ar zice stiinta ta cea sfanta. Cu toate ca stiinta incearca sa dovedeasca faptul ca El EXISTA
Nu stiu ce anume v a pus voua aceasta panza peste ochi si de unde incapacitatea de a vedea peste aparente...dar acolo de unde dumnezeu isi ia mana, apare Satana care face ce vrea din cei slabi
Bafta cu asta

| RAY explică (pentru SandraEve):

Studento citeste si partea de jos

| RAY explică (pentru SandraEve):

Cu toate ca stiinta incearca sa dovedeasca faptul ca El EXISTA
incearca pe naiba

| minrest a răspuns (pentru SandraEve):

E bine ca scrii Satan cu litera mare, asa si trebuie, Satan este cinstit si de Dumnezeu, cu care face echipa, dar sa stii ca si numele Domnului, se scrie cu litera mare, Dumnezeu, ba chiar trebuia sa scrii ''ca Il luati in deradere''. Asta o data. Chiar mai important este ca in loc de teista trinitara ai devenit dualista, ca maniheenii si catarii, pentru ca crezi ca Satan este o putere concurenta cu Dumnezeu, desi mai mica. Daca esti dualista, nu mai esti crestina, iar Dumnezeu a aratat ca El uraste pe dualisti.

| SandraEve a răspuns (pentru minrest):

Bine boss laughing) tu stii cel mai bune cum sunt. Crezi ce vrei tu, nu am chef sa mai exolic a suta oata unele chestii. Iti recomand totusi sa te documentezi mai mult referitor la dualism. Teoriipe dualiste sustin existenta unui suflet ce se desprinde de trup dupa moarte. In niciun caz ce ai spus tu acolo

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Dap, daca tot te pasioneaza stiinta te rog urmareste studiile aferente

| RAY explică (pentru SandraEve):

Zi-mi studento cum il percepi tu pe Dumnezeu?

| RAY explică (pentru SandraEve):

Dami un singur studiu facut de savanti reali nu de sectancti

| SandraEve a răspuns (pentru minrest):

Ma amuza teribil cum va atacati, voi cei care nu credeti in ceea ce trebuie, si incercati sa convingeti ca vii aveti dreptate, trageti concluzii pripite si jigniti oamenii( nu era de ajuns ca jigniti pe Dumnezeu)
Ma rog, voi stiti laughing)

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

In primul rand, nu mi te mai adresa cu apelativul asta

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ar trebui sa le stii. Dar tu nu, vezi numai ce vrei tu. NASA e sectanta? laughing) Sunt echipe de profesionisti.

| minrest a răspuns (pentru SandraEve):

DUALÍSM s. n. 1. Concepție, doctrină care consideră ca principiu al existenței două elemente diferite și ireductibile, materia și spiritul sursa: DEX '98 (1998)
DUALÍSM s. n. 1. dualitate (1). 2. concepție filozofică potrivit căreia la baza existenței stau două principii opuse și ireductibile: materia și spiritul, corpul și sufletul, binele și răul etc. DUALÍSM s. n. 1. dualitate (1). 2. concepție filozofică potrivit căreia la baza existenței stau două principii opuse și ireductibile: materia și spiritul, corpul și sufletul, binele și răul etc.
Exista si sensul spus de tine, dar nu se potriveste aici, caci nu poate fi pus in opozitie cu teismul. Exista un mare numar de religii dualiste, mai bine am studiat-o pe cea Catara, inrudita cu ea e religia Bogomila, dar mai inmportant in istorie a fost Maniheismul. Aceste religii invata ca la baza universului este lupta intre bine si rau, intre Dumnezeu si un spirit rau, intre spiritual si carnal. Crestinismul e la polul opus dualismului, crezand intr-un Dumnezeu atotputernic, dar unii asa zis crestini, neintelegand Teismul, au degradat Crestinismul la nivelul religiilor dualiste. Tu vrei sa spui ca stii mai bine ce esti, ai stii daca ai fi informata in domeniu, dar tu abia ai citit pe net prima definitie a cuvantului ''dualism''.

| RAY explică (pentru SandraEve):

Da-mi un studiu de a lui NASA

| RAY explică (pentru SandraEve):

Ma amuza teribil cum va atacati, voi cei care nu credeti in ceea ce trebuie, si incercati sa convingeti ca vii aveti dreptate

nu exista asa ceva, in scimb exista mii de culte crestine dar nu exista ateismurii mai multe, cei care nu cred nu se contrazic cu cei care nu cred, in scimb cei care cred interpreteaza biblia in en moduri

| minrest a răspuns (pentru SandraEve):

Ma rog, din Creator universal, ai facut din Dumnezeu un adversar al lui Satan, pe care Ii ia o vesnicie sa Il infranga, in cele din urma, dupa ce acesta Ii distruge creatia in masa. Eu cred ca tu Il jignesti pe Dumnezeu, cataro, dar paguba mai mare e ca Dumnezeu nu te poate ghida sub deghizarea penibila pe care I-ai dat-o.

| RAY explică (pentru minrest):

Fata niciodata nu a citit biblia, crede si ea ca majoritatea in ceva fiind indoctrinata de mica

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Ma repet a suta oara ca nu m-a indoctrinat nimeni de mica. Esti ok? Ia ceva de memorie, plz
Noapte buna

| RAY explică (pentru SandraEve):

Te ai nascut indoctrinata, misto, hai ma nu te culca, da-mi dovada cum ca NASA a dovedit ca exista Dumnezeu

| SandraEve a răspuns (pentru minrest):

Ok. Nu sunt deista sau ce ai zis tu

| SandraEve a răspuns (pentru RAY):

Esti un caz pierdut happy
La revedere

| RAY explică (pentru SandraEve):

Sa ma visezi la noapte, bine, am sa ma teleportez in visele tale, asa caz cum sunt ma iubesti, nu vezi ca ma urmaresti non stop zici ca esti umbra mea

| minrest a răspuns (pentru SandraEve):

Cum, tu nu poti sa faci distinctia intre Teism, credinta intr-un creator atatputernic, filozofia crestinismului, care este Teism trinitar, si Deism, credinta ca exista un Dumnezeu ca si cauza primara, impersonala a universului? Eu am zis ca nu esti crestina, caci nu esti teista, ci dualista. In ce poate crede un om perfect comfuz?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Ce sa mai citeasca Biblia, ca lectura a doua pagini din ea ii arde toata glucoza din sange, si adoarme spontan pana cand se reface nivelul minim de glucoza pentru functionarea corpului.

| RAY explică (pentru minrest):

Dimineata la ora 5 i revine glucoza iar in organism, man nu prea le intereseaza asa ceva, nici mie nu-mi pasa cand eram crestin

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Man, asa este, si eu cand eram victima a cultului asta nu prea imi puneam intrebari.

| RAY explică (pentru minrest):

De mic ai fost crestin?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu, am fost ateu, parintii mei erau atei.

| RAY explică (pentru minrest):

Consideri ca a crede in Dumnezeu este un lucru bun psihicului uman?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu, ci ca e unul din modurile de a te minti singur, si toate amagirile si iluziile se razbuna. Omul crede in Dumnezeu, se gandeste ca daca Ii face pe plac Acesta il va ajuta, si brusc observa ca ordinea creatiei in Geneza e gresita. Pamantul a stat cateva epoci suspendat in vid, fara gravitatia soarelui si a galaxiei, care nu existau. Ce face? Renunta la speranta vietii vesnice? Sau renunta la gandire, si afirma ca miliarde de ani Dumnezeu a invartit globul cu degetul, ca sa faca gravitatia necesara retinrii atmosferei? O multime de user-i TPU au preferat optiunea doi.

| RAY explică (pentru minrest):

Ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat