| Romanul86 a întrebat:

Există extratereștri sau OZN-uri?

Extratereștri și OZN-urile sunt un fel de spiriduși, vampiri, vârcolaci sau fantome pentru omul modern?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca exista extraterestri! Nu exista o categorie intermediara de fiinte intre ingeri si oameni. Sfanta Scriptura este clara ca omul este creat dupa ingeri, mai mic decat ei, dar este asezat de Dumnezeu sa administreze creatia Sa (Psalmul 8, 4-6).
Viata biologica pe alta planete decat Pamantul, nu exista! Acest fapt a fost demonstrat de-a lungul timpului de diverse misiuni spatiale si de observatiile astronomice. Teoriile probabilistice nu tin loc de dovezi! In aproape 14 miliarde de ani, atat cat minte stiinta fara Dumnezeu ca este varsta Universului, nu a aparut nicio civilizatie extraterestra care sa fie capabila sa faca, precum intr-un episod din Star Trek, first contact-ul cu oamenii de pe Pamant.
Intra-adevar, ufolatria, adica credinta in omuletii verzi de pe alte planete este o idolatrie ca si credinta in bampiri, varcolaci etc, si te si miri cand vezi cogeamite de ateu pretins savant ca ne ameninta cu invazia extraterestrilor, ca nu vor fi deloc pasnici, desi NU are nicio dovada ca acestia exista!
Tu, ca ateu, pretinzi dovezi ca Dumnezeu exista, dar pentru extraterestri de ce nu pretinzi dovezi ca ar exista? Ipocritule! Inselatule!
Da, "Uciga-l toaca" poate lua infatisare de klingonian sau borg si de alta specie inventata de E.T. sau O.Z.N. pentru a insela pe oameni ca sa nu creada in Hristos Dumnezeu, Cel deofiinta cu Tatal si cu Sfantul Duh!
Viata biologica nu este un fenomen spontan, intamplator, natural! Altfel ar fi viata pe inca foarte multe planete! Trecerea de la materia moarta la viata nu poate fi explicata fara Dumnezeu, asa cum spunea savantul roman Nicolae Paulescu.

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

OZN-urile exista cel mai probabil sunt produse fenomene naturale.
Extrem de proabil sa existe si viata extraterestra.

| Romanul86 explică (pentru Inferno):

OZN pot fi sateliții artificiali de telecomunicați.

| danut a răspuns:

Exista extraterestri, nu exista OZN-uri.

| HerculePoirot a răspuns (pentru danut):

Cauta pe google Garry McKinnon.O sa te şochezi.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"nu exista OZN-uri."

Esti destept.
Asta ce e?
https://www.youtube.com/watch?v=gpBQFuLl2So

| RAY a răspuns (pentru danut):

Wow da ce convins esti, unde sunt mai exact acesti extraterestri?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Un experiment uman nereusit.

| danut a răspuns (pentru HerculePoirot):

De ce m-ar soca? Fiecare cu opinile lui.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Am mai spus, un experiment uman nereusit. Credeti voi ca nu se apropiau si studiau chestia aia daca cineva credea ca este un OZN? Pana acum era si adusa pe pamant cu o naveta dar sigur stiu despre ce este vorba si fac si ei pe prostii sa incite naivii. Eu am poze mult mai reusite si cu mult mai aproape de ramasita aia. Asta nu o face "extraterestra". Cand am spus ca sunt extraterestri am spus-o pentru ca asa spune Dumnezeu iar de nave NU ESTE NEVOIE fiindca exista "o monstra" Biblica de deplasare cosmica. Chestia este ca voi nu cititi decat cum vreti si cum puteti. In cosmos fiintele vi nu calatoresc cu nave fiindca nu este nevoie. Biblic principile sunt altele dar cine sa va "oblige" pe voi sa "intelegeti".

| danut a răspuns (pentru RAY):

Sunt tot timpul langa tine, daca nu ar fi, nu ai scrie prostiile pe care le scrii. Uita-te pe Youtube. rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

Cine aliens sunt tot timpul langa mine? te ai uitat prea mult la history la documentarele alea

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Da, un experiment uman despre care oamenii nu stiu. Raspunsurile tale devin mai unteligente pe zi ce trece.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Credeti voi ca nu se apropiau si studiau chestia aia daca cineva credea ca este un OZN?"

Problema e ca nu te poti apropia. E ca si cand ai incerca sa ajungi la capatul curcubeului sa vezi din ce e facut.
Majoritatea OZN-urilor au viteze multprea mari, isi schimba forma si fac viraje ce sfideaza inertia. Asa ca ma indoiesc ca vorbim de un obiect solid cu ar fi o nava sau un meteorit, ci mai mult un fenomen optic.

"Pana acum era si adusa pe pamant cu o naveta"
Poti aduce un fulger pe paman cu o naveta?

Tot raspunsul tau pleaca de la premisa ca OZN-urile sunt obiecte solide.

"Asta nu o face "extraterestra""

Nici nu am spus ca ar fi de origine extraterestra. Eu as miza pe un fenomen natural inca neinteles.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ingerii si demonii (sunt fiinte extraterestre).

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Posibil, nu am studiat "subiectul" in amanuntime si chiar daca as face-o nu as vedea mai mult decat o poza.

| RAY a răspuns:

Există extratereștri sau OZN-uri?
nu stiu, cel mai probabil da, dar nu exista dovezi, asa ca in absenta unei dovezi raspunsul e nu stim inca

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Vampiri si varcolaci in mediu esoteric sunt considerate speci extratereste, adica care traiesc in alte lumi, in lumea noastra fiind umani (reincarnati).

Obiectiv vorbind nu știm, știm sigur că nu am fost vizitați (OZN-uri), dar nu știm dacă există viață pe alte planete, totuși posibilitatea e pe 50% să existe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bai oamenilor, (ma refer la unii care au scris inainte de mine) daca tot vreti sa luati in calcul toate posibilitatile ca sunteti deschisi la minte, de ce nu luati in calcul si posibilitatea ca Pamantul sa fie plat si sa pluteasca prin spatiu pe o broasca testoasa gigantica? Din cauza ca depaseste normele logicii, nu?
Tot din cauza ca sunt depasite normele logicii, pamantul nu a fost vizitat de extraterestrii.
Daca tot ziceti ca a fost vizitat si inca e vizitat, voi de ce nu vedeti cu ochii vostri vreun OZN? De ce vedeti farfurii zburatoare doar pe internet? (si nu ma refer la obiecte zburatoare care apartin Statelor Unite sau Rusiei, ci obiecte zburatoare apartinand unei civilizatii intergalactice). De ce nu avem contact cu ele? De ce dispar mereu cand sunt observate de o agentie guvernamentala?
Voi doar credeti ca papagalii tot ce vedeti pe internet.
Desi, acum puteti spune ca eu sunt ala spalat pe creier si ca, de fapt, eu incerc sa va manipulez pe voi.
Dar cand spuneti intamplari din viata voastra, de cate ori aveti tendinta sa mai infloriti putin povestile pentru a le face mai captivante? De foarte multe ori. Deci, daca auziti la altii ca au avut astfel de intamplari, nu credeti ca pot fi inflorite pentru a va captiva?
Omul este afectat de ceea ce nu cunoaste si are tendinta sa atribuie intamplari pe seama unor fiinte supranaturale, pentru ca, pentru un om comun, e mai usor sa fii ignorant, decat sa incerci sa gasesti o explicatie logica. Dar iar, veti da vina pe mine ca sunt spalat pe creier, deci de ce mai incerc sa va contrazic? Dar daca tot am scris pana aici...

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca spiridusul biblic a venit pe planeta acum mult timp cu o nava. Unii au tradus tradus eronat cu slava.
Slava lui scotea fum si flacari, avea roti, se inalta in vazduh etc.
Spiridusul avea tot felul de arme pentru ucis.
Dar a plecat si s-a dus din fericire.

| Darkmagic a răspuns:

Https://www.tpu.ro/go-to-answer/16333056/

Cineva trebuie sa fie grav incult ca sa afirme in clar: "OZN nu exista, mi-a zis mie Stiinta", din moment ce in insasi denumire avem "Obiect Zburator", (care poate sa fie ORICE) dar deocamdata este "Neidentificat".

Multi useri afirma ca in univers exista viata extraterestra, dar unica "dovada" adusa in sprijinul afirmatiei este: "Universul e foarte mare!"
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15641526/

Pusa la Stiinta & Filosofie, intrebarea ar capta imediat zeci de raspunsuri dar la Religie, si incrucisata cu aceasta: https://www.tpu.ro/......i-exemple/
...le cam da sah.

Voi da mai tarziu un raspuns la intrebarea privitoare la dovezi rationale, (am sa-l argumentez pe "NU"), deocamdata astept "Dovezi Rationale", ori pana acum nu am citit acolo ceva in aceasta directie...

| Mclaren12 a răspuns:

Pai tu ce zici, intr-un Univers infinit din punct de vedere spatial si temporar, planeta in care locuiesti tu este singura care gazduieste viata? S-au gasit dovezi si pe Marte, precum piramide perfecte precum cele din Egipt. Media (jîdanii care o controleaza) nu vrea ca oamenii de rand sa stie adevarul despre extraterestri. Lasa-te de basme crestine ca nu-s sanatoase.

| Romanul86 explică (pentru Mclaren12):

Let s kill the juice!
Piramide sunt și în Tibet și în Boznia și la Brașov sunt niște tumuli uriași.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Romanul86):

Sunt si in China si Japonia cred. Cum iti explici existenta lor avand in vedere ca acum ceva mii de ani tehnologia era cum cred toti ignorantii ca era?

| Romanul86 explică (pentru Mclaren12):

Cred că aveau puteri mentale cum au șamani.
Noe cum oare a putut construi o Arcă imensă!

| Mclaren12 a răspuns (pentru Romanul86):

Puteri mentale zici. Este o varianta, nu este de dat la o parte.

"Noe cum oare a putut construi o Arcă imensă!"
laughing
Noe este furat de la sumerieni, asta o confirma pana si sursa evreiasca Wikipedia care practic contrazice biblia, o alta sursa evreiasca. Noe este un personaj mitologic, nu a existat niciodata si nu are nicio legatura cu evenimentul corupt in biblie drept "potop".

| Romanul86 explică (pentru Mclaren12):

Finlandezi au studiat migrația miturilor, legendelor și poveștilor.
Legenda cu Muma lui Stefan cel Mare care îl trimite la luptă când acesta se întoarce învins la Cetatea Neamț e asemănătoare și cu o asemenea legendă din Cântecul lui Roland.
Legenda cu Stejarul din Borzești se aseamănă cu o legendă a unor copii goți în vreamea când goți asediau Roma.
Deci și legendele românești seamănă cu alte legende.
Vezi la : N Cartojan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in nici un extraterestru, dar sunt destui vampiri, vrãjitoare, oameni oculti, care au puterea unui extra-terestru(puteri energetice-supra one esti)Pe acest pamant deja, mult mai frica ar trebui sa ne fie de ei, decât Vizita unui OZN

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

"puteri energetice supra onesti" rolling on the floor.
Arata-mi cateva dovezi, da-mi un link spre un videoclip in care sunt vrajitoare, vampiri rolling on the floor Vai de capul tau.
Deci crezi in telekinezie?
Nu-mi vine sa cred ca in 2018 inca mai exista oameni ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

"da-mi un link spre un videoclip in care sunt vrajitoare, vampiri" si tu crezi cã existã asa ceva pe internetlaughing
Nu stiu ce intelegi tu prin vrajitoare/vampiri te-ai uitat la prea multe seriale pentru copii
Sunt destule carti dar din pacate le gasesti greu, sau deloc pentru ca nu le comercializeaza oricine.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt varcolac.

| LOVW a răspuns:

Depinde de la ce premiză pornim, dacă ne luăm după evoluție există posibilitatea dar dacă ne luăm din punct de vedere strict biblic nu există fiindcă Dumnezeu spune că singura Lui creație după chipul și asemănarea Sa sunt oamenii ( liberi, inteligenți, etc. ).
Dacă Biblia ar spune că există cu adevărat extratereștri înseamnă că ar fi un soi de animale dar nu ne este specificat nimic de acest gen. Au fost anumite persoane care au încercat să răstălmăcească Biblia pentru a sprijini această ipoteză dar nu au reușit.
Acum în lumea „științei" se spune că pe Kepler62e sau Kepler468f pot exista extratereștrii dar lumea, cel puțin 1 din 5 persoane cred că extratereștrii trăiesc printre noi pentru că ar fi auzit de răpiri extraterestre sau cine știe ce altceva.
Eu nu cred că există, la fel și cu spiridușii, vampirii, etc.
Mai multe aici : https://www.youtube.com/watch?v=1b_1fphM2SQ

| HerculePoirot a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este DA si DA.Chiar citeam un articol zilele astea despre un hacker de la NASA care are DOVEZI CLARE ca Statele Unite poseda in arsenal navete spatiale operationale(asa numitele OZN-uri), dar asteapta pana iti raspund cei care o sa iti zica ca nu exista, si ca sunt doar baliverne inventate sa te lamureasca ei cum sta treaba.
Referitor la extraterestrii, exista dovezi si mai clare referitoare la existenta lor si la faptul ca ne-au vizitat inca din Antichitate si astea nu sunt doar teorii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru HerculePoirot):

"Se gaseste pe internet, deci trebuie sa fie adevarat" - Albert Einstein (1843), cel care a descoperit gravitatia

| HerculePoirot a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Spre deosebire de tine eu vin cu argumente si dovezi relevante, nu cu citate copiate de pe netlaughing
Se vede ca esti un "Nietzsche".
N-are rost sa iti mai vad comentariile de 2 lei deci te voi baga la block.
Cius!

| Inferno a răspuns (pentru HerculePoirot):

"un hacker de la NASA care are DOVEZI CLARE ca Statele Unite poseda in arsenal navete spatiale operationale"
Unde sunt acele dovezi?

"Referitor la extraterestrii, exista dovezi si mai clare referitoare la existenta lor si la faptul ca ne-au vizitat inca din Antichitate si astea nu sunt doar teorii."

Fals. Exista intr-adevar dovezi ca fenomenul OZN era prezent si in antichitate. In rest sunt doar povesti. Nimeni nu a reusit sa dovedeasca pana la ora actuala ca extraterestri ne-au vizitat planeta.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hei Einstein nu a descoperit gravitatia, aia este de cand Dumnezeu a facut universul, poate vrei sa spui ca a scos-o in evidenta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danut):

Daca citesti mai cu atentie, vei gasi tot citatul ca fiind o facatura, pentru ca:
1. pe vremea lui Einstein (1879-1955) nici nu exista internet
2. nu el a descoperit gravitatia, ci Newton
3. anul 1843 este gresit, nici nu era nascut pe atunci

Si ba da, gravitatia a fost descoperita. Exista de cand lumea, dar legile ei au fost descoperite pe la 1600.

| danut a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am vazut facatura dar gravitatia nu a fost "descoperita", nu am spus mai multe fiindca nu era "subiectul" adresat mie. Eu am punctat doar unde ma 'durea".

| Romanul86 explică (pentru HerculePoirot):

NASA susține ca a mers și pe Lună!